Sítě 5G nesmí být hrozbou, varuje NATO. Pro své členy má nová pravidla

  18:05aktualizováno  18:05
Severoatlantická aliance se dohodla na souboru základních požadavků, které by měly členské státy včetně Česka splnit ohledně zabezpečení civilních telekomunikačních systémů včetně budoucích 5G sítí. Ačkoliv Aliance nejmenovala konkrétní zemi nebo firmu, řada členů v čele s USA za rizikové označila čínské technologické giganty Huawei a ZTE.

Kybernetické cvičení Locked Shield 2019 v Estonsku | foto: CCDCOE

„Všichni spojenci potřebují spolehlivé komunikační systémy, provést důkladné posouzení rizik a zranitelnosti a zvážit důsledky zahraničního vlastnictví, kontroly nebo přímých investic,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg po jednání ministrů obrany v Bruselu.

Aliance jako celek takové pokyny, kterými se pak členské země na národní úrovni při rozhodování o kritické civilní infrastruktuře mají řídit, používá už řadu let. Kvůli překotnému technologickému pokroku však již soubor nutně potřeboval aktualizaci. Například dosud vůbec nepočítal se vznikem budoucích 5G sítí.

Revoluční 5G

Sítě 5G mají být příští generací bezdrátových mobilních technologií poskytujících vyšší rychlost přenosu dat, lepší odezvu a možnost současného připojení k více zařízením.

To podle odborníků rapidně urychlí pokrok v robotice a automatizaci, virtuální a rozšířené realitě, umělé inteligenci a strojovém učení a dnes ještě v nepředstavitelné podobě také promění celou scénu inteligentních osobních zařízení a aplikací.

Vyšší využití virtualizace v 5G sítích současně však povede k dalšímu vývoji bezpečnostních hrozeb. Spojením miliard vzájemně propojených zařízení může znamenat exponenciální nárůst počtu možných cílů i prostředků pro špionáž, masivní sběr zpravodajských informací nebo analýzu telemetrických údajů.

„Nejčernější“ varování expertů hovoří o možném vzniku globální „sledovací sítě“.

„Telekomunikace příští generace ovlivní všechny aspekty naší společnosti. Od dopravy přes zdravotní péči až po vzdělání. Stejně jako naše vojenské operace,“ konstatoval Stoltenberg.

Řada spojeneckých zemí na varování a naléhání z USA letos pozastavila nebo zakázala budování nových hypersítí prostřednictvím čínských technologických firem. 

Ty podle Američanů kvůli svému napojení na čínský stát představují bezpečnostní hrozbu, když by jejich komponenty mohly sloužit například ke špionáži. A Washington například na Huawei kvůli tomu uvalil přísné sankce.

Čínský Huawei se sídlem v Šen-čenu je kromě výroby koncových zařízení včetně mobilních telefonů světovou jedničkou v dodávkách telekomunikačních zařízení a světovým lídrem v technologii vysokorychlostní mobilní sítě 5G nové generace.

Varování před čínskými společnostmi ale před časem vydal také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ uvedl už loni v prosinci ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Aktualizovaný soubor opatření zemí NATO sice konkrétní zemi nebo firmu nezmiňuje. Podle Stoltenberga ale stanoví některé požadavky, které Aliance jako celek očekává, že budou všichni spojenci dodržovat. 

„Jsou dosti podrobné a velmi technické, ale hlavní zprávou je, že staré pokyny se vůbec netýkaly 5G. Jako vojenská aliance jsme všichni závislí na tom, že civilní infrastruktura, včetně 5G, funguje správně v době míru, během krize i konfliktu,“ řekl.

Konkrétní znění pravidel šéf NATO neuvedl. Budou se jimi nyní zabývat jednotlivé členské státy.

Upozornil ale přitom na Článek 3 zakládající Washingtonské smlouvy, který jasně stanoví, že spojenci musí být odolní. „Částečně se jedná o potřebnou vojenskou sílu, ale také o odolnost a ochranu civilní infrastruktury,“ dodal. 

Sítě budoucnosti patří mezi strategické

NATO věnuje v posledních měsících problematice nových technologií a především vysokorychlostních sítí 5G a takzvané odolnosti civilní infrastruktury velkou pozornost.

Zvláštní expertní zpráva aliančního Centra pro kybernetickou bezpečnost v Estonském Tallinu (CCDCOE) například uvádí, že technologické inovace jsou sice na místě, ale každý stát by měl velmi pečlivě a racionálně zvážit i rizika a v případě 5G požadovat nejvyšší možné bezpečnostní záruky především v souvislosti s kritickou komunikací.

Huawei sbírá v Česku data o dětech, zájmech i majetku, tvrdí exmanažeři

„Možná ztráta nebo přerušení dostupnosti, integrity nebo důvěrnosti v kritických sítích by mohla mít významný nepříznivý dopad na společnost,“ konstatuje se v dokumentu. 

Výstavba takových prvků by tak podle expertů měla spadat spíše do kategorie „strategické než jen technologické volby“ a získat kritickou závislost na vybavení jediné společnosti, která může být potenciálně zneužívána a ovládána čínskými zpravodajskými službami a armádou.

„Čínská vláda a vojenské kybernetické entity patří mezi nejschopnější hráče světa,“ píše se v dokumentu s tím, že se Peking své ambice přetvořit západní světový systém nesnaží tajit.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Z klinické smrti se může NATO dostat, řekl Zeman vojákům

Varování francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o neakceschopnosti NATO je potřeba brát vážně, prohlásil na...

Sítě 5G nesmí být hrozbou, varuje NATO. Pro své členy má nová pravidla

Severoatlantická aliance se dohodla na souboru základních požadavků, které by měly členské státy včetně Česka splnit...

Bezpečná zóna v Sýrii musí mít mandát OSN, shodují se spojenci z NATO

Do vytvoření mezinárodní bezpečné zóny na severovýchodě Sýrie je nutné zapojit OSN, vyplývá z dvoudenní schůzky...

Útok na satelit spojence může spustit kolektivní obranu NATO

Ministři zahraničí NATO se dohodli, že vesmír bude pátou "bojovou" operační doménou – po souši, vzdušném prostoru, moři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz