NATO bude řešit ruské rakety a zadržené ukrajinské námořníky

  14:25aktualizováno  14:25
Rusko musí propustit zadržované ukrajinské námořníky a lodě a předložit jasné důkazy, že neporušuje smlouvu INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Moskvu k tomu vyzval šéf NATO Jens Stoltenberg s tím, že půjde o hlavní témata nadcházející schůzky ministrů zahraničí Aliance v Bruselu.

Ruské stíhačky při přeletu nad mostem spojujícím pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym. Na snímku též ruský tanker, který pod mostem blokuje námořní plavbu Kerčskou úžinou. | foto: Reuters

Stoltenberg opět Moskvu vyzval neprodlenému propuštění ukrajinských námořníků, zadržených před týdnem Ruskem v Kerčském průlivu. Zároveň ujistil Kyjev, že Aliance Ukrajině jako partnerské zemi poskytuje politickou i vojenskou podporu.

„Takové použití síly není možné. Vyzýváme ke klidu a zdrženlivosti. Rusko musí propustit ukrajinské námořníky a lodě. Musí také umožnit svobodnou plavbu. A neomezený přístup do ukrajinských přístavů v Azovském moři. Ukrajinské lodě, vojenské i civilní, mají právo se plavit přes Kerčský průliv a Azovské moře,“ řekl.

Dvoudenní jednání šéfů diplomacie devětadvacítky začíná v Bruselu v úterý a vyhrocené vztahy s Ruskem budou klíčovým tématem schůzky.

Šéf NATO připustil, že očekává od spojenců ostrá slova na adresu ruského zásahu v Kerčském průlivu, při kterém ruské síly zadržely tři ukrajinské bojové lodě a 24 námořníků.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí varoval, že ukrajinské vedení má informace o prudkém zvýšení stavu ruských vojsk podél hranic s Ukrajinou a na okupovaném Krymu.

Kyjev podle něj využije všech možností, aby posílil obranu svých hranic s Ruskem a administrativní hranice mezi ukrajinským vnitrozemím a Krymem.

V deseti oblastech země od minulého týdne proto platí výjimečný stav, posílena byla ochrana kriticky důležité infrastruktury včetně jaderných a vodních elektráren. Posílena má být protivzdušná obrana, na hranice se přesunou obranné jednotky a povolány mají být také zálohy.

Smlouva INF

Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty

  • Podepsána v roce 1987, dosáhla likvidace 2 692 nosičů-raket. Podepsal ji tehdejší prezident USA Ronald Reagan s vůdcem SSSR  Michailem Gorbačovem
  • Obě země se zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500-5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok
  • Před podpisem smlouvy měly Spojené státy v západní Evropě rozmístěné rakety v západním Německu, Belgii, Itálii, Nizozemsku a Británii. Sovětský svaz měl své rakety v NDR, Bulharsku a Československu 
  • V Československu byly rakety umístěny v prostoru Hranic na Moravě s odpalovacími základnami v Přáslavicích, Staré Vodě a Zeleném Kříži

Porošenko podle svých slov věří, že po uplynutí třicetidenního výjimečného stavu, nebude potřeba mimořádná opatření prodlužovat. Jde podle něj o preventivní krok, který není v žádném případě spojen s omezováním ústavních práv a svobod občanů.

Aliance podle Stoltenberga chce jednat také o nových ruských raketách. Západ Moskvu viní, že porušuje americko-ruskou smlouvu INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Spojené státy avizovaly, že kvůli tomu chtějí smlouvu vypovědět.

„Rusko musí přijmout okamžité kroky, aby zajistilo plné dodržování smlouvy INF. Jasným a ověřitelným způsobem,“ prohlásil Stoltenberg s tím, že by měla Moskva přesvědčivě dokázat, že její nový raketový systém označovaný jako Novator 9M729 nebo SSC-9 nespadá pod dohodu.

Jinak je podle Stoltenebrga Aliance připravena reagovat. „Podnikneme nutné kroky, abychom zajistili bezpečnost členských zemí, aby dodržování smlouvy bylo v budoucnosti zajištěno,“ konstatoval Stoltenberg. Jaké konkrétní však neuvedl. Už dříve ale ujistil, že NATO nebude reagovat rozmístěním nových jaderných zbraní na evropském kontinentě.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Hrotovým silám NATO velí Němci, pohotovost drží i čeští protiletadlovci

Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku

Německo od počátku roku převzalo velení takzvaných Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF), které drží nepřetržitou...

Rusko a terorismus jsou největší hrozby, shodli se náčelníci štábů

Šéf Vojenského výboru NATO, maršál britského letectva Stuart Peach

Rusko a mezinárodní terorismus jsou dvě hlavní bezpečnostní hrozby a výzvy, kterým musí Severoatlantická aliance čelit....

Vláda dala zelenou obrněncům za 50 miliard. „Befka“ slouží přes 30 let

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Největší zakázka v novodobé historii české armády se rozjíždí. Puma, Lynx, Ascod nebo CV90? To jsou hlavní...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ VE VÝROBNÍ FIRMĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz