Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

NATO nás chrání, míní tři čtvrtiny Čechů. Od vstupu uplynulo 22 let

  9:00
Je tomu přesně 22 let, co Česká republika 12. března 1999 vstoupila společně s Maďarskem a Polskem do Severoatlantické aliance. Jako první postkomunistické země v první vlně rozšiřování. Za záruku bezpečnosti považuje členství v NATO 69 procent Čechů.

NATO - Vlajka Severoatlantické aliance. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Vstup do NATO považuji za jeden z nejdůležitějších okamžiků naší novodobé historie. Važme si toho, že můžeme být rovnocenným partnerem v alianci třiceti zemí, které spojuje snaha zachovat pro své občany mír a bezpečnost,“ řekl k výročí ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

S tím se ztotožňuje i většina obyvatel Česka. Více jak tři čtvrtiny Čechů (77 %) se domnívají, že nás členství v NATO chrání před nějakou hrozbou.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění, který si k dvaadvacátému výročí vstupu do Aliance nechalo zpracovat ministerstvo obrany u agentury STEM/MARK. Naopak 12 % občanů žádný takový přínos členství pro ČR nevidí a 11 % nedokáže odpovědět.

Přes tři čtvrtiny dotázaných také schvalují pomoc a obranu jiného napadeného člena NATO (76 %). „Pokud jsme členy Aliance, která na vzájemné pomoci staví své základy, bylo by smutné, kdybychom s tím nesouhlasili. Nejde jen o solidaritu v době covidu,“ uvedl Jan Havránek, náměstek ministra obrany pro obrannou politiku a strategie.

KVÍZ: Co víte o nejsilnější Alianci historie?

Mezi největší hrozby, kterým pomáhá spojenectví předcházet, lidé zařazují nejčastěji válku (41 %) a terorismus (30 %). Často zmiňovaný je také vliv autoritářských režimů (20 %) a ohrožení naší suverenity (18 %).

Podpora členství v NATO se v ČR dlouhodobě drží na vysoké úrovni. Celkem 69 % respondentů považuje NATO za záruku bezpečnosti země. Nemyslí si to 22 % lidí a jen 9 % na věc nemá jednoznačný názor.

Průzkum veřejného mínění o NATO z února 2021

„Aliance představuje symbol západního prodemokratického ukotvení naší společnosti. Členství je pro nás zárukou bezpečnosti, a tento názor ve společnosti dlouhodobě přetrvává. Osciluje okolo 70 procent,“ konstatoval Havránek. Případné vychýlení je podle něj obvykle způsobeno obavou z nějaké krize globálního charakteru. Upozornil ale, že současná pandemie se v průzkumu nijak neprojevila.

NATO si lidé pode průzkumu nejvíce ztotožňují se spojenectvím a mezinárodní spoluprací (24 %), s bezpečností a obranou ČR (17 %) a s udržováním míru (16 %). Celkově tak převažují pozitivní asociace – 76 % občanů si NATO spojuje s aktivními kroky proti potenciálnímu nebezpečí.

Udržet vnímání NATO u mladé generace je výzva, říká šéf strategií Havránek

Rozhovor natoaktual.cz

Velmi zajímavou skupinu dotazovaných tvoří mladí lidé od 15 do 29 let. Narodili se totiž po pádu komunistického režimu a část z nich také až v období, kdy Česká republika už byla členem NATO. 

Ti jako nejčastější funkci Aliance uvádějí „udržování míru a prevenci konfliktů“. Naopak negativní asociace a skeptický názor vůči NATO uvádějí častěji lidé ve věku 60+.

„Cítím velký zájem mladých o obranu, bezpečnost, zejména v kontextu nových technologií. Pandemie tyto procesy ještě více umocnila a uvedla naše životy do online režimů,“ dodal Havránek.

