Česko žádá o pomoc. Lékařské týmy vyšle Národní garda z Texasu a Nebrasky

  • 464
Americká Národní garda z Texasu a Nebrasky by měla do Česka vyslat lékaře na pomoc se zvládáním koronavirové krize. Po jednání vlády to uvedl premiér Andrej Babiš. Čtyři sedmičlenné americké týmy by měly dorazit příští týden.

„Snažíme se zajistit pomoc ze zahraničí. Přijde sem asi 28 amerických lékařů,“ uvedl Babiš (ANO) na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

„Americká armáda nabídla pomoc ve zvládání epidemie koronaviru. Jednáme o příjezdu 28 vojenských lékařů a zdravotníků, kteří mají zkušenosti s bojem proti covid z USA. Nyní dolaďujeme konkrétní detaily,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). 

Podle informací natoaktual.cz má jít o specialisty z Národní gardy Texasu a Nebrasky, se kterými má česká armáda dlouhodobé partnerské vztahy.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly dorazí americký tým do Česka už příští týden. Vybaven bude vlastními ochrannými pomůckami.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška by měly do Česka přijet čtyři sedmičlenné týmy. Ve středu kvůli tomu jednali zástupci ministerstva obrany a velvyslanectví USA v Praze. A další jednání budou následovat.

„Je třeba doladit termín a způsob přepravy nebo například ubytování. Místo jejich působení bude především na ministerstvu zdravotnictví,“ informoval Pejšek.

Americký velvyslanec Stephen King informaci potvrdil s tím, že odpoledne hovořil s českým premiérem Babišem a „dohodli se na vyslání amerického vojenského zdravotnického personálu“, který má s koronavirem zkušenosti.

Vláda mimořádně jednala kvůli dalšímu zpřísnění opatření k zabránění šíření koronaviru vzhledem k dramatickému nárůstu počtu nemocných. Babiš podotkl, že problémem je velký nárůst hospitalizovaných pacientů a kapacita lůžek. „Musíme v první řadě ochránit životy našich občanů,“ prohlásil Babiš.

Příjezd gardistů měl od minulého týdne s americkým velvyslancem Stephenem Kingem dojednávat vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

„Dnes se podařilo potvrdit, že bychom měli z Texasu a Nebrasky dostat 28 vojenských lékařů. V tuto chvíli to máme potvrzené, musí se ale domluvit ještě technické detaily,“ řekla webu iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Zatím není jasné, kdy zdravotníci dorazí.

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

O další pomoci podle mluvčí jedná Česko na úrovni Evropské unie i Severoatlantické aliance. „Co se týká zpětné vazby u EU, vypadá to, že by nám mohla vypomoci ventilátory, spíše tedy vybavením,“ řekla Dlubalová.

Podobnou pomoc připravuje v rámci krizového plánu NATO i sousední Německo. Podle ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové by Bundeswehr mohl do spojeneckých i partnerských zemí vyslat až 160 specialistů. Podle agentury agentura DPA už spolková vláda vyčlenila pro plán potřebný personál. Jde především o zdravotníky.

Premiér Babiš na dotaz novinářů odmítl, že by Česko na jaře nepomáhalo epidemii zvládnout více postiženým zemím, když nyní žádá o pomoc. Zmínil například pacienty z Francie, kteří měli být dopraveni do Česka, ale nakonec nedorazili.

„Myslím, že v rámci Evropy jsme solidární,“ uvedl s tím, že Česko například nebránilo jezdit pracovat za hranice zdravotníkům jezdícím za prací do Rakouska a Německa.

Spolupráce mezi českou armádou a Národní gardou v Texasu i Nebrasce se datuje do roku 1993. Prvotním cílem tehdy bylo pomoci české armádě připravit se na vstupu do NATO. V rámci letité spolupráce pořádají společná cvičení v České republice nebo Texasu.

Texaská a nebraská Národní garda jsou teritoriální součástí rezervních amerických ozbrojených sil. Jejich velitelé vzdušných a pozemních sil jsou jmenováni guvernéry jednotlivých států. Aktuálně slouží v texaské gardě zhruba 24 tisíc lidí, v nebraské přibližně 4,5 tisíce osob.

Většina příslušníků Národní gardy má běžné civilní zaměstnání na plný úvazek a službu vykonávají na částečný úvazek. Někteří členové ale slouží na plný úvazek v takzvaných aktivních rezervách Národní gardy.

, natoaktual.cz

Video