S Tálibánem se nejedná, z tygra nebude vegetarián, varoval Zeman

  13:04aktualizováno  13:04
Pokud to NATO dovolí, Tálibán udělá z Afghánistánu teroristickou základnu, odkud budou islamisté útočit na euroatlantickou civilizaci, varoval prezident Miloš Zeman během oslav 20. výročí vstupu Česka do NATO. S Tálibánem se podle jeho slov nejedná, ale bojuje.

„S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje,“ prohlásil Zeman v rámci konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“ k 20. výročí vstupu Česka, Maďarska a Polska do NATO.

Fotogalerie

Prezident připomněl, že přesně dva roky po vstupu Česka do Aliance zaútočili teroristé na USA, po kterém koalice udeřila na Tálibán v Afghánistánu. Zeman si je vědom, že z války v Afghánistánu je mnoho lidí za řadu dlouhých let už unaveno.

Varoval ovšem před vyjednáváním o míru s Tálibánem za zády afghánské vlády. „Nyní se kdesi v Kataru s Tálibánem jedná v naději, že se z tygra stane vegetarián a už nebude vraždit. Ve skutečnosti tygr zůstane tygrem,“ prohlásil Zeman.

Pokud podle něj Aliance dovolí Tálibánu zemi znovu ovládnout, vytvoří z ní islamisté teroristickou základnu, ze které budou útočit na euroatlantickou civilizaci.

Zeman v té souvislosti připomněl, že v Afghánistánu padlo dosud čtrnáct českých vojáků. „Jsme povinní nezpronevěřit se jejich památce,“ dodal.

Česko potřebuje NATO

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je členství v NATO doslova v existenčním zájmu České republiky. „Historie 20. století nám ukázala, že země naší velikosti se sama neubrání,“ prohlásil.

Aliance by podle něho slov ale měl hrát větší roli v boji proti terorismu. Hrozba je podle něj minimálně stejně vážná jako hrozba od nedemokratických režimů, které „zamrzly v logice studené války“.

NATO by tak mělo být mnohem aktivnější v potírání teroristických organizací. „Útok teroristů na občany Francie, Británie nebo USA beru jako útok na Českou republiku a NATO by se k tomu mělo jasně postavit. To, že NATO nebylo aktivnější v boji proti Islámskému státu, považuji za strategickou chybu, kterou bychom již neměli opakovat,“ dodal Babiš.

Potvrdil, že se Česká republika zavázala dosáhnout do roku 2024 úrovně obranných výdajů ve výši dvou procent HDP. „Protože bez potřebných investic armáda nemůže plnit svoji funkci stoprocentně. Výdaje na armádu rostou každým rokem od roku 2015 a budou růst i nadále,“ slíbil.

Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) je Severoatlantická aliance pro Česko zárukou bezpečí. Upozornil, že nejde o pocit bezpečí. „Ten jsme měli i v roce 1938, než přišel Mnichov a než přišla okupace tehdejšího Československa,“ konstatoval.

Snahy a plány o vybudování evropské armády nemají podle něj žádné opodstatnění. „Žádné miniNATO nepotřebujeme,“ řekl. Varoval, že Aliance v žádném případě nesmí „prohrát bitvu o Británii“ jako Evropská unie v případě brexitu. „Británie musí zůstat pevnou součástí NATO,“ prohlásil.

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) hovořil o nutnosti investic do obrany na jedné straně a promyšlenosti akvizic na straně druhé. Za základ spolupráce v Alianci označil solidaritu, kterou by Česko mělo prokázat tím, že bude zvyšovat výdaje na obranu. „Členství v NATO je pro nás závazkem... V diskusi o NATO je důležitější než procenta HDP dávané na obranu promyšlená koncepce financování našich obranných projektů,“ řekl.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Ruští inspektoři zkontrolují Česko speciálním letounem

Ruský vojenský letoun pro monitorovací program Open Skies Antonov An-30

Zvláštní skupina ruských vojenských inspektorů bude ze vzduchu snímkovat území České republiky. Z paluby pozorovacího...

Evropský summit v Rumunsku střeží letouny AWACS a italské stíhačky

Letoun AWACS

Na summit Evropské unie v rumunském Sibiu ze vzduchu dohlíží speciální letoun včasné výstrahy AWACS, potvrdilo...

Čáslavská základna se otevře veřejnosti, piloti předvedou akční ukázky

Pilot Ivo Kardoš v JAS-39 Gripen českých vzdušných sil

Po dvou letech armáda opět na jeden den pro veřejnost otevře 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. Na tradiční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz