NATO zkoumá, zda za smrt velryb mohou sonary válečných lodí

  7:48aktualizováno  7:48
Vědci z výzkumného střediska NATO zahájili v Atlantiku rozsáhlý projekt, který má posoudit vliv lodních sonarů na mořské savce, především velryby a kytovce. Studie z posledních let totiž ukazují, že kvůli zvýšenému "podmořskému hluku" mohou tito živočichové přijít o schopnost orientace a následkem toho uhynout.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Projekt nazvaný Sirena 10 odstartoval v květnu a potrvá dva měsíce. Tým vědců na lodi NRV Alliance bude několik týdnů sbírat na moři důležitá data o chování mořských savců.

Pomocí speciálních bójí ukotvených na dně oceánu chtějí výzkumníci zachytávat zvuky velryb a delfínů a zároveň zkoumat vliv sonarů na jejich chování.

Nadměrný "podmořský hluk", způsobený lodními sonary, totiž podle některých studií a zpráv narušuje orientaci velryb, což může vést až k jejich uhynutí. Samy totiž právě pro orientaci využívají principu sonarů - vysílají zvukové vlnění, které pak zachycují.

Výzkum má jasně popsat vliv aktivních lodních sonarů na mořské savce a navrhnout možné řešení. Pro NATO je to vzhledem k námořním operacím a cvičením zcela zásadní věc. Na projektu se podílejí Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko a Spojené státy.

"Aktivní sonary jsou důležité například pro zachycení ponorek. Kvůli obavám z dopadů používání sonarů na mořské savce chce ale NATO znát rizika a zavést opatření k jejich zmírnění," uvádí se v oficiální zprávě Aliance.

Už v roce 2005 OSN vydala hodnotící zprávu, v níž konstatuje, že vzrůstající počet vojenských námořních manévrů a podmořské sonary ve světových oceánech ohrožují mořské savce. Jejich přežití je závislé na zvucích a používání silných vojenských sonarů poškozuje schopnost komunikace, navigace a lovu 71 druhů kytovců, vyplývá ze zprávy. Podle Programu OSN pro životní prostředí a Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů jsou v největším ohrožení především běluha, vorvaňovec tropický a vorvaňovec zobatý.

Odborníci zjistili, že například uvíznutí 12 vorvaňovců zobatých v Jónském moři v 90. letech se shodovalo se zkouškami akustického podmořského detekčního systému, které provádělo právě NATO.

Vliv výkonných sonarů, které mají odhalit i ty nejmodernější tiché ponorky, zkoumali i američtí vědci. Nízkofrekvenční zvuky ze sonarů putují na velkou vzdálenost, stovky až tisíce kilometrů od zdroje. Testy na tělech uhynulých velryb v minulosti prokázaly krvácení a poškození vnitřního ucha. Vědci jednoznačně stanovili jako příčinu použití nízkofrekvenčního sonaru s vysokou intenzitou v oblasti.

Ochránci přírody pak před časem obvinili i americké námořnictvo z přílišného používání sonarů. Námořnictvo tvrdí, že se problémem zabývá, nicméně sonary jsou prý potřebné pro národní obranu. Válečná plavidla včetně ponorek v posledních letech nepřetržitě hlídkovala u pobřeží Spojených států kvůli nebezpečí terorismu.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Britské stíhačky zasahovaly nad Baltem u neobvyklého ruského stroje

Ruské letouny Il-22 a Su-27 zachycené britskými stíhači nad Baltem 14. května...

Britské pohotovostní letouny, které pomáhají střežit vzdušný prostor Pobaltí, musely v týdnu dvakrát vystartovat k...

Do bitvy o miliardovou zakázku na pásové obrněnce se hlásí čtyři výrobci

Bojová vozidla českých vojáků ze základny Šajkovac v Kosovu (2008)

O zakázku za 53 miliard na dodávky 210 nových bojových vozidel pěchoty pro českou armádu se chtějí utkat všichni čtyři...

Slovenské volby provázely dezinformace o Čaputové, šířily je proruské weby

Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová při projevu ve svém volebním štábu v...

Prezidentské volby na Slovensku provázela řada dezinformací a konspirací, které na sociálních sítích masivně šířily...

Najdete na iDNES.cz