Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Parkanová: Americká základna by chránila i nás

  10:21
Je desátým ministrem obrany České republiky. Dosud tento post zastávali vždy muži. "Pokud jedním z deseti ministrů obrany je žena, zhruba to odpovídá podílu žen v armádě," říká Vlasta Parkanová. V rozhovoru pro natoaktual.cz také říká, zda by jí v Česku vadila protiraketová základna USA.

Nová ministryně obrany Vlasta Parkanová. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Jak se vlastně žena stane ministryní obrany? Šéfkou silového resortu, kterému dosud vládli jen muži...
Je to stejné jako u jiných ministrů. Musí vás navrhnout prezidentovi ke jmenování předseda vlády na základě předchozího politického vyjednávání. V době, kdy ženy tvoří 12 procent profesionální armády, je dle mého názoru nemoderní řešit v souvislosti s postem ministra obrany genderové otázky.

Navíc jsem jubilejním desátým ministrem obrany od vzniku České republiky. Pokud jedním z deseti ministrů obrany je žena, zhruba to odpovídá podílu žen v armádě. 
 
Co vás vedlo k tomu, že jste takovou funkci přijala?
Armáda České republiky je dobře fungující instituce, která se těší velké důvěře veřejnosti. Zároveň ale má některé přetrvávající problémy v oblasti rozpočtu, nákupů či personalistiky. Být ministrem obrany je pro mě zároveň ctí i výzvou.
 
Máte už o české armádě jasnou představu?
Byla jsem členkou Komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk, členkou Výboru pro obranu a bezpečnost, řešila jsem vojenskou problematiku v době přípravy reformy ozbrojených sil a navštívila jsem české vojáky v zahraniční misi.

Silně vnímám důležitost armády pro naši bezpečnost, pro zahraniční politiku státu; armáda je i důležitou společenskou institucí, bez níž nemůže suverénní stát existovat. Samozřejmě v tuto chvíli přesně neznám dislokaci posádek a činnost jednotlivých složek a útvarů, to přichází postupně s tím, jak ministr cestuje a řeší problémy resortu.
 
Jak vnímáte skutečnost, že mandát nové vlády je prozatím omezený a do budoucna nejistý?
Armáda není věcí jedné politické strany či jedné vlády. Je tu pro nás všechny. Politické turbulence samozřejmě nejsou vhodné pro činnost žádného resortu včetně Ministerstva obrany, armáda je ale postavená tak, aby fungovala za jakýchkoliv podmínek. Současná politická situace rozhodně neohrožuje plnění úkolů armády.
 
Jaký je váš názor na umístění protiraketové základny USA na českém území?
Rakety dalekého doletu v rukou některých režimů vnímám jako skutečnou hrozbu. Je třeba reálně konstatovat, že jiné řešení této hrozby než systém protiraketové obrany USA zatím neexistuje.

Základna na českém území by byla schopna ochránit nejen USA, ale i velkou část Evropy včetně České republiky. Přijetí obranné základny na našem území by byl tedy velký příspěvek k bezpečnosti nás i našich sousedů. Navíc je pravděpodobné, že by se základna dříve či později stala součástí protiraketové obrany celé Severoatlantické aliance.

VLASTA PARKANOVÁ

JUDr. Vlasta Parkanová, roz. Trnovcová se narodila 21. listopadu 1951 v Praze. Vyrůstala v Táboře. Absolvovala studium práv na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

V letech 1975 -1990 pracovala jako podnikový právník převážně v zemědělských organizacích. V roce 1988 se přihlásila k rigoróznímu řízení na PF UK v Praze a byl jí udělen titul JUDr.

V listopadu 1989 spoluzakládala OF v Táboře. V lednu 1990 byla kooptována jako poslankyně do Federálního shromáždění ČSSR a stala se členkou ústavně právního výboru. V červnu 1990 byla zvolena poslankyní Federálního shromáždění a stala se členkou branného a bezpečnostního výboru, mandátového a imunitního výboru a členkou komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk.

Od podzimu 1992 pracovala v ústředních orgánech státní správy (MZV ČR, MV ČR), vždy na úrovni ředitelky odboru. Ministryní spravedlnosti se stala v lednu 1997. V prosinci 1997 postoupila z kandidátky ODA do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Členkou ODA byla od ledna 1991 do února 1998.

V parlamentních volbách 1998 byla zvolena do Poslanecké sněmovny jako nezávislá na kandidátce KDU-ČSL, do které vstoupila  v červenci 2001. Po celé volební období 1998 až 2002 byla  místopředsedkyní ústavně právního výboru.

Ve volebním období 2002 – 2006 byla poslankyní za KDU-ČSL. Nejprve se stala místopředsedkyní výboru pro obranu a bezpečnost a předsedkyní české delegace při parlamentním shromáždění NATO. V létě roku 2003 přešla opět do ústavně právního výboru, kde byla až do konce volebního období předsedkyní.

Po volbách v roce 2006 byla předsedkyní poslaneckého klubu KDU-ČSL, místopředsedkyní výboru pro obranu a místopředsedkyní ústavně právního výboru. Ministryní obrany byla jmenována 9. ledna 2007.

Autoři: natoaktual.cz,

Koronavirus

Nemůže-li prezident republiky ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad, určuje článek 66, jakým způsobem se o jeho pravomoci podělí další ústavní činitelé.

  • Nejčtenější

Herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust v Novém Mexiku zastřelil hlavní kameramanku a...

Mynář zveřejnil video. Zeman podepsal svolání Sněmovny bez data

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam s prezidentem Milošem Zemanem, jak v...

VIDEO: Letušky se svlékly na protest proti bankrotu aerolinek Alitalia

Desítky bývalých letušek ze zaniklých italských aerolinek Alitalia se v centru Říma svlékly na protest proti snižování...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy zdarma končí, zkrátí se i jejich platnost. Hospody musí kontrolovat

Provozovatelé restaurací budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy na covid, oznámil po jednání vlády...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

NATO posílí obranu proti nejnovějším ruským raketám a kyberútokům

Ministři obrany NATO přijali balíček opatření, která mají vylepšit společnou obranu proti novým ruským raketovým...

NATO vymezí mantinely umělé inteligence. Do technologií dá miliardu eur

Až miliardu eur investuje 17 spojenců včetně Česka do nejnovějších a převratných duálních technologií využitelných v...

Tři prsty smrti končí. Česko ochrání izraelské rakety za 13,7 miliardy

Česko po několika desetiletích zásadně modernizuje protivzdušnou obranu. Za 13,7 miliardy korun pořizuje čtyři baterie...

AdBlue jako bezpečnostní riziko? Armáda má zatím zásobu i pro nové hiluxy

Armáda zařadila do služby už 270 nových terénních vozidel Toyota Hilux. Stejně jako u ostatních moderních dieselových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...