Pád polské stíhačky MiG-29 pilot přežil, obrana vybírá nové stroje

  14:47aktualizováno  14:47
Polské úřady stále vyšetřují příčiny pondělní havárie stíhacího letounu MiG-29. Pilot se stihl katapultovat a havárii stroje přežil. Letectvo v reakci zakázalo až do odvolání starty těchto strojů. V polovině února musel jiný ze zastarávajících strojů sovětské výroby nouzově přistát.

Polský MiG-29 v Pobaltí | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

K pádu stíhacího letounu MiG-29 došlo v pondělí krátce po startu z 23. základny taktického letectva v Mińsku Mazowieckém. Neovladatelný letoun se zřítil do nedalekého lesa.

Fotogalerie

Pilot se předtím stihl ze stroje katapultovat a se zraněními byl převezen do nemocnice. K následnému požáru v lese byly vyslány jednotky policie a hasičů z přilehlého města Wegrow a také záchranný vrtulník.

Okolnosti a příčiny události vyšetřuje státní komise pro letectví. „Lety MiG-29 byly zastaveny, dokud nebudou vysvětleny příčiny nehody,“ uvedl generální štáb polské armády.

Zahraniční specializované letecké magazíny upozornily, že jde o třetí vážnou nehodu polských MiGů za poslední rok a půl.

Poblíž stejné základny 18. prosince 2017 havaroval MiG-29. Pilot se nestihl katapultoval, ale pád přežil. Loni v červenci pak došlo u základny Malborku k další havárii. V tomto případě se pilot sice katapultoval, ale zemřel.

Jen přes dvěma týdny, 15. února, musel v Malborku pilot jiného polského MiGu-29 nouzové přistát. Příčiny havárií i potíží se stále vyšetřují.

04.března 2019 v 14:22, příspěvek archivován: 06.března 2019 v 15:10

#PolishAirForce MiG-29 from 23rd tactical airbase crashed shortly after takeoff. The pilot managed to eject, in stable condition pics ©FB/Ratownictwo Powiatu Węgrowskiego #Poland #MiG29 #SiłyPowietrzne #aviation #aircraft #airforce #military #wojsko #samoloty #samolot #lotnictwo https://t.co/Tk9vpaI4kp

Stroje MiG-29 slouží v polském letectvu už třicet let. Ministerstvo obrany a velení polské armády je chtělo provozovat současně s flotilou podstatně modernějších stíhacích strojů F-16 ještě dalších deset let.

Prioritou je nahrazení Su-22 a MiG-29

Ještě před pondělní nehodou však ministerstvo obrany oznámilo, že investuje do letectva další miliardy dolarů. Jednou z priorit má být program „Harpia“, který počítá s nákupem stíhaček páté generace. Pravděpodobně strojů F-35. „Prioritou ministerstva obrany je nahrazení postsovětských letadel Su-22 a MiG-29,“ uvedla polská obrana v oficiálním prohlášení.

Nákup dvaatřiceti nových nejmodernějších a drahých letounů má nejen zvýšit schopnosti polských ozbrojených sil, ale také zajistit ochranu země i samotných pilotů. Polská média však obviňují ministra obrany Mariusze Blaszczaka, že i když volá po nákupu nových stíhaček, není schopen řící, kde na ně vezme peníze. Není také podle nich schopen vysvětlit sérii katastrof není schopen vysvětlit a ani dále zaručit bezpečnost pilotů.

Kromě 48 letounů F-16 slouží v polském letectvu kromě letounů MiG-29 také ještě desítky o něco mladších strojů Su-22. Část strojů MiG-29 v polských vzdušných silách přitom pochází z České republiky. 

Při rozdělení Československa část připadla Česku a část Slovensku. Zatímco Slováci letouny dosud provozovali a teprve loni za ně vybrali náhradu v podobě letounů F-16, Česká republika je v roce 1995 vyměnila do Polska za vrtulníky Sokol určené pro záchrannou službu. 

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Výsadkáři prověří lidem fyzičku. Další oblíbený Army test bude v Chrudimi

Army test s výsadkáři v Chrudimi

Další z oblíbených Army testů, při kterém si může prakticky každý v pěti disciplínách ověřit svou fyzickou kondici, se...

Spojenci procvičí obranu Pobaltí, Američané se vracejí s 2. flotilou

Velitelská a výsadková loď USS Mount Whitney

Severoatlantická aliance spouští jedno z nejrozsáhlejších cvičení v Baltském moři. Námořnictvo a vzdušné síly během...

Prach, vedro, léčky ozbrojenců. Čeští vojáci se připravují na misi v Africe

Čeští vojáci se na Libavé připravují na misi v africkém Mali. (Obličeje vojáků...

Konvoj českých vojáků za sebou zvedá masivní oblaka dusivého prachu. V nepřehledné zatáčce přichází výbuch. Ze všech...

Najdete na iDNES.cz