Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

  15:48
Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít způsoby, jak prohloubit vojenskou spolupráci například ve vyzbrojování a čelit novým hrozbám. „Začínat musíme od projektů, jako jsou nákup munice nebo společné vybavení,“ říká v rozhovoru český ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministr obrany Lubomír Metnar. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jednáte s Polskem, Maďarskem a Slovenskem o společné bojové skupině, takzvané „battlegroup“. Není tedy ve hře i nějaká společná mise? Nabízí se například Pobaltí.
Na téma V4 EU Battlegroup probíhá dlouhodobá diskuse. Jedním z cílů našeho předsednictví je zefektivnit způsob výstavby tohoto uskupení. Přesto už teď můžeme hovořit o kvalitní spolupráci. Důkazem je, že v tomto pololetí je bojová skupina V4 v rámci EU včetně více než pěti stovek českých vojáků v pohotovosti pro operace rychlé reakce. Společné mise v tomto formátu jsou závislé na případném rozhodnutí unie, že chce Battlegroup nasadit v některé ze svých operací.

Užší spolupráce v zahraničních misích je tématem, o kterém chceme během českého předsednictví diskutovat. Příklad z nedávné minulosti existuje. V roce 2017, ještě před spuštěním alianční mise eFP v Pobaltí, rotovali v tomto regionu vojáci států Visegrádu v rámci cvičení Training Bridge.

Připadá mi, že vojenská spolupráce V4 byla dosud spíše jen formální. Pravidelná proklamace: ano, jsme země V4 a chceme spolupracovat... V minulosti šlo o vcelku ambiciózní plány, ale pak z nich většinou sešlo. 
Spolupráce v tomto formátu funguje. Neříkám, že neexistuje prostor na zlepšení, zejména v oblasti vyzbrojování, ale neoznačil bych ji v žádném případě pouze za formální. Příkladem budování společných schopností je například V4 logistické velitelství NATO v Polsku. Oba úspěšné projekty, bojové uskupení EU a společné logistické velitelství, jsou názornými příklady, že spolupracovat ve vojenské oblasti dokážeme.

DNY NATO

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast potvrdilo 17 zemí. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Proč vůbec Ostrava jako místo setkání?
Volba Ostravy navazuje na tradici předchozích jednání, která často probíhají mimo hlavní města daných států. Viz předchozí slovenské předsednictví, kdy jsme jednali v Tatranské Lomnici a Piešťanech. 

Ostrava je v mnoha ohledech zajímavá a nabízí nám unikátní možnost spojit setkání ministrů obrany V4 s návštěvou Dnů NATO na mošnovském letišti. A pokud si mohu dovolit soukromou odbočku, budu mít možnost trochu představit kolegům svůj domovský kraj, do kterého se vždy rád vracím.

Česká republika v rámci svého předsednictví V4 deklarovala za jeden z cílů začít věcnou diskusi o obranné spolupráci ve světle nových hrozeb na regionální i globální úrovni. Co si pod tím představit?
Jedním z hlavních cílů našeho předsednictví je zahájit diskusi o aktualizaci přístupu k obranné spolupráci V4. Je třeba si určit nové priority a aktivity, jak to již udělalo NATO a EU. Výsledkem by pak měla být aktualizace dokumentu Dlouhodobá vize států V4, který je z roku 2014. Jedná se o logický krok vzhledem k vývoji v oblasti regionálních hrozeb i globálního bezpečnostního prostředí.

A budou v Ostravě nějaká konkrétní rozhodnutí? Konkrétní projekty, o kterých už můžete říci, že se uskuteční?
Ve formátu ministrů obrany jsme se opakovaně shodli, že naším zájmem není stavět vzdušné zámky, ale chceme pragmatickou a konkrétní spolupráci. Pro mě je uskutečnitelným a realistickým cílem dosáhnout pokroku v oblasti společných akvizic. To je téma, které chci diskutovat v průběhu celého našeho předsednictví. Nechci předjímat konkrétní výsledek, ale věřím, že do léta příštího roku, kdy budeme předávat štafetový kolík Polsku, se v této oblasti posuneme vpřed.

