Odehnali jsme stíhačku NATO nad Baltem, tvrdí ruské letectvo

  16:50aktualizováno  20:12
Pohotovostní letoun NATO se nad Baltem pokusil přiblížit k letadlu ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, tvrdí ruská agentura TASS. Doprovodné ruské stíhací letouny měly pravděpodobně stroj EF-18 španělských vzdušných sil odehnat. Španělské letectvo se se zatím k incidentu nevyjádřilo.

Letoun F-18 španělských vzdušných sil se připravuje ke startu ze základny v Bodø na cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: Forsvaret

„Letoun NATO F-18 se pokusil přiblížit ke stroji ruského ministra obrany Sergeje Šojgua nad neutrálními vodami Baltského moře, ale byl zahnán ruskými Su-27,“ uvedl zpravodaj agentury TASS, který byl na palubě ministerského speciálu.

Fotogalerie

Letoun Tu-214 ministra Šojgu byl na cestě z ruské exklávy Kaliningradu do Ruska a doprovázely ho dvě ruské stíhačky Su-27.

Podle zpravodaje ruské agentury se nad neutrálními vodami Baltského moře k němu pokusil přiblížit pohotovostní stíhací letoun NATO F-18. Ruské stíhačky aliančnímu stroji nedovolily se k ruskému ministerskému speciálu přiblížit. Jeden z ruských strojů jej podle videa nalétnutím „vytlačil“.

Letouny F-18, respektive EF-18 mají v současné době v Pobaltí nasazeny španělské vzdušné síly. Velení španělského letectva zatím incident nijak nekomentovalo.

Centrála Aliance později v reakci uvedla, že se pohotovostní letouny snažily identifikovat ruské letadlo, které letělo blízko vzdušného prostoru spojenců.

„Jakmile došlo k identifikaci letadla, stíhačky NATO se vrátily na základnu. NATO nemá informace o tom, kdo byl na palubě,“ uvádí se v prohlášení.

Němé ruské stroje nad Baltem

Španělé v rámci takzvaného Air Policingu společně s německými a britskými stíhači chrání vzdušný prostor nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem. Baltské republiky totiž svoje nadzvukové stroje nemají a proto se v jejich ochraně střídají spojenci. Od září to budou znovu také čeští letci s gripeny.

Blízká setkání s ruskými letouny nechceme eskalovat, tvrdí čeští piloti

V případě španělského stroje šlo s největší pravděpodobností o ostrý start k identifikaci neznámých či nekomunikujících letounů v blízkosti chráněné oblasti.

Ruské vojenské letouny oblastí Baltského moře nejčastěji míří z Ruska do ruské exklávy Kaliningradu nebo nazpět. Výjimkou nejsou ani formace čtyř či pěti „němých“ ruských bojových strojů. Létají velmi blízko hranic pobaltských zemí, navíc bez letových plánů, nekomunikují s řízením letového provozu a mají vypnuté automatické odpovídače.

Ostré starty

V roce 2009, tedy ještě v době relativně dobrých vztahů Západu s Ruskem, když Pobaltí chránili poprvé čeští letci s gripeny, museli v období čtyř měsíců kvůli ruským letounům do vzduchu sedmkrát z celkových osmi ostrých startů, takzvaných "Alfa Scramble".

To bylo však stejně jako za celé období od dubna roku 2004, kdy Aliance s leteckou ochranou Litvy, Lotyšska a Estonska začala.

V roce 2013 Aliance zaznamenala 47 ostrých startů k ruský letounům. V roce 2014, kdy se vztahy mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem kvůli ruské anexi Krymu a situaci na Ukrajině vyostřily, to bylo už 140 ostrých startů.

Rekordní byl pak následující rok 2015 se 160 starty. V roce 2016 to bylo 110 a v roce 2017 pak 130 startů. Loni podle litevského ministerstva obrany 137.

Zařízení umožňuje automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytuje základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce.

Středisko řízení letového provozu proto takové letouny bez identifikace označuje za neznámý cíl. V takovém případě k nim startují pohotovostní stíhačky NATO, které vzdušný prostor Pobaltí chrání.

Neznámý stroj či formaci doženou, identifikují, zkusí navázat komunikaci a případně doprovodí do bezpečné vzdálenosti.

Podle litevského ministerstva obrany podobně jen za poslední týden musely pohotovostní stíhačky NATO kvůli ruským vojenským letounům v oblasti do vzduchu devětkrát. Většinou šlo o formace dvou či tří ruských strojů. Až na výjimky ruští piloti neměli zapnuté odpovídače ani podané letové plány a nekomunikovali s řízením letového provozu.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Supertajný Lošarik se dočká oprav. Účel ponorky stále provázejí spekulace

Ponorku Lošarik před časem neúmyslně zachytili novináři ruské mutace britského...

Je to víc jak měsíc, co při požáru na palubě ruské supertajné hlubinné ponorky Lošarik vypukl požár, při kterém...

Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem

Záběr ze záznamu setkání španělského pohotovostního letounu EF-18 (nahoře) a...

Manévr jedné ze dvou ruských stíhaček Su-27, které podle ruské verze v úterý nad Baltem "odehnaly" pohotovostní letoun...

Odehnali jsme stíhačku NATO nad Baltem, tvrdí ruské letectvo

Letoun F-18 španělských vzdušných sil se připravuje ke startu ze základny v...

Pohotovostní letoun NATO se nad Baltem pokusil přiblížit k letadlu ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, tvrdí ruská...

Najdete na iDNES.cz