Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Nový nepřítel Pentagonu. Chytré mobily vojáků v bojových operacích

  18:09
Celodenní mise kdesi uprostřed Afghánistánu končí. Talibanci se rozprchli, vesnice je čistá. Ještě společná fotka se spolubojovníky před nově vybudovaným opevněním na kopci hned za zatáčkou a šup s ní na internet. Ať kamarádi doma vidí, že se tady neflákám.

Snímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemi na serveru Picasa. | foto: natoaktual.cz

Zcela běžná situace a na první pohled ničím zvláštní. S mobilními telefony fotografují a natáčejí krátká videa miliony lidí, včetně vojáků v bojových operacích. Technika navíc pokročila tak daleko, že snímky lze rovnou z telefonu prakticky okamžitě vystavit na internetu, třeba v profilech tolik oblíbených sociálních sítí typu Facebook.

Geotagging

Jde o ukládání zeměpisných souřadnic například do fotografií. Je to přitom stále rozšířenější způsob jakéhosi podpisu autenticity. Ať už jsou snímky vytvořeny pomocí mobilních telefonů nebo fotoaparátů s GPS modulem. Autor takto označených snímků i divák si kdykoliv může ověřit, kde byly obrázky pořízeny. Fotografům slouží například pro jednoduchou katalogizaci nebo vyhledávání v archivech. Velmi populární je, se s takovými záběry třeba z dovolené pochlubit na webech podporujících geotagging, jako je například Flickr.

Jenže se ukazuje, že právě technický pokrok v podobě "chytrých" mobilních telefonů může zvláště v boji spíše uškodit. Právě chytré mobily v rukou vojáků v misích se staly trnem v oku americkému ministerstvu obrany.

Valná většina těchto přístrojů má totiž v sobě zabudovanou GPS navigaci a při fotografování mobil k snímku kromě celé řady informací o expozici, času nebo autorovi uloží také přesné zeměpisné souřadnice, takzvaný geotag nebo geocode, kde byl obrázek pořízen. A s následným vystavením na internetu, kde si snímky mohou prohlédnou doslova všichni, je rázem na světě bezpečnostní problém.

Zaútočíme podle Facebooku

"Pokaždé, když budete takový obrázek nebo natočené video sdílet se svými přáteli, předáte i souřadnice, kde jste ho pořídili. Když je pošlete na Facebook nebo Picasa, svět získá přístup na místa, kde jste ty záběry udělali," konstatoval operační důstojník expedičních sil americké námořní pěchoty Rocky Williams.

Něco tak jednoduchého a "nevinného", jako nahrání fotky z palandy v táboře uprostřed Afghánistánu na Flickr nebo jiný server pak podle něj může ohrozit celou jednotku i další operace. Konkrétně v Afghánistánu už totiž neplatí obecné konstatování, že povstalci Talibanu jsou jen vousáči v šátcích s protitankovými střelami na rameni. Dávno poznali sílu počítačů a internetu.

Snímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemiSnímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemi

Rizika jsou jasná. Z takových snímků může podle Pentagonu nepřítel snadno získat velmi citlivé informace. Například, kde jsou kontrolní stanoviště, kolik vojáků tam obvykle hlídá, kudy jezdí zásobovací konvoje nebo patroly a na nejlepší místo nastražit nálož. Voják, který s oblibou bude každý den přes svůj iPhone pořizovat a vystavovat snímky ze své afghánské mise, tak dá nepříteli celkem slušný návod na to, jak a kdy nejlépe zaútočit.

Nebezpečné služby

Právě jsem na záchodě a čtu noviny. I tak vypadají zápisky lidí z celého světa na sociálních sítích. Pokud máte iPhone, nebo telefon s prohlížečem, který podporuje geolokaci, můžete celému světu nebo třeba jen přátelům sdělit, kde zrovna jste. V popředí zájmu jsou takzvané geolokační hry přes mobilní telefony, jako je Foursquare nebo Gowalla. Aplikace Foursquare umožňuje uživatelům podělit se s přáteli o aktuální polohu. Kromě samotné aplikace Foursquare lze údaje sdílet i na Facebooku. Aplikace využívá data o poloze z GPS integrovaného do telefonu, nebo z mobilní sítě. Sdílení polohy nefunguje automaticky, ale uživatel musí vždy svoji polohu v aplikaci určit či potvrdit.

