Členství v NATO je známkou příslušnosti k Západu, tvrdí experti

  17:45aktualizováno  17:45
Za dvacet let svého členství v NATO Česká republika dokázala, že umí být spolehlivým a předvídatelným spojencem. Podle expertů se však stále učíme zodpovědnosti za to, že máme nejvyšší garance vlastní bezpečnosti v historii.

Dva letouny JAS-39 Gripen českých vzdušných sil ve formaci s belgickým strojem F-16 a italským letounem Eurofighter Typhoon přelátají nad novým sídlem NATO | foto: NATO Photos

“Rozhodnutí o směřování ČR do evropských a euroatlantických demokratických struktur bylo jednoznačně správné, bez jiné životaschopné alternativy,“ uvedl generál Petr Pavel, který po tři roky jako první zástupce nových členských zemí řídil nejvyšší vojenský orgán NATO.

20 let Česka v NATO připomenou prezidenti čtyř zemí na Hradě

Podle Pavla musí každý uznat, že uplynulých 20 let bylo pro ČR obdobím stability, bezpečnosti, ekonomického růstu a zvyšování životní úrovně. „Přínosy našeho členství ve společenství demokratických zemí výrazně převyšují naše vstupy a případná negativa,“ řekl.

Česká armáda je podle expertů asi nejviditelnějším odrazem našeho členství v Alianci. Podle Pavla ale máme vůči ní co dohánět - především v tempu a rozsahu modernizace.

Za uplynulých dvacet let nicméně zažila období intenzivního profesionálního růstu. „Výkon naších vojáků na velitelstvích, při cvičeních a v misích je srovnatelný s armádami, ke kterým jsme před dvaceti lety vzhlíželi jako ke svým vzorům,“ tvrdí Pavel.

Český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý vnímá členství v NATO za imperativ příslušnosti České republiky k Západu. Z hlediska našeho působení v Alianci je podle něj důležitá politická kontinuita. Připomněl, že všechny vlády, ať měly jakékoli politické složení, držely a drží zakotvení v NATO jako základní podmínku obrany a bezpečnosti naší země.

„Aliance spolu s Evropskou unií jsou dva institucionální pilíře, jež nesou a chrání naši civilizaci,“ prohlásil diplomat.

„Jsme standardní spojenec, spolehlivý a předvídatelný. A to není vůbec málo,“ dodal.

Garance bezpečnosti a prosperity

Jeho jmenovec, někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, považuje vstup ČR do NATO za zlom, od něhož má naše země garance dosud nebývalé úrovně bezpečnosti. „Je to poprvé, kdy se můžeme spolehnout na naše spojence. Samozřejmě, že to není zadarmo. Tak, jak mi spoléháme na spojence, spojenci spoléhají na nás,“ konstatoval.

Podle bezpečnostního experta a sociologa Ivana Gabala byly uplynulé dvě dekády obdobím, kdy jsme se stále učili a dozvídali se o sobě nové věci. „Teprve po vstupu jsme zjistili, jak moc velká je s tím spjatá odpovědnost a jak moc je NATO také zátěžové a zároveň plně závislé na iniciativě svých členů,“ řekl.

Se zpožděním jsme tak podle něj zjistili, že v Severoatlantické smlouvě je před článkem 5. také článek 3., který říká, že musíme především budovat vlastní obranu a kapacity. A také se zpožděním zjišťujeme, že možná pomoc od druhých je také odvozena od naší vlastní síly a schopnosti ji použít.

Účast v misích nemusí stačit

Podle bezpečnostního poradce a novináře Františka Šulce je členství v NATO jedním z nejdůležitějších kroků, který jsme po roce 1989 učinili. ČR má díky Alianci nejlepší bezpečnostní ukotvení, respektive garance v historii.

Česká armáda získala nové zkušenosti, nejenom v zahraničních operacích, ale i v mezinárodních štábech či plánovacích skupinách. „Máme možnost spolurozhodovat o věcech, o kterých bychom kvůli váze země spolurozhodovat nemohli,“ podotkl.

Upozornil však, že data jasně ukazují, že největší úsilí Česká republika vyvinula před samotným vstupem do NATO, tedy před rokem 1999. V následujících letech snažení oslabovalo. Lze to podle něj demonstrovat například na výdajích na obranu, které v roce 2017 dosahovaly 90 procent výdajů na obranu v roce 2005.

A účast v zahraničních operacích už nemusí podle něj do budoucna k „dobrému spojeneckému jménu“ stačit, zvlášť když se těžiště pozornosti opět přenáší k obraně teritoria.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Slovenské volby provázely dezinformace o Čaputové, šířily je proruské weby

Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová při projevu ve svém volebním štábu v...

Prezidentské volby na Slovensku provázela řada dezinformací a konspirací, které na sociálních sítích masivně šířily...

Ve válce musíme vydržet tři měsíce. Švédové plánují posílení obrany

Švédské ozbrojené síly. Ilustrační snímek

Více profesionálů, gardistů i branců, více letounů, obrněnců i plavidel včetně ponorek. Takový je plán na posílení...

Britské stíhačky zasahovaly nad Baltem u neobvyklého ruského stroje

Ruské letouny Il-22 a Su-27 zachycené britskými stíhači nad Baltem 14. května...

Britské pohotovostní letouny, které pomáhají střežit vzdušný prostor Pobaltí, musely v týdnu dvakrát vystartovat k...

Najdete na iDNES.cz