Chybí informace z důvěryhodných zdrojů

Průzkum se zaměřil i na skutečnost, zda mají Češi o NATO a jeho fungování dostatek informací. To potvrdilo jen 35 % dotázaných. Většina lidí (59 %) naopak uvedla, že dostatek informací nemá. Podobné, dokonce trochu horší je to s i dostupností informací o působení ČR v rámci NATO. Až 63 % lidí tvrdí, že je k dispozici nemá.

Informace o tématu obrany ČR a členství v NATO lidé získávají hlavně z médií (66 %) a dále ze sociálních sítí (24 %) a od bezpečnostních expertů (17 %). Průzkum ale možná překvapivě ukázal, že neplatí, že by nejvíce informací přinášela lidem ta nejdůvěryhodnější média.

Průzkum veřejného mínění o NATO z února 2021

Za spolehlivý zdroj o tématu obrany ČR a členství v NATO totiž nejvíce dotázaných považuje odbornou literaturu, bezpečnostní experty, příslušníky Armády ČR a samostudium.

Naopak sociální sítě patří k nejméně důvěryhodným zdrojům. Všechny testované zdroje se pak těší vysoké důvěře jen určité části občanů: odborná literatura a bezpečnostní experti to splňují pro 50 % občanů, média pro 27 % občanů a sociální sítě pro 10 % lidí.

Informace pocházející z médií a sociálních sítí si přitom ověřují téměř dvě pětiny lidí. Ostatní je neověřují (43 %) nebo tyto zdroje nepoužívají (18 %).

Diskuze začala po listopadu 1989

Diskuse o možném vstupu Československa a poté České republiky do NATO začala prakticky ihned hned po listopadu 1989. Už na jaře 1994 se Česká republika připojila k aliančnímu programu Partnerství pro mír, který je považován za jakýsi předstupeň členství.

Kdo v NATO vydává na obranu nejvíce? A jsou to opravdu USA?

O dva roky později pak čeští zástupci předali Alianci dokumenty nutné k zahájení rozhovorů o plnohodnotném členství. Pozvánku ke vstupu do NATO dostala Česká republika na summitu Aliance v Madridu v červenci 1997.

Přístupové protokoly stvrdil svým podpisem tehdejší prezident Václav Havel přesně 26. února 1999. Ve stejnou chvíli obdobné dokumenty podepsal ve Varšavě i polský prezident Aleksander Kwasniewski.

Václav Havel po podpisu uvedl, že protokol má historický význam. Členství je podle něj nadějí i závazkem. „Dává nám naději, že naše země už nikdy nepodlehne ani nebude obětována jakémukoli agresorovi, a zároveň vyjadřuje jasné odhodlání spoluodpovídat za svobodu národů, lidská práva, demokratické hodnoty a mír na našem kontinentě,“ prohlásil tehdy Havel.

Země pak vstoupila do Aliance 12. března 1999. Ministři zahraničí tehdy předali ve městě Independence v americkém státě Missouri své americké kolegyni Madeleine Albrightové ratifikační listiny. Česko zastupoval Jan Kavan, ministr zahraničí v tehdejší vládě Miloše Zemana.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil ve čtvrtek za projev nejhlubšího úpadku, když se prezident Miloš Zeman opět...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Armáda šla skoro celá. Nečekal jsem, až někdo požádá o pomoc, řekl Opata

Za rok od propuknutí pandemie covidu nasadila česká armáda na pomoc se zvládnutím krize na 20 tisíc vojáků. Výsadkáře,...

Chceme oživit Alianci, i s Tureckem, slíbil Blinken spojencům

USA chtějí obnovit partnerství s evropskými spojenci a oživit Severoatlantickou alianci. Při své první návštěvě v sídle...

Formace ruských letounů kolem Evropy zalarmovaly desetkrát stíhačky NATO

Neobvykle vysokou aktivitu ruských vojenských letounů zaznamenalo v pondělí hned několik evropských spojenců....

Rusko zvyšuje represe doma i agresi navenek, jsme ostražití, tvrdí NATO

Opatření k odstrašení Ruska musí pokračovat včetně jednotek na východní hranici a posilování obrany před ruskými...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...