Navíc další služby a hry pro mobilní telefony jako Facebook Check-in, Foursquare, Gowalla a Loopt umožňují vysílat do světa údaje, kde se majitel chytrého přístroje právě nachází. Kdy chodí do práce, kde zrovna hlídkuje, kam se chodí bavit. A tyto údaje může snadno odhalit prakticky každý, včetně operativce al-Káidy.

"Věřit, že povstalci toho nejsou schopní, nebo že to pro ně někdo nedělá, by bylo v dnešní době špatné a krátkozraké," uvedl bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

Podle něj je sice mobilní telefon naprostým fenoménem, ale do bojových misí, kde je utajení jednotky klíčovým faktorem pro úspěch celé mise, jednoduše k vojákovi nepatří. "Zakázal bych to. Pochybují, že je mobilní telefon důležitou součástí vojenské výstroje. Pochopitelně až na zvláštní operace, kde může sehrát různé role," řekl.

Vypnout! Doporučuje Pentagon

Během chvíle lze na internetu objevit stovky takových snímků pořízených chytrými telefony v Afghánistánu. Včetně fotografií třeba z operačních základen. "Až 75 procent těchto snímků má v sobě zakódovaný geotag. Krmí nepřítele informacemi," konstatoval Williams.

Konkrétní případy, zda a kdy ke skutečnému ohrožení došlo, americké ministerstvo obrany nezveřejnilo. Soudě podle kampaně, kterou před časem k tomu spustilo, nechce možné nebezpečí číhající ve virtuálním prostoru podcenit. Vydalo dokonce pro vojáky v misích seznam doporučení, jak s chytrými mobilními telefony v zájmu operační bezpečnosti zacházet.

Snímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemi

Se zdviženým prstem radí, aby vojáci během bojového nasazení na sociální sítě úplně zapomněli a hlavně, aby automatické přiřazování zeměpisných souřadnic v mobilech vypnuli. V řadě modelů je totiž přiřazování zeměpisných údajů ke snímkům nastaveno automaticky už od výrobce a majitelé často ani nevědí, že něco takového o sobě prozrazují.

Velení námořní pěchoty, která nese asi největší tíhu tvrdých bojů s povstalci, mariňáky v misích otevřeně varovalo, že v předpisech sice není zakotven postih za vyzrazení "citlivých" údajů prostřednictvím sociálních sítí, ale že velitelé mohou "velmi pružně" takové případy ohodnotit jako neuposlechnutí příkazu. "Není důležité, jakým způsobem citlivá informace unikla, ale že vůbec unikla," dodal Šándor.

Pozor na citlivá data

iPhone 4Podle IT analytika Jana Lodla z časopisu Chip by si lidé obecně měli uvědomovat, že mobilní telefony ukrývají řadu citlivých dat. A nejde jen o využívání sociálních sítí.

Telefony s integrovaným GPS přijímačem obvykle vkládají informace o poloze přímo do snímku. "Z ukradeného mobilního telefonu tak může zloděj získat řadu informací, které bychom možná sdílet s nikým nechtěli," říká Lodl.

Používání podobných aplikací s geotaggingem může být podle něj zvláště ve vojenském prostředí problematické. Může totiž informace o poloze vojáka (byť ne úplně přesné) zpřístupnit nejen přátelům, ale i protivníkovi.

"Zejména mladí lidé jsou dnes v ochraně soukromí poměrně benevolentní a často sdílení prostřednictvím sociálních sítí i data, která by měla zůstat soukromá. V běžném životě to může přispět například ke škodám na majetku, když všem v okolí oznámíme, že jsme na dovolené. Ve vojenském prostředí mohou být pochopitelně podobné informace velmi citlivé, zvlášť když si uvědomíme, že lehkovážně se obvykle nechová jediný voják," dodává Lodl.

Autoři: , natoaktual.cz,

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Překvapení. Superstíhačky Raptor budou vrcholem letecké show v Čáslavi

Průlet amerických letounů F-22 Raptor bude jedním z vrcholů sobotního Dne otevřených dveří letecké základny v Čáslavi....

Zmodernizujme více tanků pro Ukrajinu, nabízí Česko a vyzývá k rychlosti

Česká republika je schopná rychle zmodernizovat další desítky tanků T-72 a poslat je obráncům na Ukrajinu. Během...

Rusko už ne. Pro „létající Land Rover“ máme nové trhy, říká šéf Omnipolu

S novou generací legendárního turbovrtulového letounu L 410 podnikají jeho muži spanilé jízdy či spíše lety po všech...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...