Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Vojenská rozvědka spustila satelitní centrum. Ve hře je i vlastní družice

  20:17aktualizováno  20:17
Pro českou armádu, spojence z NATO, ale také integrovaný záchranný systém má sloužit nové národní satelitní centrum, které spustila vojenská rozvědka. Zařízení s desítkami expertů má analyzovat satelitní a letecké snímky i radarová data a poskytovat obrazové zpravodajské podklady pro rozhodování.

Výtvarná vizualizace situace na oběžné dráze Země | foto: NASA

„Díky této nové schopnosti, kterou přispíváme do kolektivní obrany, zvyšujeme kredit ČR v Alianci a potvrzujeme naše spojenecké závazky. Centrum ale nebude sloužit pouze resortu obrany. Jeho výstupy budou využívat i další státní instituce nebo složky Integrovaného záchranného systému,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Fotogalerie

Satelitní centrum začalo Vojenské zpravodajství budovat v roce 2018. Od letošního ledna dosáhlo plných operačních schopností.

V praxi zaměstnává desítky specialistů, kteří mají za úkol analyzovat aktuální vyžádané satelitní a letecké snímky a připravovat z nich obrazové zpravodajské podklady (tzv. IMINT – Imagery Intelligence). Ať už například pro české vojáky v zahraničních operacích, pro spojence nebo pro další partnery a záchranné či bezpečnostní složky.

Aktuální družicové snímky poskytnou důležité informace například při průzkumu terénu či při skrytém monitorování sil a prostředků protivníka včetně detekce klamných postavení a maskování techniky. Významný přínos centra může být i v operacích při osvobozování unesených osob či rukojmích.

Doma jednotlivým resortům a Integrovanému záchrannému systému může například monitorovat pohyby zemského povrchu u dopravních staveb nebo zjišťovat rozsah přírodních pohrom, jako jsou povodně či požáry.

„Centrum jsme začali budovat v roce 2018 a díky naší historické zkušenosti s obrazovým zpravodajstvím a odborníkům, které máme, je dnes plně funkční a plní své úkoly, které přispívají k bezpečnosti naší země a našich spojenců,“ konstatoval ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Satelitní centrum bude poskytovat informace o pozicích „zájmových“ objektů a oblastech podle požadavků. Získávat má elektrooptická (multispektrální) i radarová obrazová data z běžně dostupných družic kosmického průzkumu. Snímky přitom budou k dispozici řádově v desítkách minut od nasnímání požadovaného prostoru a bude na nich možné rozlišit předměty až do velikosti 50 centimetrů či různé druhy povrchů a materiálů.

„Zpravodajské informace ze satelitních snímků jsou skvělým způsobem, jak pomoci našim aliančním spojencům a využít přitom schopnosti našich lidí v oblastech umělé inteligence nebo komunikačních technologií,“ uvedl český velvyslanec při NATO Jakub Landovský.

Umělá inteligence a možná vlastní satelit

NATO považuje průzkum z vesmíru za jednu z prioritních schopností. Podle dřívějších informací má centrum disponovat technikou, schopnou přijímat družicové snímky přímo z orbitálních drah. Používat má družice s velmi vysokým pozemním, spektrálním a radiometrickým rozlišením.

Doba na pořízení snímku se může měnit podle typu družice, orbitální dráhy, geografické lokace zájmové oblasti či klimatických podmínek. V případě nepříznivého počasí či v noci je možné získat radarové snímky, které lze sice obtížně vyhodnotit, ale i z nich je možné potřebná data získat.

Z technologického a informačního hlediska se má satelitní centrum zařadit mezi výjimečná evropská i světová pracoviště. Náklady na vybudování centra a jeho provoz zatím nebyly zveřejněny, ale půjdou z rozpočtu ministerstva obrany. Hovoří se o stovkách milionů korun.

Podle ministerstva obrany existuje záměr, jak dál satelitní centrum rozvíjet. Ve hře je přitom reálně i možnost, že by Česká republika mohla disponovat vlastní národní družicovou technologií. Projekt nazvaný GOLEM (globální orbitální elektrooptický systém) by mohl být realizován do roku 2024.

Ve podobném stádiu je rovněž projekt nazvaný STRATOM (stratosférický obrazový systém), který by zajišťoval průzkumné obrazové informace v rámci teritoria České republiky.

Už ve fázi vývoje je pak projekt umělé inteligence nazvaný MODES. Jde o modulární expertní systém využívající strojové učení, jehož schopnostmi bude automatická detekce, extrakce a identifikace zájmových objektů, například vojenské techniky na družicových snímcích.

„Jak technologicky, tak svými schopnostmi patří centrum mezi světovou špičku. Velmi mne překvapil zájem mladých lidí o pracovní uplatnění v Satelitním centru, zejména pak jejich motivace vycházející nejenom z odborného hlediska, ale i zájmu podílet se na zajištění bezpečnosti naší republiky,“ prohlásil ředitel centra Ladislav Stahl.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Armáda chystá nákup bojových dronů a buduje novou speciální jednotku

Velení armády s ministerstvem obrany intenzivně připravují nákup nových průzkumných a bojových dronů, které bude možné...

Obrana nakupuje špičkové pasivní sledovací systémy za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na nákup dvou moderních kompletů pasivních sledovacích systémů DPET za 1,5...

Drony ve službách české armády. Vlastní vývoj i dárek od Američanů

Armáda od ledna buduje nový prapor bezpilotních letounů, který právě dnes představí. Kromě stávajících průzkumných...

Více skal i pátrání v lavině. Extrémní závod bude techničtější

Více lezení ve skalách nebo hledání zavaleného v lavině. Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz