Hrotovým silám NATO velí Němci, pohotovost drží i čeští protiletadlovci

  9:55aktualizováno  9:55
Německo od počátku roku převzalo velení takzvaných Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF), které drží nepřetržitou pohotovost a mají v případě ohrožení přispěchat spojenecké zemi na pomoc během pár dní. Součástí hrotových sil jsou i čeští vojáci ze strakonického 25. protiletadlového pluku.

Čeští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: Jana Samcová, 25.plrp

Německo převzalo velení od Itálie. Hlavní částí bojových sil v nepřetržité pohotovosti, které mají v případě ohrožení členské země přispěchat na pomoc během několika dní, je 9. obrněná brigáda německého Bundeswehru vyzbrojená primárně tanky Leopard 2A6.

Fotogalerie

„VJTF je významným příspěvkem k naší kolektivní obraně. Hrotové síly jsou schopné okamžitě přispěchat na obranu každého spojence před jakoukoliv hrozbou,“ konstatovala mluvčí NATO Oana Lungescu.

Další jednotky do celkového počtu 8 tisíc vojáků pak poskytují Nizozemsko a Norsko. Specifické síly pak Francie, Belgie, Lucembursko, Lotyšsko a Litva.

Protiletadlovou ochranu obrněných jednotek při nasazení pak mají mít na starost čeští vojáci ze strakonického 25. protiletadlového pluku.

Do akce jako první

Vyzbrojeni protiletadlovými komplety RBS-70 jsou Češi schopni ničit cíle na vzdálenost až osmi a do výšky pěti kilometrů. Rychlost střel převyšuje dvojnásobek rychlosti zvuku. Od povelu k sesednutí z vozidel až po zaměření cíle přitom nepotřebují více než tři minuty.

Češi na cvičení v Norsku chrání tankové jednotky před vzdušnými údery

Ochranu německých obrněných jednotek si čeští vojáci vyzkoušeli na podzim během velkého aliančního cvičení Trident Juncture v Norsku.

Na vytvoření VJTF (Very High Readiness Joint Task Force) se spojenci z NATO dohodli na summitu ve Walesu v roce 2014 v reakci na měnící se bezpečnostní prostředí po ruské anexi Krymu a situaci v severní Africe a na Středním Východě. Vícenárodní jednotky se skládají z pozemních, námořních, leteckých a speciálních sil a jsou součástí Sil rychlé reakce NATO. Ty čítají celkem 40 tisíc vojáků.

VJTF jsou však takzvané „hrotové oddíly“, které by v případě ohrožení či napadení některé ze spojeneckých zemí Aliance vyslala na místo jako první a to v řádu hodin až několika málo dní.

Češi na cvičení v Norsku chránili tankové jednotky před vzdušnými údery:

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Makedonie vstupuje do NATO. Protokol musí schválit všichni spojenci

Makedonský premiér Zoran Zaev s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem

Makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov a velvyslanci členských států NATO podepsali v Bruselu protokol o vstupu...

Profesionální služba v armádě láká. Aktivní záloha láme rekordy

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh....

Kromě připravovaných nákupů techniky a výzbroje chce letos armáda pokračovat v úspěšných náborech. Shání střelce,...

Vraťte se k dodržování smlouvy o raketách, vyzývají spojenci Moskvu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Máte šest měsíců, využijte příležitost a vraťte se k dodržování smlouvy INF o likvidaci raket, vyzývají Moskvu členské...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz