Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

NATO se musí změnit, nejde jen o hrozbu z Ruska, tvrdí rada moudrých

  19:25
Severoatlantická aliance musí výrazně rozšířit svou působnost, chce-li obstát ve světle nových výzev a hrozeb, jako jsou klimatické změny, budoucí pandemie nebo terorismus. Zaměřit se musí nejen na stále agresivnější Rusko, ale také na bezpečnostní hrozby Číny. Uvádí to zvláštní doporučující zpráva, kterou pro Alianci vypracovala mezinárodní expertní skupina.

Severoatlantickou alianci čekají diskuze o reformách | foto: NATO Photos

„NATO se musí přizpůsobit, aby vyhovělo potřebám náročnějšího strategického prostředí, které se vyznačuje návratem k soupeření, vytrvale agresivním Ruskem a vzestupem Číny,“ uvedla skupina expertů ve své zprávě určené lídrům Aliance.

Takzvaná „rada moudrých“ vedená bývalým německým ministrem obrany Thomasem de Maiziérem a někdejším náměstkem americké ministryně zahraničí Wessem Mitchellem doporučila, aby NATO především „posílilo svou politickou dimenzi“ včetně „rozhodovacího procesu a politických nástrojů umožňujících rychle reagovat na současné a vyvíjející se hrozby“.

Severoatlantická aliance sice podle expertů po ruské anexi Krymu v roce 2014 prokázala své opodstatnění a odůvodnila vojenskou modernizaci, nyní však musí „hrát větší roli v mezinárodním pořádku“.

„Rada moudrých“

 • Thomas de Maiziére (bývalý německý ministr obrany)  a někdejším náměstkem americké ministryně zahraničí
 • Wess Mitchell (někdejší náměstkem ministryně zahraničí USA)
 • Greta Bossenmaier (kanadská expertka na boj proti terorismu a bývalý poradkyně pro národní bezpečnost)
 • Anja Dalgaard-Nielsen (dánská bezpečnostní expertka)
 • Hubert Védrine (francouzský historik a někdejší ministr zahraničí)
 • Marta Dassù (šéfka pro evropské záležitosti v Aspen Institute - Itálie)
 • Herna Verhagen (manažerka - Nizozemsko)
 • Anna Fotyga (někdejší kancléřka a šéfka polské diplomacie)
 • Tacan Ildem (turecký diplomat)
 • John Bew (profesor historie a zahraniční politiky a poradce britského premiéra)

Sedmašedesátistránkový dokument expertní skupina představila v úterý ministrům zahraničí států NATO během jejich pravidelného jednání.

Alianci nyní čeká debata o doporučeních, jichž dokument předkládá celkově 138. Ta sice nejsou závazná, ale na summitu NATO v druhé polovině příštího roku by Aliance chtěla minimálně některá z nich začít uvádět do praxe.

Zpráva expertní skupiny označuje za klíčové body boj proti mezinárodnímu terorismu a militantním skupinám, vypracování obranné strategie pro takzvané jižní křídlo Aliance a zvýšení připravenosti pro příchod nových technologií.

„NATO během studené války čelilo pouze jedné velké hrozbě... dnes čelí dvěma soupeřům, trvalé hrozbě terorismu a nestabilitě na jižní periferii NATO,“ píše se v dokumentu.

Reformy pro adaptaci na nové bezpečnostní prostředí lze podle expertů částečně dosáhnout aktualizací hlavní „Strategické koncepce“ NATO, která platí od roku 2010 a která mimochodem označuje Rusko za partnera.

Spojenci by v budoucnu měli nadále uplatňovat vůči Moskvě duální politiku odstrašení a dialogu. Na ruské hrozby a nepřátelské akce pak musí podle doporučení reagovat v absolutní shodě a jednotně. „Rusko zavádí širší škálu hybridních nástrojů včetně kyberútoků, státem schválených atentátů a otrav,“ varuje zpráva.

Zvláštní jednotky, digitální summity i wargaming

Kromě Ruska a mezinárodního terorismu označuje zpráva za hlavní hrozbu pro alianční země posilování globální role Číny a možnosti a rizika spojená s kyberprostorem a umělou inteligencí.

Obrana Evropy? Biden může Trumpovy kroky přehodnotit, tvrdí generál

Experti doporučují, aby spojenci zařadili výzvy a hrozby spojené s Čínou do všech aspektů rozhodování a adaptace. Zvážit by měli rovněž vytvoření speciálního poradního orgánu, který by neustále sledoval všechny aspekty bezpečnostních zájmů spojenců ohledně Číny.

Vrchní velitel sil NATO by pak měl nést odpovědnost za odolnost a připravenost kolektivní obrany vůči možným čínským aktivitám, které by ji mohly ohrozit.

