Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Polsko nasadí stíhačky do jaderného cvičení NATO. Češi letos vynechají

  14:38
Desítky bojových letounů se příští týden zapojí do cvičení „Steadfast Noon“, při kterém NATO pravidelně prověřuje své schopnosti nasazení jaderných zbraní. Účast na cvičení potvrdilo také Polsko, které usiluje o členství v aliančním programu sdílení jaderného odstrašení. V minulých letech se do manévrů zapojili i čeští letci s gripeny, letos ale vynechají.
Americký bombardér B-52 v doprovodu polských stíhaček F-16

Americký bombardér B-52 v doprovodu polských stíhaček F-16 | foto: Siły Powietrzne

Polskou účast na cvičení potvrdil ministr obrany Mariusz Błaszczak po čtvrtečním zasedání spojenců v Bruselu. Varšava plánuje stejně jako loni vyslat na cvičení několik strojů F-16.

Cvičení „Steadfast Noon“ podniká Aliance každoročně. Nejde o žádnou novinku. Má prověřit postupy pro případné nasazení odstrašujících jaderných sil.

Tradičně je zaměřeno na procedury při vedení operací za použití leteckých jaderných nosičů a speciální munice, konkrétně taktických jaderných pum B61, které jsou dlouhodobě skladovány na vybraných leteckých základnách NATO v Evropě. „Je to rutinní cvičení, je celé o připravenosti,“ konstatoval britský ministr obrany Ben Wallace.

Letos se má uskutečnit na základně Kleine Brogel v Belgii, kde jsou stejně jako na dalších čtyřech místech v Evropě uloženy americké jaderné zbraně. Kromě Belgie také v Nizozemsku, Itálii, Německu a Turecku.

Do cvičení se zapojí stíhací letouny schopné nést jaderné zbraně, ale také zpravodajské a výzvědné stroje a tankery pro doplňování paliva za letu a konvenční bojové letouny. Pozemní personál procvičuje postupy, jak dopravit zbraně z podzemních bunkrů a vyzbrojit letouny. Nutno dodat, že během cvičení není ostrá munice využívána.

„Protože víme, že náš jaderný odstrašující prostředek je naším konečným odstrašením. Odstrašování je způsob, jak zabránit jakémukoli útoku na spojence NATO a zachovat mír. A ukázali jsme, že jaderný odstrašující prostředek NATO je účinný a funguje. Děláme to po celá desetiletí,“ uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg.

Zajímavostí a zároveň potvrzením špičkových schopností může být skutečnost, že alianční velení dosud v minulosti na tento typ cvičení přizvalo pouze dvě země z bývalého východního bloku. Kromě Polska také Českou republiku.

Čeští letci s gripeny se zapojili už v roce 2017 a naposledy pak loni na základně Aviano v Itálii. České gripeny tam ovšem nepůsobily jako jaderné nosiče, ale v rámci takzvaného programu SNOWCAT (Support Nuclear Operations With Conventional Air Tactics) zajištovaly podporu jaderných operací jako stíhací ochrana útočných strojů.

Letos česká armáda zapojení českých letců neplánuje. „Letci z Čáslavi se do cvičení nezapojí,“ uvedla Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu bez dalšího komentáře.

Důvodem může být letošní mimořádné operační vytížení českých stíhačů, kteří po šest měsíců chránili vzdušný prostor pobaltských republik. A ačkoliv mají české vzdušné síly k dispozici pouze 14 nadzvukových strojů, po celé září střežili nebe hned pěti zemí.

Kromě pobaltského trojlístku Litvy, Lotyšska a Estonska také doma nad Českem a nově nad sousedním Slovenskem, které vyřadilo staré stíhačky MiG-29 ruské výroby a na dodávky nových amerických strojů teprve čeká.

Další krok Varšavy

Opětovné zapojení polských vzdušných sil do cvičení zapadá do snah Varšavy o přijetí do aliančního programu sdílení jaderného odstrašení, takzvaného „Nuclear Sharing“.

Tedy, že by na vybranou leteckou základnu na území Polska mohly být pod dohledem Američanů umístěny jaderné zbraně a polští piloti by se na strojích F-16 (později také na F-35) spolu s americkými kolegy aktivně připravovali na případné shození těchto pum v případě války v Evropě.

Podle analytika Adama Potočňáka z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií brněnské Univerzity obrany je polská snaha možná radikálním, avšak logickým důsledkem zásadně se zhoršující bezpečnostní situace v Evropě, kterou podkreslují opakované výhrůžky jadernými zbraněmi ze strany Ruska.

„Varšava dávala kuloárně najevo svůj zájem o vstup do programu již v několika uplynulých letech, průzkum z letošního jara pak ukázal, že až dvě třetiny obyvatel země se vyslovují pro to, aby Polsko disponovalo nějakou formou nukleárního odstrašení,“ konstatoval.

Kromě USA disponují jadernými zbraněmi pouze dva spojenci - Británie a Francie. Američané pro praktické rozprostření svého „nukleárního deštníku“ proto sdílejí jaderné zbraně na území několika evropských spojenců.

V rámci tohoto programu pod velením NATO jsou na vybraných leteckých základnách v Nizozemsku, Belgii, Německu, Itálii a Turecku uskladněny americké jaderné pumy a vzdušné síly z těchto států spolu s Američany aktivně trénují jejich použití prostřednictvím vlastních letadel typu F-16 nebo Tornado (Německo) a v budoucnu také F-35.

V dobách míru k nim mají standardně přístup jen příslušníci amerického letectva sloužící v dané zemi, v případě rozsáhlého válečného konfliktu v Evropě ale může dojít k takzvanému „propůjčení“ těchto zbraní pro potřeby obrany dané země. Pumy samotné ovšem nadále zůstávají vlastnictvím USA a jejich hypotetické použití by bylo společným rozhodnutím USA a dané země.

Podle Potočňáka je nutné nejnovější polskou iniciativu číst v kontextu probíhající války na Ukrajině, zrušení bezjaderného statusu Běloruska, pravděpodobné přítomnosti ruských jaderných zbraní v exklávě Kaliningrad a nedávné ruské mobilizace.

„Polsko má dokonce vlastní, byť omezené, zkušenosti s programem vývoje vlastních nukleárních zbraní, který pod vedením Silwestera Kaliskeho dosáhl vrcholu v druhé polovině 70. let, přičemž sám Kaliski zahynul za ne zcela jasných okolností při autonehodě v roce 1978,“ připomněl.

Rusko chystá vlastní cvičení

Krátce po aliančním cvičení chystá tradiční prověrku svých jaderných sil i Rusko. Kreml ovšem opakovaně hrozí nasazením jaderných zbraní na Ukrajině, pokud se Kyjev pokusí osvobodit Ruskem okupovaná a nedávno nelegálně anektovaná území.

Lídři NATO dali opakovaně najevo, že by Moskva musela počítat s tvrdými následky. „Jakékoli použití jaderných zbraní by zásadně změnilo povahu konfliktu a mělo by vážné důsledky. Rusko ví, že jadernou válku nelze vyhrát a nikdy se nesmí vést,“ prohlásil šéf Aliance Jens Stoltenberg.

Rusko na Ukrajině přišlo o 90 tisíc vojáků, přiznávají zdroje z FSB

Spojenci podle jeho slov ruský jaderný arzenál nepřetržitě monitorují a dosud nezjistili žádnou nebývalou aktivitu. Na dotaz, zda je možné rozlišit přípravy na cvičení od příprav na skutečný jaderný útok, Stoltenberg uvedl, že spojenci mají velmi dobré zpravodajské informace a „sledují ruské jaderné síly už po celá desetiletí“.

Upozornil, že základním účelem jaderného odstrašení NATO je udržení míru, odrazení od agrese a zabránění nátlaku na spojence. „Okolnosti, za kterých by NATO možná muselo použít jaderné zbraně, jsou extrémně vzdálené,“ dodal po jednání ministrů obrany.

Ti probrali mimo jiné aktuální stav připravenosti systémů jaderného odstrašení, které mají Rusko odradit od jaderné eskalace války na Ukrajině.

Jaká by byla reakce ovšem lídři Aliance nekomentovali. „Jsme připraveni bránit každý centimetr území NATO, pokud a jakmile to bude potřeba,“ uvedl pouze americký ministr obrany Lloyd Austin.

Autor: natoaktual.cz

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Armáda převzala první z německých Leopardů. Zda koupí další, ukáže studie

Česká armáda ve středu v Přáslavicích převzala první z německých tanků Leopard 2A4, které dostala darem za dodávky...

Česko splácí dluh na svou obranu. Silný signál i zodpovědnost, varují experti

V samostatné české historii jde o nevídanou věc. Možná průlom. Nový vládní zákon má zajistit, že na obranu země půjdou...

Kanada přezbrojí. Pořídí 88 stíhaček F-35 za více jak 420 miliard

Kanadská vláda v pondělí oznámila, že pro své Královské letectvo pořídí 88 nejmodernějších letounů F-35 Lightning II....

„Bevka“ budou, oznámila vojákům Černochová. Mohlo by jich dorazit 210

Česko podepsalo se Švédskem a firmou BAE Systems nezávazné memorandum o dodávce 210 pásových bojových vozidel CV90....

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...