Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Armáda šla skoro celá. Nečekal jsem, až někdo požádá o pomoc, řekl Opata

Za rok od propuknutí pandemie covidu nasadila česká armáda na pomoc se zvládnutím krize na 20 tisíc vojáků. Výsadkáře, tankisty, všechny odbornosti. Velení se ale na rozšíření nákazy předem připravovalo. „Nemohl jsem čekat, až armádu někdo požádá o pomoc,“ říká náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

Náčelník Generálního štábu Aleš Opata | foto: Armáda ČR

Existuje něco z dosavadního průběhu pandemie, co si budete navždy pamatovat, co vás ovlivnilo?
Strategický šok. Neumíte si představit, kolikrát jsme o tom v nejvyšších patrech armády mluvili. Rozebírali jsme, jak asi může vypadat, a plánovali, jak bychom měli správně reagovat. A najednou se to stalo, v podstatě ze dne na den. Během krize se ukázalo, že armáda je jediná organizace, která umí okamžitě zareagovat, přizpůsobit se a nebezpečí čelit.

A pak si budu určitě pamatovat, jak skvěle se zachovali naši vojáci, zejména v domovech seniorů. Nedávno jsem takové zařízení navštívil a jedna ze sester mi vyprávěla, jak k nim nastoupila jednotka našich vojáků. První den je poučili a vysvětlili jim, co mají dělat. Druhý den už se naplno zapojili do práce. No a třetí den už chodili s návrhy, co by se dalo dělat lépe a rychleji. Rozdíl mezi vojáky a těmi ostatními navíc byl, že voják dostane rozkaz a splní ho. Bez prodlení a bez odmlouvání.

Na druhou stranu mě ale nepříjemně překvapilo, že pandemie dokáže zastavit klíčový nákup bojových vozidel pěchoty.

Za rok se do opatření zapojilo přes 15 tisíc vojáků, prakticky ze všech útvarů. Výsadkáři řídí sanitky, tankisti pomáhají v domovech pro seniory.
Dnes už je to 20 tisíc vojáků. Každý z nich aspoň na vlastní oči viděl, co zažívají zdravotníci v nemocnicích na covidových jednotkách. Viděli, co musí zvládnout doktoři a sestry. A že nikdo nepřijde a nevystřídá je. Oceňuju, že máme v armádě lidi, kteří se dokážou přizpůsobit. Nakonec je jedno, jestli řídíte tank nebo sanitku.

Vojáci jsou zvyklí pracovat od nevidím do nevidím a nikdo se při tom nekouká na hodinky. Jak se říká v armádě: „Do splnění úkolu“. To znamená, že domů se prostě jde, až když je hotovo.

Tušil jste tehdy, do jakých rozměrů se prvotní nasazení vyvine?
Samozřejmě jsem to nemohl tušit, ale armáda je nastavená právě na to, aby uměla řešit krizové situace. Dostaneme úkol, spustíme plánovací mechanismy a jdeme na věc. Zásadní bylo, abychom dokázali pomáhat dlouhou dobu, protože nikdo nevěděl, kdy epidemie skončí. To byl náš cíl: udržet stejný výkon po dlouhou dobu.

Vojáci pomáhají vždy, třeba u povodní. Ty ale trvají třeba měsíc dva, tohle je jiné.
Povodně jsou z mého pohledu něco úplně jiného. Pamatuju si to, jako kdyby to bylo dnes. Seděl jsem zrovna na rybách a tři dny pršelo. Začala přetékat hráz. Takže jsme se sbalili a vyrazili do Prahy, protože jsme tušili, co se bude dít. A hned druhý den už jsme nasazovali vojáky. Rozdíl spočíval v tom, že se dalo odhadnout, jaký bude další vývoj, a mohli jsme se tomu přizpůsobit. Nasazení našich lidí netrvalo rok a vojáci věděli, že to brzy skončí. 

U covidu nikdo nevěděl nic. Druhá věc je, že na dlouhodobé mise jsme zvyklí. Když to řeknu vojensky, někdy je lepší zůstat v blátě, než se chodit každý den převlékat do čistého.

