Armáda chce nahradit dosluhují bojová vozidla pěchoty BVP-2. Nákup nových obrněnců má být největší zbrojní zakázkou v historii

Armáda chce nahradit dosluhují bojová vozidla pěchoty BVP-2. Nákup nových obrněnců má být největší zbrojní zakázkou v historii | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Za nová bévépečka chceme platit déle, napsala obrana výrobcům

  • 49
Dodávky nových pásových bojových vozidel pěchoty za 50 miliard korun chce ministerstvo obrany rozložit do delšího časového období, než původně plánovalo. A s tím i platby. Všem čtyřem výrobcům, kteří se o největší zbrojní zakázku ucházejí, to oznámilo dopisem. Koronavirovou krizí ohrožený strategický nákup by tak mohl mít řešení.

„Poslali jsme potenciálním dodavatelům dopis, kde je informujeme o změně harmonogramu zakázky, která spočívá v rozložení dodávek do roku 2027 a plateb do roku 2028,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Původně ministerstvo obrany počítalo, že dodávky i platby za všech 210 obrněnců ukončí do roku 2026. Nákup nových BVP za zhruba 50 miliard korun bude dosud největší zbrojní zakázkou.

Smlouvu s vítězem vícekolového tendru chce obrana podepsat do konce letošního roku. Projekt nabral mírné zpoždění, když dodavatele chtělo ministerstvo původně vybrat už loni.

Hledáme financování BVP, je to na dobré cestě, řekl Babiš o klíčové zakázce

Pořízení nových obrněnců ministerstvo i armáda považují za strategický nákup. Vozidly má být přezbrojena 7. mechanizovaná brigáda z Hranic, která dosud používá zastaralé obrněnce BVP-2 sovětské koncepce. A k vybudování moderní brigády těžkého typu se Česká republika zavázala svým spojencům v NATO do konce roku 2026.

Zakázku však v posledních měsících ohrozila nenadálá koronavirová krize. Premiér Andrej Babiš i někteří další členové vlády opakovaně hovořili o možném odsunutí nákupu, kvůli zmírňování ekonomických dopadu pandemie. Později ale zakázku podpořil s tím, že ministerstvo ale musí najít způsob financování.

Proti oddálení klíčového modernizačního projektu se postavil ministr obrany Lubomír Metnar, armádní špičky, experti, ale také poslanci sněmovního výboru pro obranu a senátoři. Armádní nákupy podpořil i prezident Miloš Zeman.

V soutěži z původních čtyř oslovených výrobců zůstávají od loňského podzimu pouze tři uchazeči. Britsko-švédský výrobce BAE Systems Hägglunds AB s vozidlem CV90, GDELS s obrněncem Ascod a německý koncern Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx.

Armádní nákupy oživí ekonomiku, hájí ohrožené zakázky náměstek Kopečný

Ze soutěže loni odstoupilo německé konsorcium PSM s obrněncem Puma, jehož přestavba podle požadavků české armády by byla příliš drahá a zdlouhavá.

Ačkoliv bylo právě vozidlo Puma považováno za jednoho z favoritů soutěže, později se ukázalo, že supermoderní obrněnec vybavený špičkovými technologiemi nesplňuje některé základní vlastnosti, které si armáda určila jako „nepřekročitelné“.

K aktuální změně v harmonogramu zakázky a rozložení dodávek i plateb do delšího časového období se výrobci oficiálně nevyjádřili. Už před časem se všechny firmy dohodly, že nebudou průběh zakázky veřejně komentovat.

Podle informací natoaktual.cz ale změny nebudou žádnou překážkou. „Rheinmetall je připraven splnit všechny požadavky tak, jak je stanoví výběrové řízení Ministerstva obrany České republiky,“ citovala například ČTK viceprezidenta Rheinmetall Defence Olivera Mittelsdorfa.

, natoaktual.cz

Video