Krize zasáhla NATO, některé země couvají z obranných projektů

  10:52aktualizováno  10:52
Ekonomická krize dopadá i na Severoatlantickou alianci. Některé členské země začínají kvůli razantním škrtům v armádních rozpočtech couvat z důležitých obranných projektů. Představitelé Aliance se proto obávají dominového efektu.

Bezpilotní letouny Global Hawk systému AGS | foto: NATO

Seškrtáme výdaje na obranu a stáhneme se hned ze tří důležitých projektů NATO, oznámila dánská vláda. Uvnitř Aliance takové rozhodnuté budí rozčarování a obavy. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena je to "krok špatným směrem".

Dánové chtějí vycouvat především z netrpělivě očekávaného programu AGS (Alliance Ground Surveillance), do kterého měli vložit přibližně 50 milionů eur.

Systém sledování pozemních cílů má být hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti. Bude schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty a poskytnout radarové snímky pozorovaných oblastí a důležité informace předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém by tak měl vojáky nejen chránit, ale i zvýšit jejich bojeschopnost a efektivnost.

Státy NATO sdružené v programu společně kvůli tomu pořizují vysoce sofistikované bezpilotní letouny Global Hawk, mobilní pozemní pozorovací stanice a budují operační středisko na základně v italské Sigonelle.

V projektu pokračuje 14 zemí včetně Česka

Projekt za 1,3 miliardy eur řadí Aliance mezi naprosté priority. Mezi představiteli NATO se již objevily obavy, že by postup Dánska mohl vyvolat "dominový efekt" a z projektu by postupně začaly couvat i další země s příhodným vysvětlením, že zkrátka musejí šetřit.

Použití systému sledování pozemních cílů NATO

"Velmi lituji takového rozhodnutí. Odstoupení Dánska od programu vysílá špatný signál našim silám i ostatním spojencům," prohlásil šéf Aliance a shodou okolností i dřívější dánský premiér.

Chápe, že jsou ministerstva obrany v mnoha zemích pod nesmírným tlakem a musí hledat úspory, varoval však, že při hledání úspor je potřeba "osekat tuk a nikoliv svaly".

Podle expertů může redukce výdajů na obranu v tomto směru přinést Alianci řadu komplikací. I když například v případě systému AGS už podobné schopnosti mají Američané.

"Státy NATO dlouhodobě nedodržují dohodu, že budou dávat na obranu 2 procenta hrubého domácího produktu. Za pár let se pak mohou všichni velmi divit. Ekonomická krize problém jen urychlila," konstatoval odborník na vojenství a publicista Lukáš Visingr.

Podobně by se podle něj mohly začít některé státy Aliance stahovat například z projektu velkokapacitního přepravního letounu Airbus A400 pro strategickou přepravu. Projekt letounu, jehož zavedení netrpělivě očekává řada zemí kvůli přepravě a zásobování svých jednotek v misích, už nabral zpoždění a začal se prodražovat.

Systém AGS má operačních schopností dosáhnout už v roce 2012. Na projektu se nyní, po odstoupení Dánska, podílí celkem 14 zemí včetně České republiky. Česko by mělo podle plánů do programu vložit v přepočtu asi miliardu korun. "Alianční systém AGS zvýší naše schopnosti a tím podpoří naše jednotky ve všech aliančních operacích," uvedl již dříve náměstek generálního tajemníka NATO pro obranné investice Peter Flory.

Okamžité uplatnění by měl systém například v misi ISAF v Afghánistánu, kde by mohl pátrat po nastražených výbušninách nebo v operaci proti pirátům v okolí Somálska.

Využít lze systém i při živelných pohromách, průmyslových haváriích či teroristických útocích zbraněmi hromadného ničení.

Autoři: natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ikonický bombardér přistál na Mošnově. Bude lákadlem Dnů NATO

Na mošnovské letiště dorazili první účastníci letošních Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Kromě...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR na mošnovském letišti v neděli navštívilo 95 000 lidí. Za oba dny...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz