Válečné lodě stíhaly piráty, jejich čluny skončily v plamenech

  10:21aktualizováno  10:21
V rozsáhlou stíhací námořní operaci se proměnil neúspěšný pokus somálských pirátů obsadit a unést supertanker Island Splendor. Do pronásledování se vydaly hned čtyři válečné lodě, které v oblasti hlídkují.

Čluny somálských pirátů skončily v plamenech poté, co piráty zadrželo komando z australské válečné lodě Melbourne | foto: Royal Australian Navy

Skupina somálských pirátů ve dvou rychlých člunech se pokusila 330 metrů dlouhý tanker obsadit už v pátek 11. září. Piráti zaútočili asi 370 kilometrů východně od somálského pobřeží. Najaté ochrance na lodi se však podařilo v přestřelce útok odrazit a piráti odpluli hledat jinou kořist.

Soumrak pirátů?

  • Ačkoliv počet pirátských útoků díky rozsáhlým protipirátským operacím NATO, Evropské unie a dalších zemí významně poklesl, stále k nájezdům na obchodní či rybářská plavidla dochází.
  • Počet incidentů za prvních šest měsíců letošního roku klesl u břehů Somálska na pouhé čtyři, v porovnání se 44 incidenty za stejné období v loňském roce. To je nejnižší počet případů pirátství v oblasti od roku 2006.
  • NATO odhaduje, že v letech 2009 až 2012 získali piráti na výkupném až 330 milionů dolarů.
  • Od roku 2009 bylo podle statistik EU zadrženo 149 pirátů, 111 z nich již bylo odsouzeno.
  • Útočištěm pro piráty se však nově stává Guinejský záliv u břehů západní Afriky. Tam za šest měsíců letošního roku evidovali 31 případů pirátství, z toho čtyři únosy lodí. Na 56 námořníků pak bylo letos u břehů Západní Afriky vzato jako rukojmí. K většině z daných incidentů dochází u břehů Nigérie.

Do pátrání po pirátské skupině se okamžitě poté vydaly hned čtyři válečné lodě, které v rámci mezinárodní protipirátské mise v oblasti hlídkují.

Pátrací operaci na jejich dopadení řídila britská Fort Victoria a do stíhání se zapojila australská fregata HMAS Melbourne, jihokorejský torpédoborec Wang Geon a vlajková loď protipirátských sil Evropské unie Johan de Witt nizozemského námořnictva. Ze základny na Seychelských ostrovech se do pátrání zapojil také lucemburský hlídkový letoun.

Hned o tři dny později piráti zaútočili znovu. O několik desítek kilometrů východněji se pokusili napadnout španělskou rybářskou loď.

Pirátské čluny rychle dohledal vyslaný vrtulník z australské válečné lodi, která byla k místu druhého incidentu nejblíže. Zásahové komando australského námořnictva pak pirátskou skupinu dostihlo v rychlých člunech zhruba 900 kilometrů od somálských břehů.

Zadrženo bylo devět pirátů a obě jejich plavidla byla i s výbavou zničena.

"Je to výborný výsledek. Mnohonárodní protipirátské síly rychle objevily tuto skupinu a zadržely ji," uvedl velitel protipirátské jednotky CTF 151, britský komodor Jeremy Blunden. I přesto by však podle něj měla námořní komunita zůstat i nadále při plavbách kolem Somálska velmi ostražitá.

"Je jasné, že tam piráti - mající zisky z unesených lodí a rukojmí - stále ještě jsou," uvedl kapitán australské fregaty Brian Schlegel.

Uspěch slaví i Ukrajina

První úspěšnou akci, i když ne přímo proti somálským pirátům, má na kontě také ukrajinská válečná fregata Hetman Sahajdačnyj, která hlídkuje v rámci protipirátské mise NATO ve vodách Adenského zálivu.

Ukrajinští námořníci zachytili tísňové volání o pomoc z nákladní lodi MV Barwaago, jejíž kapitán zkolaboval s podezřením na infarkt.

Ukrajinská fregata byla jen asi 40 kilometrů daleko. Dostihla nákladní plavidlo a kapitánovi palubní lékaři okamžitě poskytli pomoc. Ukázalo se, že nešlo o srdeční příhodu a po poskytnutí zdravotnické péče nebyla nutná ani jeho evakuace.

"Námořní síly současnosti by neměly být jen nástrojem pro vojenské účely. Naše poslání je širší. Musíme zajistit bezpečnost a stabilitu všemi dostupnými prostředky. V tomto případě to bylo poskytnutí neodkladné lékařské pomoci," uvedl kontradmirál Andrij Tarasov.

Piráti u somálských břehů nejsou úspěšní jako v minulosti. Počet útoků ale roste u břehů Nigérie

Piráti u somálských břehů nejsou úspěšní jako v minulosti. Počet útoků ale roste u břehů Nigérie

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Tornáda Jejího Veličenstva utichnou. Rozloučí se průlety nad ostrovy

Letoun Tornado GR.4 britského Královského letectva

Takřka po čtyřiceti letech služby britské královské letectvo definitivně vyřadí ikonické nadzvukové stroje Tornado. Jen...

Čtyři letouny CASA armádě nestačí. Výrobce nabízí slevu na další dva

Letoun CASA českých vzdušných sil

Flotila armádních transportních letounů CASA by se brzy mohla rozrůst o další dva stroje na šest. Obrana s nákupem...

Obrana chce hlídat kyberprostor. Údery proti hackerům má řídit ministr

Ilustrační foto - kyberzločinci

Ministerstvo obrany chystá razantní vstup do kyberprostoru. Chce ho sledovat, odhalovat útoky, stopovat útočníky i...

Najdete na iDNES.cz