Nová centrála NATO v Bruselu

Nová centrála NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

Velké stěhování NATO. Do supermoderní centrály přesídlí 4 tisíce lidí

  • 9
Velké stěhování ústředí Severoatlantické aliance v Bruselu začíná. Tento týden odstartovala poslední etapa, během níž se doslova přes cestu v následujících dvanácti týdnech ze starého sídla přesune do nových kanceláří asi 4 tisíce lidí. Personál, vojáci i národní delegace devětadvaceti členských zemí.

„Je to významný mezník. Přesunujeme se do moderní a k životnímu prostředí šetrné budovy, která přesně pasuje Alianci 21. století,“ uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg.

Stěhování 1 500 diplomatů a dalšího personálu zastoupení členských zemí, asi 1 700 vojenských i civilních pracovníků samotné Aliance a dalších 800 lidí nejrůznějších agentur má skončit před červnovým summitem Aliance, který se uskuteční právě v novém sídle.

Stavba centrály

Aliance návrh představila už v roce 2003, výstavba začala v říjnu 2010. Osm obloukovitých prosklených budov, napojených na rozlehlý centrální prostor označovaný jako „agora“, pochází z dílny konsorcia SOM.

Vytvářejí propletenec prstů rukou symbolizujících jednotu členských zemí NATO. Návrh zvítězil v konkurenci dalších 63 architektonických společností.

Náklady na výstavbu jsou odhadovány na zhruba miliardu eur. V ceně je započítáno i vybavení včetně elektroniky nebo nábytku. Finanční strop je však striktně stanoven na celkových 1,1 miliardy eur kvůli revizím, stěhování ze staré centrály či dodatečnému zabezpečení. Projekt financuje Aliance ze svého rozpočtu, do kterého jednotlivé členské státy každoročně přispívají.

Stavba za miliardu eur vyrostla přímo naproti dosavadnímu, už nevyhovujícímu, sídlu NATO na bulváru Leopolda III. Moderní komplex má svým členěním připomínat prsty sepnutých rukou a symbolizovat jednotu spojenců.

Nový moderní komplex, poskytující plochu 254 tisíc metrů čtverečných, byl dokončen už loni. Zhruba rok ale trvala příprava a testování vnitřních elektronických systémů. Kvůli náročným bezpečnostním kritériím byl v minulosti celý projekt několikrát přepracován.

V novém komplexu jsou kromě kanceláří konferenční místnosti, ale také restaurace, obchody či sportoviště. Budova má několik stupňů bezpečnostního zajištění – nejnižší se týká tiskového střediska či restaurací, nejzabezpečenější je západní část s velkým jednacím sálem.

Nová centrála je považována za šetrnou k životnímu prostředí. Je navržena jako energeticky úsporná, když k osvětlení v maximální možné míře využívá denní světlo, pro vytápění geotermální energii a naopak pro chlazení konstantní teplotu pod povrchem země. Až 90 procent vody spotřebované v provozu bude recyklováno.

Před novou centrálu byl už loni přestěhován i letitý symbol NATO – stylizovaná ocelová hvězda, která stála před bruselským sídlem od srpna 1971. Sedmimetrová skulptura pochází z dílny belgického architekta Raymonda Huyberechtse.

Na místě na dohled od nynějšího rušného bruselského letiště Zaventem, kde nová stavba stojí, od roku 1908 fungovalo úplně první belgické letiště. Za první světové války obsadila místo německá armáda a přistávaly zde vzducholodě. Za druhé světové války pak sloužilo letiště německým i spojeneckým jednotkám.

Fotografie

v dubnu 1952 se centrála NATO přestěhovala do Paříže do Palais de Chaillot...
Centrála NATO v Palais de Chaillot přímo naproti Eiffelovy věže
Staré bruselské sídlo NATO slouží od roku 1967
Nová centrála NATO v Bruselu

Budovy stávajícího sídla Aliance, které v roce 1967 nechala narychlo vybudovat belgická vláda jako provizorium po překotném stěhování centrály z Paříže, by měly být zdemolovány. 

Když spojenci začali dosavadní komplex používat, měla Aliance jen 15 členských zemí. 

V průběhu let se ale číslo rozrostlo na současných 29, což byl důvod proč byla centrála několikrát rozšiřována o další dočasné přístavby. Celkově přeplněný zastaralý areál však vyžadoval neustálou a nákladnou údržbu.

, natoaktual.cz

Video