Mise českých vojáků v nebezpečném afghánském Vardaku skončila

  17:01aktualizováno  18:41
Návratem poslední skupiny českých vojáků v sobotu odpoledne definitivně končí tříleté působení v nebezpečné afghánské provincii Vardak. Čeští vojáci tam dohlíželi na afghánské vojáky přímo v boji.

Do operace Nijat v provincii Vardak se zapojili čeští vojáci. | foto: MAT Vardak

Posledních 38 českých vojáků ze zvláštního poradního týmu MAT se vrátilo domů do Česka v sobotu krátce po třetí hodině odpoledne. V Afghánistánu působili v jedné z nejnebezpečnějších oblastí - provincii Vardak.

"Jejich návratem se uzavírá téměř tříletá kapitola působení českých vojáků v této afghánské provincii," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

Velitel afghánského týmu ženijního průzkumu na Highway 1
Nalezená bazuka během bezpečnostní operace ve Vardaku
Poslední vozidla MRAP opouštějí Czech Vyroubal Camp v provincii Vardak

Na území, které protíná klíčová strategická "Highway 1" mezi metropolí Kábulem a jihoafghánským Kandahárem, jsou útoky povstalců na denním pořádku. Provincie dosud patřila mezi nejrizikovější zóny v zemi.

Neklidný Vardak

Leží na středovýchodě Afghánistánu, poblíž metropole Kábulu. V oblasti žije přes půl milionu lidí, většinovou populaci tvoří paštunské kmeny. Provincie je považována za neklidnou. Ještě v roce 2008 byla z velké části pod kontrolou povstalců Talibanu. Ačkoliv se bezpečnostní situace zlepšila, stále má několik okresů této oblasti nálepku nebezpečných zón. Ozbrojenci pravidelně útočí na jednotky mezinárodních sil, časté jsou výbuchy nastražených náloží u silnic. V oblasti působil tři roky český výcvikový a poradní tým.
V květnu 2011 ve Vardaku zahynul rotmistr Robert Vyroubal. Při přesunu nedaleko vesnice Salar explodovala pod jeho vozidlem nástražná nálož. Při útoku zemřel také afghánský tlumočník a dva další čeští vojáci byli zraněni.

V této jedné z nejnebezpečnějších provincií působili čeští vojáci od prosince roku 2010 v celkem šesti jednotkách, nejdříve v rámci pěti jednotek OMLT (Operational, Mentoring and Liaison Team) a posléze v jednotce MAT (Military Advisory Team).

Poslední jednotka MAT v provincii Vardak byla nasazena od dubna 2013 do října 2013. "Naším úkolem bylo provádět poradní a podpůrnou činnost pro velitele a štáb 3. kandaku (pěšího praporu) afghánské národní armády při plánování a řízení protipovstaleckých operací v jižní části provincie Vardak," řekl velitel jednotky Jan Zezula.

Od dubna čeští vojáci v oblasti zaznamenali více než 500 bezpečnostních incidentů. "Prioritně se jednalo o napadání koaličních jednotek a afghánských bezpečnostních složek střelbou z ručních zbraní, pokládáním nástražných výbušných systémů na stěžejní komunikaci a útoky nepřímou střelbou na koaliční základny a základny afghánských sil," konstatoval Zezula.

Jeho vojáci celou dobu velmi úzce spolupracovali s americkým úkolovým uskupením "CHINA". Společně s nimi a afghánskými vojáky se podíleli na sedmi desítkách bezpečnostních operací, většinou zaměřených na likvidaci nepřátelských povstaleckých skupin a zajištění bezpečného provozu na strategické dopravní tepně.

Díky dlouhodobým bezpečnostním operacím, které Češi pomohli afghánským velitelům naplánovat a řídit, se podařilo zásadně omezit povstalecké aktivity v celé jižní části provincie.

Životně důležitá komunikace Highway 1 po útoku povstalců

Například na přelomu srpna a září během operace pojmenované "Nijat III" čeští vojáci pomohli zlikvidovat v okresech Sayed Abad a Jaghato povstalecké a kriminální skupiny, které napadaly vládní zásobovací konvoje směřující přes Vardak na jih Afghánistánu. Při operaci vojáci zabavili velké množství zbraní a komponentů pro výrobu nástražných výbušných systémů. Dopadeno nebo zabito bylo tehdy na dvacet povstalců.

Češi mění plány v Afghánistánu. Ohlídají základnu Bagrám

Kromě toho čeští vojáci zajistili několik odborných kurzů pro afghánské vojenské řidiče a minometčíky. Specialisté vycvičení pro poskytování první pomoci přímo v boji zase ošetřili více než stovku bojových zranění afghánských vojáků.

Kromě Vardaku koncem září ukončili čeští vojáci po pěti letech své působení také v provincii Lógar, kde po odsunu Provinčního rekonstrukčního týmu ještě působil český vojenský poradní tým. Do České republiky se budou poslední vojáci z této jednotky vracet v polovině října. Po jejich návratu tak budou čeští vojáci působit v Afghánistánu již jen na dvou místech, a to v Kábulu a v Bagrámu.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem

Záběr ze záznamu setkání španělského pohotovostního letounu EF-18 (nahoře) a...

Manévr jedné ze dvou ruských stíhaček Su-27, které podle ruské verze v úterý nad Baltem "odehnaly" pohotovostní letoun...

Cenu za nové pásové obrněnce pro armádu mají výrobci nabídnout do října

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Ministerstvo obrany vyzvalo všechny čtyři oslovené výrobce obrněných vozidel, aby do října předložili konkrétní nabídky...

Odehnali jsme stíhačku NATO nad Baltem, tvrdí ruské letectvo

Letoun F-18 španělských vzdušných sil se připravuje ke startu ze základny v...

Pohotovostní letoun NATO se nad Baltem pokusil přiblížit k letadlu ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, tvrdí ruská...

Pronájem bytu o dispozici 4+1
Pronájem bytu o dispozici 4+1

Riegrova, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
17 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz