Projekt protiraketové obrany středního dosahu s kódovým označením Visla měl být původně otázkou mnoha let. Proces výběru dodavatele však urychlila loňská ruská anexe Krymu a chování Moskvy vůči Ukrajině.
„V příštích několika týdnech rozhodneme o dodavateli systému,“ prohlásil náměstek polského ministra obrany Czeslaw Mroczek, který zodpovídá za modernizační projekty polské armády.
Ministerstvo bude mít podle něj v ruce už detailní expertní doporučení. O obří zbrojní kontrakt v odhadované hodnotě až 5 miliard dolarů (zhruba 129 miliard korun, tedy téměř tři roční rozpočty české armády) se ucházejí dva hlavní zájemci. Americká společnost Raytheon a konsorcium francouzské společnosti Thales s nadnárodní MBDA.
Polsko chce i v dalších oblastech radikálně modernizovat své ozbrojené síly a vyčlení až 42 miliard dolarů. Nákupní seznam je docela dlouhý.
Kromě protiraketové obrany se chystá nakoupit i moderní protiletadlové systémy, vyzbrojit moderními řízenými střelami lodě a ponorky a vybavit jednotky špičkovými bezpilotními letouny. Na seznamu nechybí ani sedmdesát nových víceúčelových a bojových vrtulníků.
Už na sklonku roku Poláci získali zbraň, kterou posunuli své vzdušné síly v porovnání s nejbližšími sousedy, ale i dalšími evropskými státy na zcela jinou úroveň. Od Spojených států koupili za půl miliardy dolarů pro své stíhačky čtyřicet moderních střel s plochou dráhou letu, schopných přesně zasáhnout pozemní cíle na více než 370 kilometrů.
Střely AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) přitom měly kromě USA ve výzbroji jen další dvě země - Austrálie a Finsko.