Viděli jsme, co se děje ve světě, takže jsme se na to chystali, počítali s tím a byli na to připravení. První kroky jsme s našimi specialisty a hygieničkou udělali už v únoru, kdy se lidé vraceli z dovolených v Itálii a v Rakousku.

Pamatujete si na chvíli, kdy k vám přišla informace, že armáda musí pomoci?
Nemohl jsem čekat, až armádu někdo požádá o pomoc. Viděli jsme, co se děje ve světě, takže jsme se na to chystali, počítali s tím a byli na to připravení. První kroky jsme s našimi specialisty a hygieničkou udělali už v únoru, kdy se lidé vraceli z dovolených v Itálii a v Rakousku. Všichni šli okamžitě do karantény. Věděli jsme, že žádost o pomoc přijde a aktivně jsme plánovali naše nasazení. Proto jsme pak mohli zareagovat tak rychle a první vojáci byli na místě prakticky hned.

Aleš Opata

Armádní generál. Za více jak 30 let služby prošel řadou funkcí. Začal u tankistů v Jihlavě, kde velel tankové četě. Záhy přešel k výsadkářům, aby pak velel 43. výsadkovému praporu v Chrudimi a později i celé 4. brigádě rychlého nasazení. Řídil sekci na generálním štábu a byl zástupcem náčelníka.

Absolvoval armádní vysokou školu ve Vyškově, studoval na Královské akademii obranných studií v Londýně a na škole americké námořní pěchoty v Quanticu ve Virginii.

Účastnil se zahraničních misí OSN na Balkáně - v Kosovu a Bosně. Za podíl na záchraně francouzských vojáků byl vyznamenán Francouzským válečným křížem s bronzovou hvězdou. Velel také českému kontingentu v Afghánistánu. 

V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE).

Jak složité je okamžitě vyslat stovky mužů třeba na uzavření hranic nebo rozvoz materiálu? Je to jen telefonát?
Když dobře funguje systém, tak ano. Obrazně řečeno, zvednu telefon, zavolám velitele pro operace a dám mu rozkaz, ve vojenském formátu „co, kdo, kdy, kde, jak a proč“. V tu chvíli se rozjede vojenská mašinérie, která funguje na mnoha stupních. Každý ví, co má dělat a jde to velmi rychle. A pak jenom dostanu zprávu, že je úkol splněn. 

Dost se nám hodilo, že jsme od začátku roku 2020 zavedli nový systém velení, takzvaný třístupňový. Doposud jsme kvůli redukci armády měli jenom dva stupně. Zjednodušeně řečeno - strategický, který určuje směřování armády, a pak už jenom taktický, což jsou ti vojáci v poli. A mezi nimi už nic. 

Teď jsme přidali staronový stupeň, operační. A to je přesně ten velitel, kterému jsem teď mohl zavolat. Chtěli jsme to zavádět postupně, ale covid zařídil, že jsme do toho vpadli po hlavě. Tady se jasně ukazuje, kam by vedly škrty v armádě. Určitě bychom taky pomáhali, ale asi by to nebylo tak efektivní a rychlé.

Jak je to pro vojáky náročné, někteří to srovnávají se zahraničními misemi? Slyšel jsem od několika z nich, že na Mali, Afghánistán se dá připravit a pak zvyknout, na to smutné kolem pandemie  prý příprava neexistuje.
Na nečekanou událost se logicky nedá připravit. Na druhou stranu armáda je přesně ta organizace, která trénuje flexibilitu. My se prostě musíme umět přizpůsobit. 

Když jste v zahraniční operaci, tak jasně víte, od kdy do kdy tam budete a na tu práci se můžete perfektně soustředit. U covidu jsme měli jinou taktiku: přizpůsobit se, rozložit síly a nevyčerpat zdroje. Jak nás to učili ve škole ve Spojených státech: „You have to do maximum you can do without destroying ability to do it.“

Musíte je střídat po dvou týdnech tuším? Je to vypětím a psychickou náročností? Když ráno pomáháte babičce v domě pro seniory a odpoledne už tam bohužel není?
To je samozřejmě smutné. Na druhou stranu, vojáci se připravují na válku, což je to nejhorší, co je může potkat. Psychicky by to měli unést. Vojáky střídáme přibližně po 14 dnech, ale ne proto, že by déle nevydrželi, protože se stejně vrací k normální práci na útvaru. 

Chceme, aby pracovali ve vysokém tempu, aby byli odpočatí a makali na sto procent. Takže dva týdny jedou nepřetržitě, kdy jenom pracují, spí, pracují, spí. Potom je vystřídáme a nasadíme čerstvé síly. Je to praktické. Navíc rozšiřujeme schopnosti armády: víc vojáků se naučí nějakou novou činnost.

Máte nějaké signály, jak to zvládají?
Když můžu, snažím se za vojáky jezdit a popovídat si s nimi. Musím říct, že z toho mám dobrý pocit. Vidím maximální úsilí pracovat naplno bez ohledu na čas a pohodlí. Nikdo si nestěžuje.

Zátěž to ale musí být také pro jejich rodiny?
V naší profesi hodně záleží na rodinném zázemí. Rodina je vždycky základ úspěchu každého vojáka a jeho stability. V této krizi navíc hrozí, že se sami nakazí a potom ohrozí někoho z rodiny. A to nikdo nechce. Proto jsme na začátku zavedli karanténu po každém nasazení, aby se v klidu mohli vrátit domů. Všichni se také na začátku a na konci testují.

Naši nasazení vojáci například na začátku epidemie neměli žádné ochranné pomůcky. Ale přijali jsme to riziko, protože vojáci jsou fyzicky zdatní, připravení a silní a protože zdravotníci tu ochranu potřebovali víc. Nikdo z našich vojáků ani velitelů toto rozhodnutí nezpochybňoval.

Máte nějaké pozitivní reakce od veřejnosti na nasazení armády?
Chodí nám bez přehánění stovky děkovných dopisů, z domovů pro seniory, z nemocnic a dalších míst, i přímo od pacientů. Pozitivní ohlasy máme také na sociálních sítích. Je to důsledek toho, že vojáci se k tomu dobře postavili, berou to jako součást svojí práce, chtějí to dělat a chtějí to dělat naplno. 

A taky si trochu rozšíří obzory, když vidí ty vyčerpané zdravotníky. Ukazuje se, že jdeme správnou cestou a že lidi armádě víc důvěřují. To nás žene dopředu, je to motor a motivace pro naši práci.

Cítíte se za své muže a ženy zodpovědný? Přeci jen nakazit se mohou při službě i oni.
Každý velitel se vždy cítí zodpovědný za splnění úkolu, za svoji jednotku a za každého vojáka. Dělá těžká rozhodnutí, která mají dopad na zdraví nebo bezpečnost. A musí přijmout akceptovatelnou míru rizika. Naši nasazení vojáci například na začátku epidemie neměli žádné ochranné pomůcky. Ale přijali jsme to riziko, protože vojáci jsou fyzicky zdatní, připravení a silní a protože zdravotníci tu ochranu potřebovali víc. Nikdo z našich vojáků ani velitelů toto rozhodnutí nezpochybňoval. 

Teď už je situace daleko lepší, máme ochranu a rozjelo se očkování. Možná se to málo ví, ale pro dokreslení bych ještě zmínil jeden příklad morálky našich vojáků: hlásili se mi dobrovolníci, kteří chtěli jít pomáhat na covid jednotky i bez očkování. A nebylo jich málo.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Mi casa es su CASA. Armáda převzala ve Španělsku zbrusu nový letoun

V tomto případě má španělská zdvořilostní fráze, že „můj dům je i tvým domovem“, velmi příznačný symbolický význam....

Ascod, CV9O a Lynx jdou do boje. Obrana začne testovat pásové obrněnce

Obrana v úterý začne s důkladným testováním pásových obrněnců od tří výrobců, kteří se ucházejí o největší armádní...

Nástupce albatrosu boduje. Nový L-39NG testovali slovenští letci

Prodej čtyř strojů do Senegalu, tuctu do Vietnamu a zájem v dalších zemích. Nový cvičný letoun L-39NG z dílen Aera...

Rozkazy jsou na cestě. Armáda po roce znovu rozbíhá výcvik záložáků

Armáda znovu rozbíhá praktický výcvik příslušníků Aktivní zálohy, který kvůli pandemii koronaviru na dlouhé měsíce...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...