Kvůli rostoucímu vlivu a síle Číny by pak NATO mělo prohloubit konzultace a spolupráci s indo-pacifickými partnery a zahájit vnitřní diskusi o možném budoucím partnerství s Indií.

„Vliv Číny roste také na Blízkém východě. Čína podepsala strategické partnerství s Íránem, je největším dovozcem ropy z Iráku, vklínila se do afghánského mírového procesu a je největším zahraničním investorem v regionu,“ varují experti.

Poradní skupina doporučuje také vytvoření zvláštní jednotky, která by monitorovala a vyhodnocovala rusko-čínskou vojenskou, technologickou i politickou spolupráci, včetně koordinace v dezinformačních kampaních a hybridních akcích vůči Západu.

Zpráva upozorňuje, že Čína má ambici se do roku 2030 stát světovým lídrem v oblasti umělé inteligence a do roku 2049 pak světovou technologickou supervelmocí.

Svět se přiblížil globálnímu konfliktu, varují vojenští zpravodajci

Aliance by proto podle doporučení měla zvýšit analytické a zpravodajské kapacity pro předvídání a reakci na čínské aktivity, které podkopávají bezpečnost spojenců a ve spolupráci s EU pokračovat v identifikaci zranitelných míst klíčových odvětvích a dodavatelských řetězcích.

Na úrovni Severoatlantické rady, tedy nejvyššího orgánu NATO, doporuče poradní skupina zavést praxi pravidelný wargamingových simulací a hodnocení scénářů možných hrozeb.

Podobně by pak Aliance měla pravidelně pořádat digitální summity na úrovni vlád a soukromého sektoru s cílem najít mezery a rizika pro kolektivní obranu v souvislosti s novými technologiemi a rozvojem umělé inteligence a zároveň definovat normy chránící před jejich vojenským zneužitím.

Hledání způsobu pro rychlé rozhodování

„Zpráva a její doporučení nám umožní pracovat na dalším posilování Aliance,“ uvedli ve společném prohlášení šéfové francouzské a německé diplomacie Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas.

Podle expertů musí NATO pro adaptaci také najít způsob, jak omezit blokování některých politických rozhodnutí jednotlivými zeměmi, jak to učinilo například Maďarsko v případě plánu na užší partnerství s Ukrajinou nebo Turecko při snahách o bližší spolupráci Aliance s Izraelem.

Aliance by se měla podle doporučení dohodnout na možnosti rychlého rozhodování a implementaci politiky při neustále se měnícím strategické prostředí.

Zpráva s doporučeními „rady moudrých“ přichází rok poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron přirovnal fungování NATO k „mozkové smrti“. Americký prezident Donald Trump už při svém nástupu do úřadu označil Alianci za „zastaralou“.

Totální smrt NATO nepřichází v úvahu, říká o budoucnosti diplomat Kovanda

Spojenci v posledních letech čelí vnitřním sporům a někteří lídři dávají najevo nespokojenost s akceschopností společenství založeného na všeobecném konsenzu všech 30 zemí.

Právě jednotnost rozhodování Aliance je podle kritiky Macrona i některých dalších lídrů narušena zejména kvůli postojům Turecka, které na Blízkém východě či v severní Africe podniká jednostranné akce jdoucí často proti zájmům ostatních spojenců.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v reakci pověřil desítku expertů k vypracováním analýzy fungování a doporučení pro budoucnost.

„Politické rozdíly v NATO jsou nebezpečné, protože umožňují externím aktérům, zejména Rusku a Číně, využívat rozdíly v Alianci způsobem, který ohrožuje kolektivní zájmy a bezpečnost,“ varovala poradní skupina.

Autor: natoaktual.cz
 • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

V úterý otevřou papírnictví a obchody s prádlem a dětským oblečením

O přesunu do nižšího čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému PES bude vláda jednat asi ve středu, řekl v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

 • Další z rubriky

Vrácení 10 miliard armádě chce vláda řešit příště nebo přespříště

Přesunem 10 miliard korun z rozpočtové rezervy zpět do rozpočtu ministerstva obrany se bude vláda zabývat na nejbližším...

Deset miliard? Co by za ně česká armáda mohla okamžitě pořídit

Pár desítek moderních tanků? Protivzdušné raketové systémy? Letku úderných dronů nebo středně velké transportní...

Smlouva o raketách z Prahy vyprší za pár dní, varoval šéf NATO

Svět by se neměl ocitnout v situaci, kdy nebude platit žádná dohoda o omezení jaderných hlavic, varoval šéf NATO Jens...

Trump je nejhorším prezidentem USA, vzkázal Schwarzenegger s mečem

Odcházející americký prezident Donald Trump bude připomínán jako nejhorší prezident v dějinách USA, vzkázal v unikátním...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...