„Vyzýváme Rusko, aby ukončilo politickou, vojenskou a finanční podporu separatistů na východě Ukrajiny,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg po jednání prezidentů a premiérů aliančních zemí s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.
Summit NATO minutu po minutě |
Upozornil na časté porušování mírových dohod z Minsku na východě Ukrajiny a připomněl, že právě ruská role a chování v ukrajinské krizi bylo důvodem změn, proč NATO v reakci posiluje své východní křídlo a politici hovoří o největší změně nastavení jeho obranných schopností od konce studené války.
„I přes opakované výzvy ze strany Aliance a mezinárodního společenství, aby Rusko dodržovalo mezinárodní právo, Rusko pokračuje ve svých agresivních akcích narušujících ukrajinskou svrchovanost, územní celistvost a bezpečnost v rozporu s mezinárodním právem. Tento vývoj má závažné důsledky pro stabilitu a bezpečnost celého euroatlantického prostoru,“ uvádí se ve společném prohlášení osmadvacítky a Ukrajiny.
Aliance je podle Stoltenberga v podpoře svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny jednotná. „Neuznáme ruskou nelegální a nelegitimní anexi Krymu a odsuzujeme záměrnou ruskou destabilizaci východní Ukrajiny,“ dodal.
Nechceme střet s Ruskem, ale posílíme svou obranu a odstrašení |
Zároveň varoval, že příměří na východě Ukrajiny je porušováno každodenně a často s pomocí techniky, kterou zakazují dohody s Minsku. Jde o těžké zbraně.
Výsledkem je podle jeho slov každodenní narůstající počet obětí, proto cestou k politickému řešení je plnění dohod z Minsku všemi stranami konfliktu.
Lídři Aliance během summitu ocenili pokračující ukrajinské reformy. NATO bude s Kyjevem nově spolupracovat v oblastech jako jsou likvidace nástražných výbušných zařízení nebo hybridní konflikty. Dosud spojenci prostřednictvím čtyř svěřeneckých fondů financovali pomoc Ukrajině v oblastech jako jsou kybernetická obrana, logistika nebo léčení zraněných vojáků.
„Velmi přímé, otevřené a konstruktivní rozhovory se skutečnými přáteli, partnery a vlastně spojenci,“ hodnotil závěrečné jednání summitu ukrajinský prezident Petro Porošenko. „Jsem vděčný za solidaritu s Ukrajinou“.
Otázka možného vstupu Ukrajiny do NATO není podle Stoltenberga na pořadu dne. „Aliance i Kyjev se nyní zaměřují na to, jak se Ukrajina může přiblížit standardům NATO a jak Aliance může Ukrajině pomoci, posunout se vpřed.“