Vláda Petra Nečase rozhodla o podpisu smlouvy s USA na zajištění logistické podpory raket středního doletu AMRAAM na další čtyři roky.
Původní čtyřletá dohoda, jejíž součástí byl výcvik personálu české armády a technická pomoc při provozu, údržbě, opravách a vypršela na konci loňského roku.
Celkem 24 střel AMRAAM v hodnotě přes půl miliardy korun má české letectvo ve výzbroji od roku 2009. Díky nim se gripeny staly plnohodnotnými bojovými stroji. Gripeny byly totiž do té doby vyzbrojeny pouze palubním kanonem Mauser BK 27 ráže 27 milimetrů a od USA armáda získala darem řízené střely krátkého dosahu Sidewinder.
Zatímco se střelami Sidewinder může pilot operovat na vzdálenost několika set metrů, u střel AMRAAM se počítá s přesným zásahem na vzdálenost několika desítek kilometrů. Střela AMRAAM využívá kombinovaného způsobu navedení na cíl. Letoun může zaměřit a zničit více cílů najednou. Navíc je střela použitelná téměř za každého počasí.
Logistická podpora raketového systému pro gripeny bude stejně jako dosud hrazená ze zvláštních amerických fondů vojenské pomoci spojencům. Ministerstvo obrany tak bude platit pouze dopravu opravovaných částí a náhradních dílů z České republiky do USA a zpět. Podle armády půjde zhruba o 2 miliony korun ročně.
AMRAAMZbraňový systém AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) byl vyvinut v 80. letech minulého století. AIM-120 AMRAAM je protiletadlová řízená střela z kategorie Beyond Visual Range. To znamená, že je určena k ničení vzdušných cílů za hranicí jejich přímého vizuálního kontaktu. V současné době je vyráběna její nejmodernější verze AIM-120D. Už varianta s označením C, která je ve výzbroji českých vzdušných sil, byla oproti starším modifikacím A a B vybavena zdokonalenou elektronickou částí a výkonnějším raketovým motorem. Střely tohoto typu používá americké vojenské letectvo, námořnictvo a další armády NATO. Rakety jsou na stíhačkách F-15, F-16, F-14 a F/A-18 nebo na letounech Eurofighter. |