"Úkolem bude pomoc při rozvoji a rekonstrukci provincie. Musíme vytvořit co nejlepší podmínky pro práci civilních expertů na zemědělství, vodohospodářství a další oblasti," řekl velitel českého kontingentu Ivo Střecha.
Se svými vojáky teď ve vojenském prostoru Březina na Vyškovsku dokončuje přípravu na misi. Pro českou armádu i Českou republiku půjde o historickou misi. Vůbec poprvé totiž vyšle do zahraničí rekonstrukční tým.
Čeští vojáci toho mají v Afghánistánu už za sebou hodně. Buďto přímo bojovali proti povstalcům, lovili teroristy, nebo zabezpečovali zdravotní pomoc, řídili letiště nebo chránili jiné rekonstrukční týmy. Teď ale budou zodpovídat za rozvoj celé provincie.
Na americké základně Shank poblíž města Pol-e´Alam v provincii Lógar bude o jara působit na 200 vojáků a civilistů, kteří pod hlavičkou NATO budou pracovat na projektech obnovy infrastruktury země, budovat školy, zavlažovací systémy, rozdělovat humanitární pomoc, ale taky radit místním afghánským samosprávám a cvičit afghánské vojáky a policisty.
Ochranu zajistí elitní průzkumníci
Ochranu celého českého provinčního týmu i ostrahu základny budou v Afghánistánu zajišťovat elitní vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova. Ti mají zkušenosti ze severoafghánského Fajzabádu, kde spolu s Dány a vojáky německého Bundeswehru chránili tamější rekonstrukční tým.
"V Lógaru je situace ale úplně odlišná. Přesunujeme se na jih a jsme blízko pákistánských hranic. To znamená větší pohyb bojovníků Talibanu a Al-Kajdy. Přibývá i sofistikovanějších útoků," říká velitel prostějovských průzkumníků a náčelník štábu nového kontingentu Jindřich Starý.
Jeho muži tvoří hlavní bojovou sílu, do Afghánistánu sice nejedou válčit, ale připravují se na všechno. Proto v posledních dnech neustále procvičují eskorty, doprovody VIP osob a civilních členů týmu, kteří budou realizovat rekonstrukční projekty.
"Trénujeme všechny možné situace, které mohou během mise potkat. Ať to jsou útoky střelbou, nebo nájezdy dna výbušná zařízení," konstatuje Starý.
Při výcviku některých situací jim během uplynulých týdnů pomáhali i experti z policejní zásahové jednotky a hlavně vojáci z 601. skupiny speciálních sil, kteří se v Afghánistánu během dvou protiteroristických misí dostali do přímých bojů s povstalci.
Stará vozidla UAZ vymění za Humvee
Během výcviku na Vyškovsku používají vojáci stará vozidla UAZ. V Afghánistánu je ale vymění za legendární americké Humvee. Spojené státy totiž Česku pro účely mise zapůjčí až dvacítku těchto strojů. Podle Starého vojáci dosud neměli příliš zkušeností s americkou technikou, a proto řidiči už absolvovali zvláštní kurzy v Německu.
Přímo v Afghánistánu si průzkumníci vozidla upraví podle svých potřeb a na věže amerických vozidel namontují vlastní granátomety a kulomety.
Nepůjde totiž o žádnou jednoduchou operaci. Nově do Afghánistánu poputují i pásová obrněná vozidla pěchoty, která budou střežit základnu nebo pozorovací průzkumný systém LOS. Nově si vojáci s sebou do mise povezou i nosiče pancéřových plátů pro větší balistickou ochranu.
"Máme zpravodajské informace. Víme, že nepřítel napadá ze zálohy, je zákeřný a využívá v poslední době všechny možné a dostupné prostředky, kterými může jednotkám ISAF škodit," nastínil situaci v oblasti Starý. Jak dodal, v případě napadení kontingentu nebo při dlouhých pozemních přesunech, pak pomoc přislíbily americké jednotky.
Přepravu zajistí Američané
Do Afghánistánu by měl český rekonstrukční tým odcestovat na přelomu února a března. Podle velitele kontingentu Ivo Střechy půjde o zcela novou misi, proto bude kompletní přesun rozfázován do několika měsíců.
"Na místě už proto působí předsunutý tým, který zajišťuje nejrůznější logistické záležitosti včetně telekomunikačního spojení a dalších věcí," uvedl Střecha.
Přepravu vojáků i techniky do Afghánistánu by měli zajistit Američané. Bojová vozidla se na základnu v Lógaru ale zřejmě budou přesunovat z Kábulu nebo Bagramu po vlastní ose.