NATO za deset let? Agresivnější Rusko a možný konflikt s Čínou

  21:15aktualizováno  21:15
V další dekádě bude Severoatlantická aliance čelit stále agresivnějšímu Rusku a možnému konfliktu s Čínou, shodli se lídři a bezpečnostní experti na závěr národní konference k 20. výročí vstupu Česka do NATO na Pražském hradě.

Národní konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“ k 20. výročí vstupu do NATO na Pražském hradě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Je třeba posílit Alianci na východním křídle a schopnosti v Černém moři. Tam dnes Rusko provádí největší agresi,“ konstatoval bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges. Pokud spojenci zůstanou nečinní, může být podle jeho slov dalším okupovaným městem ukrajinská Oděsa.

Fotogalerie

„A poté třeba Rumunsko. Je důležité investovat do infrastruktury, aby byly naše jednotky a vojenská technika vůbec schopny se rychle dopravit na místo určení,“ dodal americký generál ve výslužbě.

Za nejdůležitější pro další období a pro odstrašení možných útočníků označil soudržnost a sílu spojenců. Bez soudržnosti Rusko podle jeho slov využije „každé trhlinky k agresi“. „Rusko celá staletí respektuje jen sílu,“ řekl.

Mezi nejvážnější výzvy pro další roky zařadila Rusko také zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová. „Ruské agresivní výpady vůči svým sousedům a okupace Krymu. Ruské budování masivní vojenské síly od severního pólu... porušování smlouvy INF o likvidaci raket středního a kratšího dosahu,“ vypočítala.

Někdejší slovenský státní tajemník Rastislav Káčer varoval, že spojenci musí věnovat ruským ambicím dostatečnou pozornost. „Rusové se vracejí zadními vrátky a my tomu nesmíme přihlížet,“ řekl.

„Nemůžeme se tvářit, že hrozba z Ruska neexistuje,“ prohlásil také slovenský prezident Andrej Kiska.

S Tálibánem se nejedná, z tygra nebude vegetarián, varoval Zeman

Bývalý generální tajemník NATO George Robertson uvedl, že je potřeba vrátit se ke spolupráci v rámci Rady NATO-Rusko, ale zároveň odsoudit ruskou agresi na Ukrajině a použití bojového plynu v Salisbury. „Vedení Ruska věří argumentům naprosto vzdálených realitě. NATO je obranná aliance, není určená k útoku. To je její poslání,“ prohlásil.

Přestože Rusko bude podle Robertsona i nadále představovat hrozbu pro NATO, věří, že si Moskva brzy uvědomí, že má mnohem víc společného se Západem než s Východem.

Český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý do budoucna vidí rostoucí hrozby především v kyberprostoru a na Dálném východě v Číně. Generál Hodges dokonce soudí, že během následujících deseti let může s Čínou dojít k nějakému vojenskému konfliktu.

„Doufám, že se pletu. Ale taková linie vývoje tady je. Když vidím, co Čína dělá a poslouchám, co říkají komunističtí představitelé Číny, tak myslím, že by to skutečně mohlo někdy vést ke konfliktu,“ varoval. V takovém případě pak pro USA bude rozhodující, jaké vojenské kapacity budou mít k dispozici v Tichomoří.

Obranné výdaje pokulhávají

Podle Lorda Robertsona čeká v následující dekádě Alianci možné rozšíření o několik dalších členů. V této souvislosti ale kritizoval evropské členy NATO včetně Česka, že neplní své závazky ohledně obranných výdajů - tedy že nedávají na obranu 2 procenta HDP.

V řadě zemí NATO sílí nacionalismus. Rusko je hrozbou

Česká republika aktuálně dává jen 1,1 procenta. Do roku 2021 chce výdaje zvýšit na 1,4 procenta a do roku 2024 na hranici dvou procent. „Český rozpočet na obranu se sice zvyšuje, ale stále to bude trvat, než se podaří splnit dohodnutý cíl. Současných 1,04 procenta je při vší ústě a také s velkým politováním žalostné,“ řekl Robertson.

Evropa si podle jeho slov v minulosti příliš zvykla na status, že USA vždy pomohou. Evropské státy by si proto měly uvědomit, že „pokud chtějí být součástí velmi elitní organizace a mít prospěch z členství,“ pak musí přispět, aby Aliance elitní organizací i nadále zůstala. „Investice do obrany jsou v zájmu každého státu,“ dodal.

Spojené státy podle generála Hodgese svůj transatlantický závazek vždy ctily. Jak ale upozornil, investice evropských zemí do obrany jsou základem pro bezpečnost i prosperitu USA. „Víme, že nemáme schopnosti dělat všechno sami. Potřebujeme mít spolehlivé spojence, a ti přicházejí právě z Evropy, z Austrálie a z Kanady,“ konstatoval.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Čáslavská základna se otevře veřejnosti, piloti předvedou akční ukázky

Pilot Ivo Kardoš v JAS-39 Gripen českých vzdušných sil

Po dvou letech armáda opět na jeden den pro veřejnost otevře 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. Na tradiční...

Evropský summit v Rumunsku střeží letouny AWACS a italské stíhačky

Letoun AWACS

Na summit Evropské unie v rumunském Sibiu ze vzduchu dohlíží speciální letoun včasné výstrahy AWACS, potvrdilo...

Americké „blesky“ poprvé udeřily. Cílem byly tunely a sklad islamistů

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku

Americké letectvo poprvé použilo v boji nejmodernější letouny páté generace F-35A. Cílem leteckých úderů byl komplex...

Najdete na iDNES.cz