Pentagon ruší část své protiraketové obrany, chce lepší střely

  9:19aktualizováno  9:19
Americké ministerstvo obrany ruší mnohamiliardový kontrakt na vylepšení stávajících střel stěžejní části protiraketové obrany, které sloužily k zachycení balistických střel ve vesmíru v takzvané střední fázi jejich letu. Pentagon chce účinnější antirakety, které by byly spolehlivě schopné ničit i nové zbraně vyvíjené v Rusku a Číně.

Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti balistické střele během testu protiraketové obrany 30. května 2017 | foto: MDA

„Ukončení programu bylo odpovědným krokem,“ řekl náměstek ministra obrany pro výzkum Michael Griffin. „Programy vývoje se někdy potkávají s problémy. Rozhodli jsme se, že cesta, kterou jsme se vydali, nebude úspěšná, takže po ní nepůjdeme,“ citovala Griffina agentura AP.

USA mají v současné době na dvou základnách ve Fort Greely na Aljašce a Vanderbergově v Kalifornii celkem 44 "interceptorů“ - antiraket schopných zachytávat ve vesmíru mezikontinentální balistické střely.

Fotogalerie

Patřil dosud mezi klíčové a zároveň nejnákladnější součásti celkové architektury protiraketové obrany USA.

Systém GMD (Ground-Based Midcourse Defense) sami experti z americké Národní agentury pro protiraketovou obranu přirovnávají k „sestřelení kulky jinou kulkou“. 

Funguje na principu, kdy je proti balistické střele mířící na americké území velmi záhy po detekci jejího odpálení vystřelena z podzemního sila antiraketa.

Ta slouží jen jako nosič. Sama balistickou střelu nezasáhne. Nad zemskou atmosféru vynese do cesty blížící se střele speciální zařízení, takzvané EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle), určené pro likvidaci útočné střely mimo atmosféru. Zařízení dlouhé zhruba půl druhého metrů vybavené vlastním naváděcím systémem udržuje kolizní kurz a balistickou střelu zničí vlastní kinetickou energií.

Příliš drahé „zabijácké vozítko“

A právě v tomto koncovém zařízení je podle Pentagonu problém. Testy z posledních několika let ukázaly, že „koncové“ zařízení není až tak spolehlivé, jak se původně očekávalo. Na jedinou příchozí balistickou střelu by musely být vypáleny až čtyři antirakety, aby se pravděpodobnost zničení přiblížila stoprocentní jistotě. A jedna přitom stojí 75 milionů dolarů.

Americká administrativa v reakci na severokorejské jaderné a raketové testy chtěla rozšířit do roku 2023 počet antiraket na 64 a zároveň vylepšit koncové zařízení. 

Už v květnu proto ministerstvo obrany projekt modernizace pozastavilo, aby tento týden náměstek pro výzkum Michael Griffin oznámil zrušení projektu. O jaké technické problémy šlo, ale neprozradil. Podle mluvčího Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) Marka Wrighta je to „kvůli utajované povaze programu“. Modernizační program vedený firmou Boeing měl vyjít na 5,8 miliardy dolarů. Ukázalo se, že ale systém trpí technickými problémy, jejichž odstranění by bylo až příliš nákladné. Pentagon už přitom utratil zhruba 1,2 miliardy.

Lasery, satelity, stíhačky a více střel. USA změní protiraketovou obranu

Firma Boeing v oficiálním prohlášení poznamenala, že rozhodnutí přijímá a podporuje vypsání soutěže na vývoj nového protiraketového systému. Firma Raytheon, která na programu participovala jako dodavatel koncového zařízení EKV pak uvedla, že Pentagon zkrátka „aktualizuje své požadavky s ohledem na stále složitější prostředí hrozeb“.

Samotné ministerstvo obrany už avizovalo, že zvažuje začít znovu s návrhem obrany proti mezikontinentálním balistickým střelám. Chce zároveň vypsat soutěž na vývoj „interceptoru nové generace“, který by byl schopen ničit také nové hypersonické zbraně vyvíjené Čínou a Ruskem.

Spojené státy provedly test rakety. První po vypovězení smlouvy s Ruskem:

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Viper a Venom v českých barvách. Bell ukazuje podobu vrtulníků pro armádu

Vizualizace podoby vrtulníků Viper (v popředí) a Venom v českých barvách

Česká armáda dostane americké vrtulníky Venom a Viper. Nahradí stroje ruské výroby Mi-24/35. Vrtulníková „dvojčata"...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Američané poprvé nasadí do cvičení nad Českem bezpilotní Reaper

MQ-9 Reaper je vybaven vnějšími závěsy i vnitřní pumovnicí.

Na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou odstartovalo mezinárodní cvičení Ample Strike. Má především prověřit...

Najdete na iDNES.cz