„Zahájíme novou operace pod názvem Sea Guardian (Mořský strážce) ve Středomoří,“ oznámil na summitu NATO ve Varšavě generální tajemník Jens Stoltenberg.
Jak dodal, nová námořní operace vznikne transformací dlouholeté protiteroristické operace Active Endeavour, kterou spojenci zahájili už v roce 2001 v reakci na teroristické útoky v USA.
Podle Stoltenberga nefungující státy jižně a jihovýchodně od Evropy představují miliony lidí bez domova i teroristické skupiny jako je takzvaný Islámský stát. „Tato nestabilita má přímý dopad na naši společnost. To způsobilo nejhorší migrační a uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války. A teroristické skupiny organizují útoky v našich ulicích. Rozsah tohoto problému vyžaduje, abychom jednali,“ prohlásil Stoltenberg.
Nové alianční operace bude mít podle Stoltenberga „široký záběr“. Od sběru a sdílení zpravodajských informací, přes boj s terorismem až po výcvikové schopnosti.
Aliance chce v centrálním Středomoří úzce spolupracovat s plavidly operace Sophia, kterou Evropská unie spustila v reakci na migrační krizi.
Plavidla EU působí v mezinárodních vodách. V rámci operace se podařilo zachránit několik tisíc lidí od utonutí a také zatknout desítky osob a obvinit je z pašování uprchlíků. Alianční plavidla mají získat nově oprávnění ke sledování, průzkumu a dalším akcím na podporu plavidel unijní mise.
Od roku 2014 dorazilo na lodích do Itálie více než 350 tisíc migrantů z celého světa. Ačkoliv část z nich hledá podle humanitárních organizací azyl na evropském kontinentu oprávněně kvůli konfliktům ve svých domovských zemích, tisíce lidí přijíždějí v poslední době převážně z oblasti subsaharské Afriky. Tu přitom Evropská unie považuje za „dostatečně bezpečnou“ pro návrat.
NATO už letos vyslalo kvůli přílivu uprchlíků flotilu plavidel do Egejského moře, kde předávají informace řecké a turecké pobřežní stráži a unijní agentuře Frontex.
Stoltenberg připomněl, že počty migrantů, kteří se z Turecka dostali do Řecka v poslední době dramaticky poklesly. Podle agentury Frontex až o 90 procent. Do popředí se ale tak dostávají jiné migrační trasy a jednou z nich je právě cesta přes centrální Středomoří.