Neodcházejte, potřebujeme vás, apeloval na vojáky ministr Vondra

  17:20aktualizováno  17:20
Armáda se zřejmě nevyhne dalším rozpočtovým škrtům, připustil na mimořádném shromáždění vojenských velitelů z celé země ministr obrany Alexandr Vondra. Apeloval však na vojáky, aby ze služby kvůli nejistotě neodcházeli.

Ministr obrany Alexandr Vondra | foto: Michal KamarytČTK

Na středečním mimořádném velitelském shromáždění Vondra představil vojákům konečnou podobu takzvané Bílé knihy o obraně. Strategický dokument přijatý vládou připravoval tým expertů sedm měsíců a určuje směřování české armády na nejbližších deset let.

Vondra připustil, že kvůli stabilizaci veřejných financí čekají ministerstvo obrany a armádu zřejmě další rozpočtové škrty. "Je evidentní, že přes veškerou snahu se zřejmě škrtům nevyhneme. Vůbec mě tato situace netěší, ba co víc, považuji ji z několika důvodů za alarmující," uvedl ministr.

Bílá kniha o obraně

Pacient jménem Armáda České republiky bude bez léčby za deset let na umření. Trpí obřím vnitřním dluhem z minulosti a chronickým podfinancováním, do budoucna však počítá s velkými investicemi. Vojenští experti proto připravili jedenáctibodovou medicínu, kterou představují v Bílé knize obrany.

Povede totiž podle něj k zásadnímu snížení obranyschopnosti země a ke snížení motivace lidí sloužit v ozbrojených silách. Česko se zařadí mezi evropské země, které obětují schopnost obrany, což může mít negativní vliv na Severoatlantickou alianci jako celek, respektive na Evropu jako takovou. "Toho můžeme jednou velice litovat. Ani náhodou ještě nejsme v Evropě ve fázi věčného míru," varoval Vondra.

Apeloval na vojáky, aby armádu kvůli nejistotě neopouštěli. "Tato země vás stále potřebuje. Vím, že to některým může znít jako fráze, ale uvědomte si, čím vším tato země prošla. A bavme se i o dobách míru, vzpomeňme jen na povodně. Jsou zapotřebí vaše znalosti a zkušenosti. Nesmíme to vzdát," prohlásil. Na prvním místě priorit podle jeho slov bude stabilita příjmů vojáků.

Obrana chce kompenzovat zdanění

Ministerstvo obrany chce například změny ve zdanění příspěvku na bydlení pro vojáky, které má začít platit od příštího roku. První možností je odklad o jeden rok, resort by mezitím připravil kompletní novelu zákona o vojácích z povolání. Druhou variantou je zdanění přídavku, ale bez nutnosti odvádět z něj sociální a zdravotní pojištění. Pokud zůstane současná podoba, je ministerstvo připraveno vojákům zdanění kompenzovat, což by resort stálo ročně na 300 milionů korun.

Vojákům s platem do 20 tisíc korun by se zdanění kompenzovalo úplně, příslušníkům armády s vyšším platem jen částečně. Příspěvek na bydlení má být od počátku příštího roku zdaněn, včetně zdravotního a sociálního pojištění. Pokud taková možnost skutečně nastane, bude to i pro vojáky na nejnižších hodnostech znamenat redukci platu o 3 000 až 3 500 korun.

Změnami projdou i výsluhy

Ministr Vondra před veliteli odmítl informace, že vojáci budou po odchodu z armády dostávat takzvanou výsluhu pouze pět let. "Jsou to nesmysly, nevěřte jim," řekl Vondra.

Podle něj ale ministerstvo navrhuje v systému výsluh určité změny, které mají zabránit zneužívání. Výsluhový příspěvek od ministerstva v současnosti dostává 17 tisíc bývalých vojáků, což představuje zhruba 2,5 miliardy korun ročně.

"Nejnižší výsluha je necelých tisíc korun a nejvyšší přes 64 tisíc korun. A teď pozor: nejde o generála ve výslužbě a to naznačuje, že zdaleka ne vše je v pořádku. Je správné, když nižší důstojník pobírá vyšší výsluhu než generál? Je správné, že dochází k účelovému zvyšování odměn tak, aby dotyčný měl nárok na vyšší výsluhu? I proto je nutné systém výpočtu výsluh změnit," nastínil Vondra.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Kyberstrážci chrání smyšlenou Berylii před drtivými útoky hackerů

Kybernetické cvičení Locked Shield 2019 v Estonsku

Fiktivní Berylii zasáhnou během voleb masivní koordinované kybernetické útoky. Hackeři se snaží vyřadit kritickou...

NATO kvůli Rusku posílí aktivity v Černém moři i pomoc Ukrajině a Gruzii

Šéf NATO Jens Stoltenberg během projevu v americkém Kongresu

Severoatlantická aliance kvůli stále agresivnějšímu chování Ruska posílí bezpečnostní opatření v oblasti Černého moře...

Chceme obrněnce s osádkovou věží a pro 11 vojáků, upřesnila obrana tendr

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Ministerstvo obrany si na středu do Prahy pozvalo čtyři světové výrobce vojenské techniky. Upřesnilo jim podmínky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz