Léčky, výbuchy a střelba. Češi bojují a zachraňují životy na území Talibanu

  17:55aktualizováno  17:55
Afghánská provincie Vardak patří mezi pět nejnebezpečnějších oblastí v zemi. Právě tady, doslova v první linii, dohlíží padesátka českých výsadkářů na vojáky afghánské armády. Smrtící výbuchy nastražených náloží i urputné přestřelky s Talibanem jsou jejich denním chlebem.

Čeští instruktoři v afghánském Vardaku - První společná patrola ve Vardaku. | foto: Armáda ČR

Už tři měsíce působí padesátka zkušených českých vojáků, většinou výsadkářů z Chrudimi, na místech, která ještě nedávno zcela ovládali povstalci Talibanu. Jednotce složené hlavně z odborníků na výcvik, střelbu, taktiku a plánování sami vojáci přezdívají "omeleta". To kvůli anglické zkratce pro poradní a výcvikový tým – OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team).

Nejdříve dlouhé týdny v relativním bezpečí základny Black Horse u Kábulu cvičili 500 afghánských vojáků, aby pak na ně dohlíželi a řídili je přímo v boji.

A neklidná provincie Vardak už za tu dobu mnohokrát dostála své pověsti jedné z nejnebezpečnějších v Afghánistánu. Naposledy před několika dny, kdy Češi odvraceli útoky ozbrojenců a zachránili život jednomu z afghánských vojáků. Dva následující příběhy přímo od jednotky ilustrují to, čím čeští vojáci v misi procházejí.

Záchrana afghánského vojáka

Je pátek 1. dubna a vyčerpaný tým českých instruktorů se po týdenní patrole a výcviku jedné z afghánských rot vrací na předsunutou operační základnu Sultan Chajl, aby doplnil zásoby, opravil poškozenou techniku a vůbec obnovil svou bojeschopnost.

Provincie Vardak

Provincie Vardak leží na středovýchodě Afghánistánu, poblíž metropole Kábulu. V oblasti žije přes půl milionu lidí, většinovou populaci tvoří paštunské kmeny. Provincie je považována za neklidnou. Ještě v roce 2008 byla z velké části pod kontrolou povstalců Talibanu. Ačkoliv se bezpečnostní situace zlepšila, stále má několik okresů této oblasti nálepku nebezpečných zón. Ozbrojenci pravidelně útočí na jednotky mezinárodních sil, časté jsou výbuchy nastražených náloží u silnic.

Cestou na základnu potkávají Češi patrolu afghánské armády, kterou napadli povstalci. Afghánská jednotka drží povstalce pod palbou. Jeden z vojáků ale leží bez pomoci na zemi a krvácí. V dálce jsou vidět jeho kolegové, kteří se rozmisťují podél blízké vesnice. Velitel českého týmu dostává pokyny z taktického operačního centra, které sleduje a řídí všechny jednotky mimo základnu, aby pokračoval dál s tím, že na pomoc Afgháncům už vyjel tým rychlé reakce.

Velitel českého týmu ale po zhodnocení situace nařizuje zastavit. Rotný Jan P. a praporčík Roman P. okamžitě poskytují první pomoc zraněnému afghánskému vojákovi a sami se ocitají pod palbou povstalců, kteří se ukrývají v blízkém sadu. Kontrolují dýchání, puls a celkový stav. Nasazují škrtidlo a snaží se zastavit krvácení.

Nedaleko od nich přitom neustává střelba z kulometu a AK-47. Češi nicméně afghánského vojáka dopraví do vozidla. Jeho zranění jsou vážná. Praporčík Roman P. musí po celou dobu převozu držet prsty přímo v ráně, aby afghánský voják nevykrvácel.

Na základně už pak čeká český zdravotnický tým. "Ztratil téměř dva a půl litru krve. Honza s Romanem mu téměř s jistotou zachránili život," řekl po zákroku lékař českého týmu Ivo K., kterému se nakonec podařilo stav afghánského vojáka stabilizovat a připravit ho na cestu vrtulníkem do vojenské nemocnice.

Čeští vojáci v afghánském Vardaku

Čeští vojáci v afghánském Vardaku

Čeští vojáci v afghánském Vardaku

Čeští vojáci v afghánském Vardaku

Čeští vojáci v afghánském Vardaku - zajištění afghánské vesnice

Čeští vojáci v afghánském Vardaku

Pod palbou v bahenní pasti

Je čtvrtek 31. března a čeští instruktoři se vracejí z předsunuté základny. Poslední dva dny strávili spolu s afghánskými vojáky a americkou četou v podmáčeném korytě řeky nedaleko vesnice Dundokaj. Z normálně devítihodinové patroly se nakonec vyklubalo nebezpečné dobrodružství na 36 hodin. Už odpoledne se Češi dostali do přestřelky s nepřítelem, ve které vojáci afghánské armády ukázali, že jsou schopní správně takticky reagovat na léčku a za pomoci přivolaných stíhaček F/A-18 útok povstalců společně se zahraničními silami odrazit.

Následovala strastiplná cesta vyschlým korytem řeky, takzvaným "vádím". Do bahna tu postupně zapadlo jedno vozidlo po druhém. "Bylo to jedno dlouhé, nekončící vyprošťování. Vádí bylo podmáčené, plné bahna a obrovských kamenů. Byla to jedna z nejdelších nocí v mém životě," řekl poté velitel týmu Robert Š.

Čeští vojáci v afghánském Vardaku

Čeští vojáci v afghánském Vardaku

Když už se zdálo, že se svítáním a příjezdem amerických posil s vyprošťovací technikou všechno skončí, stalo se to, čeho se podle vojáků každý obával. Ozval se ohlušující výbuch improvizovaného výbušného systému. Dokonce dvou za sebou. Ten druhý, velice silný, pořádně poškodil vozidlo americké jednotky.

Naštěstí nebyl nikdo vážně zraněn. "Čekali jsme to. Nepřítel měl na přípravu léčky celou noc a v prostoru se vyzná. Snažili jsme se minimalizovat riziko, ale byla to jen otázka času. Tohle vádí je široké místy 200 metrů a hluboké i 10 metrů. Tudy projde i rota nepřítele a nevšimnete si ho," konstatoval Robert Š.

Nepřítel situaci využil a začal na vojáky střílet ze zalesněného okolí. Na pomoc vojákům přispěchala přivolaná dvojice vrtulníků Apache a nepřítele zlikvidovala. Po chvíli dorazil na místo česko-afghánský tým rychlé reakce s další americkou posilou. Zapadlá vozidla se pak podařilo rychle vyprostit a na základnu Sultan Chajl, kde sídlí štáb, dorazila jednotka nakonec v pořádku.

Autoři: natoaktual.cz,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Čtyři letouny CASA armádě nestačí. Výrobce nabízí slevu na další dva

Letoun CASA českých vzdušných sil

Flotila armádních transportních letounů CASA by se brzy mohla rozrůst o další dva stroje na šest. Obrana s nákupem...

Nové jaderné zbraně nerozmístíme, reaguje NATO na zánik smlouvy INF

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Severoatlantická aliance připravuje opatření, která budou reagovat za zánik americko-ruské smlouvy o likvidaci raket...

Tornáda Jejího Veličenstva utichnou. Rozloučí se průlety nad ostrovy

Letoun Tornado GR.4 britského Královského letectva

Takřka po čtyřiceti letech služby britské královské letectvo definitivně vyřadí ikonické nadzvukové stroje Tornado. Jen...

Najdete na iDNES.cz