Maďarsko posílá stíhačky na první zahraniční misi, ohlídají Pobaltí

  11:16aktualizováno  11:16
Maďarské vzdušné síly se připravují na první zahraniční nasazení v novodobých dějinách. V rámci mise NATO budou čtyři letouny Gripen střežit na podzim vzdušný prostor pobaltských zemí, které vlastní stíhací letectvo nemají.

Letoun JAS-39 Gripen maďarských vzdušných sil | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Maďarsko se tak stane po Polsku a Česku teprve třetí zemí z takzvaných nových členů NATO, které se takové úkolu zhostí.

„Maďarsko, jako člen NATO, je odhodláno rozvíjet své vojenské schopnosti, aby mohlo přispívat k zajištění kolektivní obrany,“ prohlásil maďarský ministr obrany Csaba Hende s tím, že vláda považuje za „velmi důležité plnit spojenecké povinnosti“, zvláště v době „oživení velmocenské politiky“.

Nejvážnější incident

Zatím asi nejvážnější situace, kterou musely alianční letouny v Pobaltí řešit, se udála už v září 2005, kdy se ruský stíhač Su-27 při přeletu z Petrohradu do Kaliningradské oblasti odchýlil od své trasy a vletěl do litevského vzdušného prostoru.

Po prodlevě jeho zjištění – způsobené nejspíše jednak zastaralými litevskými radary a jednak nízkou nadmořskou výškou, v níž letoun letěl – k němu vystartovaly hotovostní stroje Phantom německé Luftwaffe. Ještě než letoun dostihly, ruský stroj havaroval.

Od loňského roku se nad Baltem znovu po letech objevují ruské vojenské letouny také v početných formacích. Naposledy počátkem srpna museli britští stíhači vystartovat ke skupině čtyř stíhacích bombardérů Suchoj Su-34, čtyř stíhacích strojů MiG-31 a dvou transportních letounů An-26. O pár dní později pak dvojice norských pohotovostních strojů F-16 startovala k formaci jedenácti ruských strojů.

Na litevské základně Šiauliai bude od 24. září působit 100 maďarských vojáků a čtyři stroje JAS-39 Gripen. Mise potrvá čtyři měsíce. Prakticky celý kontingent bude z mateřské základny v maďarském Kecskemétu.

Letci se na misi dlouhodobě připravují. Už koncem roku absolvovali několikadenní cvičení přímo v Pobaltí a během letošního léta nacvičovali také doplňování paliva za letu. Zkušenosti s takzvaným „Air Policingem“ už piloti mají. Maďarsko totiž spolu s Itálii dosud zodpovídalo za řízení letového provozu a ochranu vzdušného prostoru sousedního Slovinska.

Trojlístek pobaltských republik - Litva, Lotyšsko a Estonsko vlastní stíhací letectvo nemají a proto se v ochraně jejich vzdušného prostoru od roku 2004 pravidelně střídají ostatní členské státy NATO. Napjatá situace mezi Západem a Ruskem kvůli ruské anexi Krymu a konfliktu na Ukrajině vedla během loňska k masivnímu nárůstu počtu ostrých startů pohotovostních stíhaček k ruským vojenským letounům.

Ty nejčastěji míří z Ruska do exklávy Kaliningradu nebo nazpět. Létají však velmi blízko hranic pobaltských zemí navíc bez letových plánů, vypnutých automatických odpovídačů a nekomunikují s řízením letového provozu.

NATO stáhne polovinu stíhaček

Letos už podle statistik NATO musely alianční stíhačky kvůli ruským strojům v Pobaltí do vzduchu více jak stokrát. Kvůli obavám pobaltských zemí, že by je ze strany Ruska mohlo potkat něco podobného jako Ukrajinu, Aliance loni prakticky znásobila počet rozmístěných pohotovostních stíhaček na své východní hranici ze 4 na 16.

Rusové se opět proháněli nad Baltem, piloti RAF si je natočili

Stávající „posílená“ přítomnost ale bude od září snížena na polovinu. Kromě čtyř maďarských gripenů rozmístěných v Litvě budou vzdušný prostor Pobaltí chránit ještě čtyři letouny Eurofighter Typhoon německé Luftwafe ze základny Amari v Estonsku.

Maďarsko má stejně jako Česko v pronájmu 14 letounů Gripen (12 jednomístných a dva dvoumístné). Na ochranu domácího nebe během mise v Pobaltí zůstane jen 6 strojů, protože o dva letouny letectvo letos přišlo při dvou haváriích.

V květnu havaroval jeden stroj při přistání na základně v Čáslavi, kam letěl na mezinárodní cvičení Lion Effort 2015. Oba piloti se katapultovali. Ke druhé nehodě došlo v červnu na základně v Kecskemétu, když pilot letadla po startu zjistil, že se mu ani na opakovaný pokus nepodařilo zatáhnout přední kolo podvozku. Při nouzovém přistání se katapultoval, protože stroj se stal neovladatelným.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Erdoganova volba: střely S-400 z Ruska, nebo americké letouny F-35

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan má poslední měsíc, aby si rozmyslel veledůležité rozhodnutí. Volba mezi nákupem...

Čínská armáda cvičí v Německu. Bundeswehr trénuje zdravotníky na mise OSN

Čínští armádní zdravotníci na cvičení v Německu

Je to první takové cvičení čínské armády v Evropě. Byť jde o armádní lékaře a zdravotníky. V bavorském Feldkirchenu se...

Paříž chce chránit vojenské satelity, vytvoří velení vesmírných sil

nosná raketa Ariane 5 se dvěma satelity, jejichž úkolem bude zkoumat planetu...

Francie během několika týdnů vytvoří nové velitelství vesmírných sil, které má posílit ambice Paříže v kosmu a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz