„Budeme i nadále cvičit, radit a pomáhat afghánským bezpečnostním silám. Afghánistán však stále čelí vážné nestabilitě a násilí. Takže naše pokračující politická, vojenská a finanční angažovanost má velký význam,“ uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg po jednání spojenců a afghánským prezidentem Ašrafem Gháním a také zástupci všech zemí, které se na podpoře Afghánistánu nyní podílejí.
Stoltenberg potvrdil, že podpůrná nebojová mise Resolute Support pod velením NATO bude v Afghánistánu pokračovat i příští rok. V zemi by podle jeho slov mělo působit stejně jako dosud zhruba 12 tisíc zahraničních vojáků. Otázkou zatím zůstává, kolik vojáků která země vyšle. Většinu jednotek totiž tvoří Američané a Spojené státy zatím definitivní stanovisko nevydaly.
Spojenci se podle Stoltenberga rovněž dohodli, že pomohou USA s financováním afghánské armády a policie až do roku 2020. „Máme přísliby kolem jedné miliardy dolarů ročně v průběhu příštích tří let,“ oznámil Stoltenberg s tím, že jde o přísliby mimo USA a že některé závazky by ještě mohly přijít. „Jsme velmi blízko,“ konstatoval.
Pro udržení stávající úrovně afghánské armády (220 tisíc vojáků) a policie (151 tisíc příslušníků) bude do roku 2020 potřeba až 5 miliard dolarů ročně. Pentagon dává na provoz afghánských bezpečnostních složek 3,45 miliardy dolarů ročně. Afghánská vláda pak ze svého zhruba 420 milionů dolarů.
Zeman jednal s Gháním
S afghánským prezidentem Ašrafem Gháním se na okraj summit ve Varšavě setkala také česká delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem. Ten při setkání mluvil o možnosti oprav afghánských vrtulníků v Česku nebo o výcviku afghánských pilotů vrtulníků, informovala agentura ČTK.
Česko už před časem slíbilo, že do země vyšle své jednotky i po roce 2016: příští rok by mělo v Afghánistánu působit až 270 českých vojáků, o rok později o 20 méně. Dalších 20 vojáků nebo vojenských policistů bude určeno pro ochranu české ambasády v Kábulu.
Vyslání již schválila Poslanecká sněmovna, vyslovit pro se ještě musí Senát a prezident. Čeští vojáci především chrání spojeneckou leteckou základnu Bagrám. Další se podílejí na výcviku pilotů vrtulníků nebo působí ve vojenské nemocnici na kábulském letišti.
Obama se srdečně vítá a pózuje s afghánským prezidentem: