NATO zkoumá, zda za smrt velryb mohou sonary válečných lodí

  7:48aktualizováno  7:48
Vědci z výzkumného střediska NATO zahájili v Atlantiku rozsáhlý projekt, který má posoudit vliv lodních sonarů na mořské savce, především velryby a kytovce. Studie z posledních let totiž ukazují, že kvůli zvýšenému "podmořskému hluku" mohou tito živočichové přijít o schopnost orientace a následkem toho uhynout.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Projekt nazvaný Sirena 10 odstartoval v květnu a potrvá dva měsíce. Tým vědců na lodi NRV Alliance bude několik týdnů sbírat na moři důležitá data o chování mořských savců.

Pomocí speciálních bójí ukotvených na dně oceánu chtějí výzkumníci zachytávat zvuky velryb a delfínů a zároveň zkoumat vliv sonarů na jejich chování.

Nadměrný "podmořský hluk", způsobený lodními sonary, totiž podle některých studií a zpráv narušuje orientaci velryb, což může vést až k jejich uhynutí. Samy totiž právě pro orientaci využívají principu sonarů - vysílají zvukové vlnění, které pak zachycují.

Výzkum má jasně popsat vliv aktivních lodních sonarů na mořské savce a navrhnout možné řešení. Pro NATO je to vzhledem k námořním operacím a cvičením zcela zásadní věc. Na projektu se podílejí Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko a Spojené státy.

"Aktivní sonary jsou důležité například pro zachycení ponorek. Kvůli obavám z dopadů používání sonarů na mořské savce chce ale NATO znát rizika a zavést opatření k jejich zmírnění," uvádí se v oficiální zprávě Aliance.

Už v roce 2005 OSN vydala hodnotící zprávu, v níž konstatuje, že vzrůstající počet vojenských námořních manévrů a podmořské sonary ve světových oceánech ohrožují mořské savce. Jejich přežití je závislé na zvucích a používání silných vojenských sonarů poškozuje schopnost komunikace, navigace a lovu 71 druhů kytovců, vyplývá ze zprávy. Podle Programu OSN pro životní prostředí a Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů jsou v největším ohrožení především běluha, vorvaňovec tropický a vorvaňovec zobatý.

Odborníci zjistili, že například uvíznutí 12 vorvaňovců zobatých v Jónském moři v 90. letech se shodovalo se zkouškami akustického podmořského detekčního systému, které provádělo právě NATO.

Vliv výkonných sonarů, které mají odhalit i ty nejmodernější tiché ponorky, zkoumali i američtí vědci. Nízkofrekvenční zvuky ze sonarů putují na velkou vzdálenost, stovky až tisíce kilometrů od zdroje. Testy na tělech uhynulých velryb v minulosti prokázaly krvácení a poškození vnitřního ucha. Vědci jednoznačně stanovili jako příčinu použití nízkofrekvenčního sonaru s vysokou intenzitou v oblasti.

Ochránci přírody pak před časem obvinili i americké námořnictvo z přílišného používání sonarů. Námořnictvo tvrdí, že se problémem zabývá, nicméně sonary jsou prý potřebné pro národní obranu. Válečná plavidla včetně ponorek v posledních letech nepřetržitě hlídkovala u pobřeží Spojených států kvůli nebezpečí terorismu.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Tři prsty smrti v akci. Čeští vojáci poprvé stříleli raketami v noci

Čeští vojáci během cvičení Tobruq Legacy na pobřeží Baltu poprvé vyzkoušeli...

Historicky nejrozsáhlejšími ostrými bojovými střelbami vyvrcholilo na pobřeží Baltského moře cvičení protivzdušné...

Američané upřesnili nabídku vrtulníků pro armádu. Cena šla výrazně dolů

Americké vrtulníky Black Hawk na cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na...

Americká vláda předložila v pondělí upřesněnou cenovou nabídku na dodávku dvanácti vrtulníků pro českou armádu. Nabízí...

Ruská stíhačka před námi nebezpečně prolétla, tvrdí američtí letci

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Americké námořnictvo řeší incident, ke kterému došlo v úterý nad Středozemním mořem. K průzkumnému stroji P-8A Poseidon...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz