Čínská armáda cvičí v Německu. Bundeswehr trénuje zdravotníky na mise OSN

  11:19aktualizováno  11:19
Je to první takové cvičení čínské armády v Evropě. Byť jde o armádní lékaře a zdravotníky. V bavorském Feldkirchenu se stovka příslušníků Čínské lidové osvobozenecké armády společně z vojenskými zdravotníky německého Bundeswehru připravuje na případná nasazení v rámci mírových a humanitárních misí OSN.

Čínští armádní zdravotníci na cvičení v Německu | foto: Bundeswehr

Čínská zdravotnická jednotka na cvičení, které potrvá do 17. července, do Německa přivezla i techniku včetně například sanitních pásových obrněnců. Je to vůbec poprvé, kdy se na evropských cvičištích objevuje čínská vojenská technika.

Čínská média označují vyslání stočlenné jednotky do Evropy za „první společné zdravotnické cvičení s významnou silou v rámci NATO“. Jde prý o důkaz toho, že Peking zvyšuje úsilí o posilování vazeb na evropské země.

Fotogalerie

Scénáře cvičení jsou zaměřeny na působení v mírových a humanitárních misích OSN. Podle Bundeswehru jde o „unikátní vojenskou spolupráci“ obou států.

„Jsme ve fiktivní misi OSN. V uprchlickém táboře se zhoršuje situace s průjmovým onemocněním, které se nakonec ukáže jako epidemie cholery. Kromě toho dojde k těžké autobusová nehodě, takže dvě zdravotnické služby čínských a německých ozbrojených sil rozmístěné v oblasti operace musí spolupracovat na tom, aby pomohly co největšímu počtu lidí,“ popsal řídící cvičení Kai Schmidt.

Mezi silné stránky čínské armádní zdravotní služby podle něj patří zkušenosti a schopnosti v oblasti infekčních nemocí a jejich prevence. „Lékařská služba Bundeswehru je mimo jiné velmi zkušená v chirurgické péči o těžce zraněné,“ konstatoval Schmidt s tím, že během cvičení působí zdravotníci obou armád v kombinovaných týmech.

Na otázku, proč zrovna cvičení s čínskou armádou připomněl, že první kontakty navázali armádní zdravotníci obou zemí už před patnácti lety. Pak následovala společná lékařská sympozia, aby se nakonec v roce 2016 němečtí armádní zdravotníci zapojili do cvičení v jihozápadní Číně.

Přímá účast čínské armády v Evropě, navíc u jednoho ze klíčových spojenců, ale podle analytiků může poškodit obraz Německa v očích USA. Zvláště v době, kdy Washington tlačí na Berlín, aby zvýšil výdaje na obranu a více se podílel na společné obraně spojenců včetně například vyslání pozemních sil do bojů proti islamistům v Sýrii.

Podle Jorge Beniteze z vlivné americké Atlantické rady cvičení Číňanů v Evropě vyvolává dojem, že spojenec z NATO nesouhlasí s USA a hledá proto lepší vztahy s Čínou. „Jde o velmi levné propagandistické vítězství Číny,“ konstatoval.

Na evropském dějišti přitom měly čínské ozbrojené síly dosud jen pár příležitostí. V roce 2017 se skupina tří čínských bojových plavidel zapojila do cvičení s Ruskem v Baltském moři. Loni čínské námořnictvo podniklo několik cvičných protipirátských operací s flotilou Evropské unie, ale to bylo v Adenském zálivu.

„Vzhledem k tomu, že NATO bylo podezřívavé a ostražité vůči vojenskému rozvoji Číny a Německo je člen NATO, podtrhuje tento průlom značnou důvěru, která mezi Německem a Čínou panuje, a dokonce může být příkladem pro další země,“ komentovala cvičení zdravotníků čínská média.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

Gulfstream G650

Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz