Rusko zneužívá Krym k rozšíření vlivu, varovali ministři NATO

  16:55aktualizováno  19:17
Po nelegální anexi Krymu před čtyřmi lety se nyní Rusko snaží rozšířit v oblasti svůj vliv, tvrdí šéf NATO Jens Stoltenberg. Důkazem je podle něj zadržení ukrajinských lodí a námořníků u Kerčského průlivu. Spojenci proto budou pokračovat v posílené vojenské přítomnosti v Černém moři, shodli se šéfové diplomacie v Bruselu.

Rusko blokuje průjezd Kerčským průlivem do Azovského moře. (25. listopadu 2018) | foto: Reuters

„Nyní se Rusko snaží využít Krym k rozšíření svého vlivu. A vládnout v Azovském moři,“ řekl Stoltenberg během schůzky ministrů zahraničí NATO v Bruselu. Dvoudenní schůzka začala právě jednáním s představiteli Ukrajiny a také Gruzie.

„Ruská agrese a hybridní metody na východní Ukrajině, v Azovském moři a v Gruzii podkopávají i naši evropskou bezpečnost. K takovým věcem nejsme a nebudeme lhostejní,“ uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Stoltenberg připomněl, že před několika dny Rusko použilo vojenskou sílu proti ukrajinským lodím a námořníkům. „Vyzýváme Rusko, aby okamžitě propustilo ukrajinské námořníky a lodě, které zadrželo,“ řekl.

Rusko podle něj musí umožnit svobodnou plavbu a umožnit neomezený přístup do ukrajinských přístavů. Připomněl, že spojenci z NATO v reakci na agresivní akce Ruska v posledních letech podstatně zvýšili svou přítomnost v oblasti Černého moře.

NATO v oblasti provádí letecké hlídkování i průzkumné lety, v Rumunsku spojenci rozmístili vícenárodní prapor. Lodě Aliance pravidelně hlídkují a cvičí v Černém moři. „V letošním roce plavidla pod velením NATO strávila v Černém moři 120 dní, ve srovnání s 80 dny před rokem,“ konstatoval Stoltenberg. Upozornil, že na pobřeží černého moře leží tři členské státy NATO - Bulharsko, Rumunsko a Turecko.

„Rusko musí dodržovat své dohody. Jakýkoli pokus Ruska zablokovat ukrajinský přístup do Azovského moře a ukrajinských přístavů, a to jak pro komerční, tak pro vojenské lodě, není oprávněný,“ dodal. Aliance bude situaci podle jeho slov pozorně sledovat. Žádná nová konkrétní opatření k dalšímu posílení přítomnosti v oblasti nebo pomoci Ukrajině ale spojenci nepřijali.

„Musíme vyslat jasný signál, že nebudeme tolerovat ruské kroky. Musíme posílit naše obranné schopnosti apomoci spojencům z Východního partnerství, na které tlak Ruska dopadá nejvíce,“ konstatoval Petříček po jednání prostřednictvím twitteru.

Rusko prý dostane dva měsíce

Vztahů s Ruskem se týká i druhé klíčové téma dnešního jednacího dne. Aliance žádá, aby Rusko prokázalo, že v plném rozsahu plní podmínky smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Aliance a především USA opakovaně poukazují na to, že nový ruský raketový systém označovaný jako Novator 9M729 bezprostředně ohrožuje evropské země, které se mohou stát terčem s minimálním nebo vůbec žádným časem na varování. Washington už avizoval, že smlouvu vypoví.

Moskva tvrdí, že systém pod dohodu INF nespadá. Smlouva mezi USA a tehdejším Sovětským svazem z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů.

Některá média s odkazem na zdroje blízké americké delegaci dnec uvedla, že Spojené státy chtějí dát Rusku ještě dva měsíce na to, aby dodržování smlouvy jasně prokázalo. Pokud ne, pak prý smlouvu oficiálně Washington vypoví.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Ruští inspektoři zkontrolují Česko speciálním letounem

Ruský vojenský letoun pro monitorovací program Open Skies Antonov An-30

Zvláštní skupina ruských vojenských inspektorů bude ze vzduchu snímkovat území České republiky. Z paluby pozorovacího...

Lítáme v tom, tvrdí piloti, když po šichtě ve stíhačce udivují akrobacií

Skupina Flying Bulls

Oba přes týden oblékají armádní uniformy a pilotují nadzvukové stroje Gripen. Stanislav Čejka a Jan Tvrdík patří mezi...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Najdete na iDNES.cz