O společných nákupech moderní techniky a vybavení se už v minulosti hovořilo poměrně často. Nebude to příliš složité, když se podíváme třeba na letectvo? Poláci šli cestou nákupu amerických F-16 a chtějí nejnovější F-35, my a Maďaři máme ve výzbroji stroje Gripen a Slováci se nakonec rozhodli také pro americké letouny.
Máte pravdu, že plány v minulosti byly velké, bohužel skutečná realizace pokulhávala. Přesto se nechci tématu vzdát. Chci na to jít z druhé strany, ubrat na přehnaných ambicích a být realistou. Pozitivním úspěchem bude spolupráce na nižší úrovni, než je společné pořízení stíhaček. Ta by sice vypadala spektakulárně, ale stůjme oběma nohama na zemi. 

Začínat musíme od projektů, jako jsou nákup munice nebo společné vybavení příslušníků V4 Battlegroup. Potenciál je také v projektech Stálé strukturované spolupráce EU (PESCO). Když budeme jako V4 jednotní, posílí to pozici našich zemí v EU i NATO.

Budu navrhovat, aby naši náčelníci generálních štábů prověřili možnosti, kde by společné nákupy byly účelné, a národní ředitelé pro vyzbrojování u konkrétních projektů nalezli vhodný způsob pořízení.

A nebo radary, kdy pak nakonec každá země i přes původní proklamace společného nákupu šla svou vlastní cestou. V jaké fázi je vlastně nákup radarů MADR pro českou armádu?
Aktuálně se nacházíme v cílové rovince. Čekáme na finální znalecký posudek na cenu. Pak by už nemělo nic bránit tomu, abychom podepsali smlouvu a konečně tak otevřeli cestu náhradě 35 let starých sovětských radarů moderní technikou.

Do budoucna se přímo nabízí například společný nákup či provozování nových cvičných strojů L-39NG nebo výcvikového střediska vybaveného takovými stroji.
Proti takové iniciativě by se z našeho pohledu, a samozřejmě také z pohledu českého obranného průmyslu, určitě nedalo protestovat. Vývoj cvičných vojenských letounů má v České republice dlouhou tradici a projekt L-39NG potenciál pro řadu zákazníků. Uvidíme, jestli to v budoucnu může být jeden z průsečíků visegrádské spolupráce.

Zmínil jste, že s ministry navštívíte Dny NATO v Ostravě. O jak důležitou akci podle Vás jde a čím se na ní bude letos armáda prezentovat?
Dny NATO se staly fenoménem. Přerostly už dávno hranice regionu a jsou mezinárodním pojmem. Například letos je kromě mých kolegů z Polska, Slovenska a Maďarska navštíví i ministryně obrany Severní Makedonie a prezentovat se budou zástupci celkem 17 zemí. A určitě je jako již tradičně navštíví statisíce návštěvníků. 

Naše armáda představí celou flotilu letounů a vrtulníků nebo bojové ukázky pozemních sil. A mám-li uvést příklad mezinárodní spolupráce, letos si ji v praxi v Mošnově vyzkouší společným seskokem čeští a polští výsadkáři. 

Autor: natoaktual.cz

Koronavirus

Nemůže-li prezident republiky ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad, určuje článek 66, jakým způsobem se o jeho pravomoci podělí další ústavní činitelé.

  • Nejčtenější

Mynář zveřejnil video. Zeman podepsal svolání Sněmovny bez data

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam s prezidentem Milošem Zemanem, jak v...

Herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust v Novém Mexiku zastřelil hlavní kameramanku a...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy zdarma končí, zkrátí se i jejich platnost. Hospody musí kontrolovat

Provozovatelé restaurací budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy na covid, oznámil po jednání vlády...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

NATO vymezí mantinely umělé inteligence. Do technologií dá miliardu eur

Až miliardu eur investuje 17 spojenců včetně Česka do nejnovějších a převratných duálních technologií využitelných v...

Izraelští výsadkáři seskočili v Česku. Účast na Dnech NATO byla utajená

Byl to historicky první seskok izraelských výsadkářů na naše území od vzniku České republiky. Společný seskok s českými...

Stíhačky, drony, tanky, zásahovky. Na mošnovském letišti duní Dny NATO

Přímý přenos Na mošnovském letišti odstartovaly víkendové Dny NATO v Ostravě. Největší show svého druhu v Evropě představuje...

Kam „ruský medvěd” nevleze. Metnar kontroloval přísně střežené sklady

Jediným, komu se sem bez zvláštního povolení podařilo za posledních dvacet let dostat, byl medvěd. Kopec nad...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...