Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pandemie i vojenský převrat. Češi poprvé veleli celé misi a obstáli

  21:47
Bylo to historicky poprvé, co čeští vojáci veleli celé zahraniční misi. Po sedmi měsících v úterý předali unijní výcvikovou misi v africkém Mali španělským kolegům. V neklidné zemi obstáli. A to i navzdory dvěma vlnám pandemie koronaviru a vojenskému státnímu převratu.
Výcviková mise EU v africkém Mali

Výcviková mise EU v africkém Mali | foto: Armáda ČR

Do té doby čeští vojáci veleli jen mezinárodní brigádě v misi v Kosovu. To bylo už v roce 2006. Až do loňského června, kdy na sedm měsíců převzali poprvé velení celé zahraniční výcvikové mise Evropské unie v Mali. Řídili tak na 700 vojáků z třiadvaceti zemí.

A české velení, tedy zhruba čtyřicetičlenný tým v čele s brigádním generálem Františkem Ridzákem, muselo od počátku čelit hned několika nečekaným a nelehkým překážkám. Kvůli šíření nového koronaviru hned jaře řada zemí z Mali stáhla prakticky polovinu vojáků a výcviková mise malijských jednotek musela být výrazně utlumena.

„V polovině června, kdy jsme už za přísných hygienických opatření přebírali velení, jsme věděli, že jeden z našich hlavních úkolů bude obnova výcvikových aktivit do původního stavu a vytvoření podmínek pro implementaci nového mandátu,“ konstatoval generál Ridzák. Nový mandát měl rozšířit operace unijní mise na celé území Mali a počítal s navýšením personálu i rozpočtu.

Návrat vojáků do mise proto Češi museli pečlivě naplánovat. „Nešlo čekat do úplného odeznění pandemie. Další překážka nastala v srpnu. Státní převrat opět výcvik krátkodobě přerušil,“ vzpomněl na další nečekanou událost Ridzák.

K vojenskému puči došlo v Mali 18. srpna. Prezident Ibrahim Boubacar Keita pak odstoupil z funkce jen několik hodin poté, co ho společně s premiérem Boubouem Cissém zajali armádní vzbouřenci. Vojenské velení převzalo moc s tím, že usiluje o politickou změnu v zemi a uspořádá všeobecné volby.

Hlavní úkol evropské mise –⁠ výcvik malijské armády, aby byla v budoucnu schopna sama čelit útokům ozbrojených teroristických skupin a zajistit suverenitu a teritoriální integritu země, tak musel být opět na čas omezen.

Situace v Mali

Na severu v roce 2012 povstali místní Tuarégové a spolu s Araby požadovali na ústřední vládě ovládané černošským obyvatelstvem z jihu země nezávislost. Neklidu využili také islamisté napojení na Al-Káidu, proti nimž však v roce 2013 zasáhla Francie.

Separatisté později s vládou v Bamaku uzavřeli mírovou dohodu, na jejíž dodržování dohlíží mírová mise OSN. Situace se na severu po podepsání dohody mírně zklidnila, maliská vláda ale neměla kontrolu nad řadou regionů.

Bezpečnostní situace se neustále zhoršuje a to i na relativně klidném jihu a západu země. Teroristické útoky a mezietnické konflikty se nevyhýbají ani hlavnímu městu. Malijská armáda zatím stále není schopná sama čelit tlaku islamistů.

V srpnu 2020 došlo v zemi k vojenskému převratu a Mali od té doby řídí vojenští velitelé. Přislíbili ovšem uspořádání všeobecných voleb.

Unijní mise se tak podle Ridzáka na čas zaměřila na výcvik společných jednotek afrických zemí G5 Sahel a české velení zatím vyhodnocovalo další možnosti, jak rozběhnout výcvik malijských vojáků v polních podmínkách i v regionech kolem středisek Gao, Timbuktu, Sévaré a Banankoru ve střední části země.

V druhé polovině mise se tak povedlo rozběhnout souběžně výcvik ve všech vzdálených regionech Mali najednou. Poprvé na tolika místech. Jen od loňského listopadu do konce letošního ledna má projít výcvikem 600 malijských vojáků. Unijní instruktoři začali místní cvičit blíže k místům jejich nasazení. Například region Gao je od hlavního města Bamaka, kde velitelství mise sídlí, vzdálen zhruba tisíc kilometrů.

Pomoc malijské armádě

České velení přišlo také s novou iniciativou na pomoc místní armádě. Nechalo zrekonstruovat poddůstojnickou školu v Banankoro, která dostala kompletně nové vybavení IT učebny.

Dalším projektem byla oprava pěší střelnice poblíž výcvikové základny Koulikoro. Českému velení se také poprvé podařilo zcela začlenit v poradní roli do struktur malijského generálního štábu a hlavního velení Společných sil zemí G5 Sahel.

Češi také během uplynulých měsíců zajistili přepravu dvou zásilek humanitární pomoci poskytované organizací Člověk v tísni, která působí v regionu Kayes spolu s německou humanitární společností. Další zásilka humanitární pomoci pak do Mali zamířila od hnutí Stonožka, se kterým česká armáda dlouhodobě spolupracuje.

Čeští vojáci působí v Mali od roku 2013. V zemi se zatím vystřídalo 15 kontingentů. Aktuálně jednotka, jejíž jádro tvoří vojáci 13. dělostřeleckého pluku Jince. Velení celé výcvikové mise EU předal František Ridzák v úterý 12. ledna španělskému generálovi Fernandu Herreizovi.

Česká republika je dlouhodobě jedním z největších přispěvatelů do mise. Podle šéfa operačního velitelství Josefa Kopeckého bylo proto z národního pohledu logické navázat na získané zkušenosti a požádat EU o převzetí velení mise. „Naše velení umožnilo v rámci koalice prokázat nabyté schopnosti a zkušenosti příslušníků AČR a připravenost k převzetí velení i v dalších misích EU i NATO,“ uvedl Kopecký.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) může být Česko na vojáky hrdé. „Česko bude i nadále aktivně přispívat ke stabilizaci oblasti Sahelu, posilujeme tím také bezpečnost ČR a celé EU,“ uvedl.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Omezí dávky i povolení. Litva a Polsko pomohou Kyjevu s vracením branců

25. dubna 2024  18:12

Litva hodlá pomáhat ukrajinským úřadům s navracením ukrajinských mužů v branném věku. Ve čtvrtek to...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...