Rusko zneužívá Krym k rozšíření vlivu, varovali ministři NATO

  16:55aktualizováno  19:17
Po nelegální anexi Krymu před čtyřmi lety se nyní Rusko snaží rozšířit v oblasti svůj vliv, tvrdí šéf NATO Jens Stoltenberg. Důkazem je podle něj zadržení ukrajinských lodí a námořníků u Kerčského průlivu. Spojenci proto budou pokračovat v posílené vojenské přítomnosti v Černém moři, shodli se šéfové diplomacie v Bruselu.

Rusko blokuje průjezd Kerčským průlivem do Azovského moře. (25. listopadu 2018) | foto: Reuters

„Nyní se Rusko snaží využít Krym k rozšíření svého vlivu. A vládnout v Azovském moři,“ řekl Stoltenberg během schůzky ministrů zahraničí NATO v Bruselu. Dvoudenní schůzka začala právě jednáním s představiteli Ukrajiny a také Gruzie.

„Ruská agrese a hybridní metody na východní Ukrajině, v Azovském moři a v Gruzii podkopávají i naši evropskou bezpečnost. K takovým věcem nejsme a nebudeme lhostejní,“ uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Stoltenberg připomněl, že před několika dny Rusko použilo vojenskou sílu proti ukrajinským lodím a námořníkům. „Vyzýváme Rusko, aby okamžitě propustilo ukrajinské námořníky a lodě, které zadrželo,“ řekl.

Rusko podle něj musí umožnit svobodnou plavbu a umožnit neomezený přístup do ukrajinských přístavů. Připomněl, že spojenci z NATO v reakci na agresivní akce Ruska v posledních letech podstatně zvýšili svou přítomnost v oblasti Černého moře.

NATO v oblasti provádí letecké hlídkování i průzkumné lety, v Rumunsku spojenci rozmístili vícenárodní prapor. Lodě Aliance pravidelně hlídkují a cvičí v Černém moři. „V letošním roce plavidla pod velením NATO strávila v Černém moři 120 dní, ve srovnání s 80 dny před rokem,“ konstatoval Stoltenberg. Upozornil, že na pobřeží černého moře leží tři členské státy NATO - Bulharsko, Rumunsko a Turecko.

„Rusko musí dodržovat své dohody. Jakýkoli pokus Ruska zablokovat ukrajinský přístup do Azovského moře a ukrajinských přístavů, a to jak pro komerční, tak pro vojenské lodě, není oprávněný,“ dodal. Aliance bude situaci podle jeho slov pozorně sledovat. Žádná nová konkrétní opatření k dalšímu posílení přítomnosti v oblasti nebo pomoci Ukrajině ale spojenci nepřijali.

„Musíme vyslat jasný signál, že nebudeme tolerovat ruské kroky. Musíme posílit naše obranné schopnosti apomoci spojencům z Východního partnerství, na které tlak Ruska dopadá nejvíce,“ konstatoval Petříček po jednání prostřednictvím twitteru.

Rusko prý dostane dva měsíce

Vztahů s Ruskem se týká i druhé klíčové téma dnešního jednacího dne. Aliance žádá, aby Rusko prokázalo, že v plném rozsahu plní podmínky smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Aliance a především USA opakovaně poukazují na to, že nový ruský raketový systém označovaný jako Novator 9M729 bezprostředně ohrožuje evropské země, které se mohou stát terčem s minimálním nebo vůbec žádným časem na varování. Washington už avizoval, že smlouvu vypoví.

Moskva tvrdí, že systém pod dohodu INF nespadá. Smlouva mezi USA a tehdejším Sovětským svazem z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů.

Některá média s odkazem na zdroje blízké americké delegaci dnec uvedla, že Spojené státy chtějí dát Rusku ještě dva měsíce na to, aby dodržování smlouvy jasně prokázalo. Pokud ne, pak prý smlouvu oficiálně Washington vypoví.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Smlouva o raketách se hroutí. Záchranná jednání zkrachovala

Rusko odpálilo ze Středozemního moře rakety Kalibr na pozice IS u syrské...

Americko-ruské rozhovory v Ženevě o možné záchraně třicet let platné smlouvy INF o likvidaci raket středního a krátkého...

Vláda dala zelenou obrněncům za 50 miliard. „Befka“ slouží přes 30 let

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Největší zakázka v novodobé historii české armády se rozjíždí. Puma, Lynx, Ascod nebo CV90? To jsou hlavní...

Devítka největších bezpečnostních rizik a výzev pro letošní rok

Americký prezident Donald Trump na první schůzce se spojenci z NATO v Bruselu

Nejde o předpověď, ale pro Evropu i celý svět může být nadcházející rok bouřlivý. Asertivnější Rusko, další migrační...

Najdete na iDNES.cz