NATO za deset let? Agresivnější Rusko a možný konflikt s Čínou

  21:15aktualizováno  21:15
V další dekádě bude Severoatlantická aliance čelit stále agresivnějšímu Rusku a možnému konfliktu s Čínou, shodli se lídři a bezpečnostní experti na závěr národní konference k 20. výročí vstupu Česka do NATO na Pražském hradě.

Národní konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“ k 20. výročí vstupu do NATO na Pražském hradě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Je třeba posílit Alianci na východním křídle a schopnosti v Černém moři. Tam dnes Rusko provádí největší agresi,“ konstatoval bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges. Pokud spojenci zůstanou nečinní, může být podle jeho slov dalším okupovaným městem ukrajinská Oděsa.

Fotogalerie

„A poté třeba Rumunsko. Je důležité investovat do infrastruktury, aby byly naše jednotky a vojenská technika vůbec schopny se rychle dopravit na místo určení,“ dodal americký generál ve výslužbě.

Za nejdůležitější pro další období a pro odstrašení možných útočníků označil soudržnost a sílu spojenců. Bez soudržnosti Rusko podle jeho slov využije „každé trhlinky k agresi“. „Rusko celá staletí respektuje jen sílu,“ řekl.

Mezi nejvážnější výzvy pro další roky zařadila Rusko také zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová. „Ruské agresivní výpady vůči svým sousedům a okupace Krymu. Ruské budování masivní vojenské síly od severního pólu... porušování smlouvy INF o likvidaci raket středního a kratšího dosahu,“ vypočítala.

Někdejší slovenský státní tajemník Rastislav Káčer varoval, že spojenci musí věnovat ruským ambicím dostatečnou pozornost. „Rusové se vracejí zadními vrátky a my tomu nesmíme přihlížet,“ řekl.

„Nemůžeme se tvářit, že hrozba z Ruska neexistuje,“ prohlásil také slovenský prezident Andrej Kiska.

S Tálibánem se nejedná, z tygra nebude vegetarián, varoval Zeman

Bývalý generální tajemník NATO George Robertson uvedl, že je potřeba vrátit se ke spolupráci v rámci Rady NATO-Rusko, ale zároveň odsoudit ruskou agresi na Ukrajině a použití bojového plynu v Salisbury. „Vedení Ruska věří argumentům naprosto vzdálených realitě. NATO je obranná aliance, není určená k útoku. To je její poslání,“ prohlásil.

Přestože Rusko bude podle Robertsona i nadále představovat hrozbu pro NATO, věří, že si Moskva brzy uvědomí, že má mnohem víc společného se Západem než s Východem.

Český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý do budoucna vidí rostoucí hrozby především v kyberprostoru a na Dálném východě v Číně. Generál Hodges dokonce soudí, že během následujících deseti let může s Čínou dojít k nějakému vojenskému konfliktu.

„Doufám, že se pletu. Ale taková linie vývoje tady je. Když vidím, co Čína dělá a poslouchám, co říkají komunističtí představitelé Číny, tak myslím, že by to skutečně mohlo někdy vést ke konfliktu,“ varoval. V takovém případě pak pro USA bude rozhodující, jaké vojenské kapacity budou mít k dispozici v Tichomoří.

Obranné výdaje pokulhávají

Podle Lorda Robertsona čeká v následující dekádě Alianci možné rozšíření o několik dalších členů. V této souvislosti ale kritizoval evropské členy NATO včetně Česka, že neplní své závazky ohledně obranných výdajů - tedy že nedávají na obranu 2 procenta HDP.

V řadě zemí NATO sílí nacionalismus. Rusko je hrozbou

Česká republika aktuálně dává jen 1,1 procenta. Do roku 2021 chce výdaje zvýšit na 1,4 procenta a do roku 2024 na hranici dvou procent. „Český rozpočet na obranu se sice zvyšuje, ale stále to bude trvat, než se podaří splnit dohodnutý cíl. Současných 1,04 procenta je při vší ústě a také s velkým politováním žalostné,“ řekl Robertson.

Evropa si podle jeho slov v minulosti příliš zvykla na status, že USA vždy pomohou. Evropské státy by si proto měly uvědomit, že „pokud chtějí být součástí velmi elitní organizace a mít prospěch z členství,“ pak musí přispět, aby Aliance elitní organizací i nadále zůstala. „Investice do obrany jsou v zájmu každého státu,“ dodal.

Spojené státy podle generála Hodgese svůj transatlantický závazek vždy ctily. Jak ale upozornil, investice evropských zemí do obrany jsou základem pro bezpečnost i prosperitu USA. „Víme, že nemáme schopnosti dělat všechno sami. Potřebujeme mít spolehlivé spojence, a ti přicházejí právě z Evropy, z Austrálie a z Kanady,“ konstatoval.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

NATO kvůli Rusku posílí aktivity v Černém moři i pomoc Ukrajině a Gruzii

Šéf NATO Jens Stoltenberg během projevu v americkém Kongresu

Severoatlantická aliance kvůli stále agresivnějšímu chování Ruska posílí bezpečnostní opatření v oblasti Černého moře...

Čeští kyberstrážci jsou druzí nejlepší. Uspěli na největším cvičení světa

Kybernetické cvičení Locked Shield 2019 v Estonsku

Český tým expertů na kybernetickou bezpečnost uspěl na největším a nejkomplexnějším cvičení světa Locked Shield 2019. V...

Bezpečnostní novinky proberou v Olomouci obecní policisté ze tří zemí

Obecní policie. Ilustrační snímek

Půjde o největší setkání českých, slovenských a polských obecních strážníků. V Olomouci ve středu začíná třídenní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz