Část stotřicetičlenné jednotky cestovala do Polska i s technikou po železnici už v pátek. Zbytek pak na cvičení cestoval o víkendu letecky. Do rozsáhlého cvičení protivzdušné obrany se zapojí na 5 tisíc vojáků z dvaceti zemí. A v řadě aspektů bude naprosto unikátní.
Poprvé v historii cvičení, jež se koná pravidelně od roku 2015 a jehož název odkazuje na druhoválečné boje u severoafrického přístavu Tobruk, budou vojáci nacvičovat také obranu proti balistickým střelám.
„Cvičení se zaměří na prohloubení interoperability a sladění činností a procedur jednotek v rámci společných protivzdušných operací Severoatlantické aliance. Prověří také schopnosti jednotek při velení a řízení podle norem a procedur NATO,“ uvedl velitel 25. protiletadlového raketového pluku a zároveň řídící cvičení za českou stranu Ján Sedliačik.
Součástí cvičení pak budou i bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Probíhat budou ve dne i v noci a zapojí se do nich téměř všechny cvičící jednotky. Z různých typů protiletadlových systémů budou postupně odpáleny až dvě stovky řízených střel.
Půjde tak o nejrozsáhlejší protiletadlové střelby spojenců. Společné střelby několika spojeneckých zemí se už sice v minulosti uskutečnily, nikdy se jich však nezúčastnilo tolik států a nestřílelo se takové množství raket z různých zbraňových systémů.
Čeští vojáci se do taktického cvičení i střeleb zapojí s protiletadlovými raketovými systémy 2K12 KUB a RBS-70. Střílet budou 12 raket ze systému 2K12 KUB a 4 rakety ze systému RBS-70.
„Jednotka bude rozpoznávat minimálně jeden vzdušný cíl jako vlastní a na ostatní cíle povede palbu. Vojáci si procvičí soustředěnou střelbu více kompletů stejné kategorie proti jednomu cíli, rozdělení více cílů několika kompletům i vedení střelby jednotlivými a řadami raket,“ nastínil velitel 251. protiletadlového raketového oddílu Alan Dubový, který bude řídit střelby českých vojáků.
Zapojí se i letectvo
Do cvičení se také zapojí vzdušné síly několika států NATO. Letouny, mezi kterými nemají chybět stroje JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva z Čáslavi, budou pozemním jednotkám simulovat vzdušného protivníka. Piloti si zároveň souběžně procvičí taktiku při překonávání pozemní protivzdušné obrany.
Letos jde už o pátý ročník cvičení protivzdušné obrany, za jehož vznikem i pojmenováním stojí čeští a slovenští vojáci. V roce 2015 společně přišli s nápadem, aby se jednotky protivzdušné obrany různých aliančních armád pravidelně setkávaly a společně cvičily.
Od té doby se z něj stalo největší cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci Severoatlantické aliance. V roli hostitelské země, kde cvičení probíhá, se pravidelně státy NATO střídají.