Švédsko koupí systém Patriot na obranu proti balistickým střelám

  17:02aktualizováno  17:02
Švédská armáda dostala od vlády zelenou k nákupu systému protivzdušné obrany Patriot. Má zemi zajistit obranu před taktickými balistickými střelami. Na nákup čtyř baterií systému Patriot dostane armáda 10 miliard švédských korun. Současná protivzdušná obrana už podle armády nevyhovuje.

Protiraketový systém Patriot | foto: NATO Photos

„Je to jedna z nejdůležitějších schopností, kterou musíme rozvíjet,“ uvedl náčelník generálního štábu švédské armády Karl Engelbrektson. Armáda ve čtvrtek dostala od vlády souhlas k nákupu čtyř baterií systému a zatím nezveřejněný počet střel za maximálně 10 miliard švédských korun (v přepočtu asi 24,8 miliardy korun).

Švédsko nákupem střel Patriot získá velmi výkonný zbraňový systém. Pro stejný se na jaře rozhodlo také Polsko. Žádná ze zemí ve střední, východní a severní Evropě ani v Pobaltí takovým komplexem nedisponuje. Z evropských spojenců mají Patrioty ve výzbroji pouze Německo, Nizozemsko, Řecko a Španělsko. O nákupu uvažuje Rumunsko.

INFOGRAFIKA: Jak funguje systém Patriot

Vysoce mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů.

Systém Patriot začala vyvíjet americká společnost Raytheon už počátkem 60. let. Od roku 1984 je ve výzbroji armády Spojených států.Systém umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.

Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud. Mimo Spojené státy využívají systém Tchaj-wan, Egypt, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Z evropských spojenců mají střely k dispozici Německo, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Řecko.

Systém patriot - infografika

Obranný systém s antiraketami dovede detekovat, sledovat a ničit letouny včetně těch bezpilotních, řízené střely i taktické balistické střely. První dodávka se očekává už v roce 2021.

Systém Patriot středního dosahu má nahradit především dosluhující systémy typu Hawk, které pocházejí z konce padesátých let a i přes řadu modernizací v průběhu let nezadržitelně zaostávají. Podle ministra obrany Petera Hultqvista už neodpovídají požadavkům současnosti.

Fotogalerie

Švédské ozbrojené síly tak podle něj nákupem Patriotů získají osvědčený systém a schopnost, kterou dosud nedisponují, tedy obranu před taktickými balistickými střelami. „Samozřejmě, nemluvíme o přímých hrozbách... takové systémy ale má Rusko,“ prohlásil Hultqvist.

Švédsko ani sousední Finsko sice nejsou členy Severoatlantické aliance, po ruské anexi Krymu a akcích na Ukrajině však s NATO významně prohlubují spolupráci. Účastní se pravidelně i spojeneckých jednání a vojenských cvičení.

Od té doby ale také čelí zvýšené aktivitě ruského letectva a viní Moskvu i z opakovaného narušování vzdušného prostoru či pobřežních vod. Obě země také oficiálně kývly na dohodu, která jim v krizových situacích umožní dostat podporu a pomoc od jednotek NATO. Naopak severské země umožní v případě krize například „hostování“ aliančních letounů.

Tajemné drony, falešný dopis. Švédskou rozvědku trápí čachry Ruska

Moskva sbližování severských zemí s Aliancí dlouhodobě odsuzuje a opakovaně hrozí odvetnými opatřeními. Naposledy minulý týden ruský ministr obrany Sergej Šojgu označil posilování vazeb NATO s Finskem a Švédskem za „znepokojivé“. Kritizoval smlouvu, která umožňuje oběma zemím účast na aliančních cvičeních, a díky níž má NATO přístup do jejich vzdušného prostoru a teritoriálních vod. 

Šojgu tvrdí, že tyto kroky vytvářejí „větší nedůvěru“ a narušují současný bezpečnostní systém. „Tento trend jasně indikuje, že NATO se snaží všemi možnými způsoby zabránit Rusku, aby se stalo geopolitickým konkurentem,“ uvedl Šojgu.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Americké „blesky“ poprvé udeřily. Cílem byly tunely a sklad islamistů

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku

Americké letectvo poprvé použilo v boji nejmodernější letouny páté generace F-35A. Cílem leteckých úderů byl komplex...

Americké letadlové lodě cvičí ze Středomoří údery. Vzkaz Rusku, tvrdí vyslanec

Americké letadlové lodě USS Abraham Lincoln (CVN 72) a USS John C. Stennis (CVN...

Není to obvyklé, aby ve Středozemním moři operovaly hned dvě americké letadlové lodě. Za posledních dvacet let k tomu...

Do bitvy o miliardovou zakázku na pásové obrněnce se hlásí čtyři výrobci

Bojová vozidla českých vojáků ze základny Šajkovac v Kosovu (2008)

O zakázku za 53 miliard na dodávky 210 nových bojových vozidel pěchoty pro českou armádu se chtějí utkat všichni čtyři...

Najdete na iDNES.cz