Kaddáfímu docházejí tanky, NATO cílí na velitelská centra

  17:35aktualizováno  17:35
Během prvních týdnů spojenecké letouny ničily desítky libyjských tanků denně. Nyní se podle operačních zpráv NATO z bojiště zdá, že jednotky Muammara Kaddáfího už postupně o těžkou techniku z velké většiny přišly a ze zbytku zřejmě velitelé nechtějí dělat snadné terče pro alianční nálety.

Malí Libyjci si hrají na tancích Kaddáfího jednotek v Benghází | foto: AP

"Nejsem schopen přesně určit stupeň, na jaký jsme snížili vojenské kapacity Muammara Kaddáfího, rozhodně jsou ale nyní mnohem slabší než v době, kdy jsme svou operaci zahajovali," prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Operace NATO

Od 31. března provedly letouny NATO nad Libyí celkem 5 361 misí, z toho 2 148 náletů na cíle. Ne vždy byl však cíl zasažen a zničen. Do náletů jsou započítány i akce, při kterých sice letouny zaměřily cíle, ale kvůli možnému ohrožení civilistů nemohly zaútočit.
Na moři aktuálně dohlíží na zbrojní embargo vůči Libyi dvacítka válečných plavidel NATO, včetně dvou ponorek. Od vyhlášení embarga zkontrolovaly námořní síly 824 lodí plujících střeženou oblastí.

Jak uvedl italský viceadmirál Rinaldo Veri z velitelství operace, NATO "rozložilo pozemní síly na frontách a nyní chce přerušit zásobovací trasy Kaddáfího jednotek".

Údery se zaměřují hlavně na velitelská stanoviště, muniční sklady, bunkry a zásobovací trasy. Za uplynulý týden sice letouny NATO zničily v Libyi desítky vozidel, pěchotních obrněnců a další techniky Kaddáfího jednotek, jde ale většinou o lehčí techniku včetně transportérů a terénních automobilů s instalovanými kulomety či raketovými systémy.

Těžké techniky v podobě děl a hlavně tanků je v seznamu zničených cílů poskrovnu. Jen v dubnu přitom Kaddáfího síly přišly prokazatelně zhruba o stovku tanků. Tabulkově měla libyjská armáda před začátkem konfliktu ve výzbroji dva tisíce tanků, z toho skutečně bojeschopných a nasaditelných bylo podle odhadů expertů 200 až 300 kusů.

Libyjští rebelové žádají Západ o miliardy dolarů

Kontaktní skupina vytvoří zvláštní fond

"Kaddáfího vojenští velitelé nejsou hloupí. Už jim došlo, že tank na rovné nekonečné poušti je prakticky dokonalým cílem," konstatoval vojenský expert a publicista Lukáš Visingr. Letecké údery NATO tak podle něj přinutily Kaddáfího síly změnit taktiku. Začínají stále více operovat v malých skupinách v lehkých a rychlejších vozidlech. "Konflikt se mění v guerillový boj, který se může táhnout měsíce," předpokládá Visingr.

Kaddáfí se pokusil zaminovat přístav

"Jsme si vědomi toho, že se jednotky budou ukrývat a maskovat. Je stále obtížnější zjistit jejich přesné rozestavění," uvedl admirál Veri. Důkazem změny v záškodnický boj může být pokus Kaddáfího jednotek zaminovat přístav v Misurátě. Libyjská vláda tvrdí, že povstalci užívají přístav i pro dovoz zbraní a "teroristů" do Misuráty, čemuž chce zabránit. Otevřeně pohrozila, že bude útočit na lodě vezoucí humanitární pomoc.

Alianční flotila, která dohlíží na zbrojní embargo, poté zadržela čtyři malá plavidla Kaddáfího sil, jejichž posádky do přístavních vod nastražily nejméně tři miny. Dvě z nich se podařilo zneškodnit, protože byly ukotveny ke dnu, poslední však plula volně. "Miny jsou malé a těžko odhalitelné. Mohou způsobit lodím přivážející humanitární pomoc vážné škody," konstatoval Veri. Alianční válečné lodě podle něj proto pečlivě pročesávají pobřežní vody, zda tam nejsou nastraženy další.

Libye

Libye

Příznivkyně libyjského vůdce Muammara Kaddáfího (2. května 2011)

Příznivkyně libyjského vůdce Muammara Kaddáfího (2. května 2011)

Pohled do ulic MIsuráty, kde Kaddáfího jednotky bojují s rebely (27. dubna 2011)

Pohled do ulic MIsuráty, kde Kaddáfího jednotky bojují s rebely (27. dubna 2011)

Munice máme dost, vzkázalo NATO

Právě město Misuráta na západě země je stále jedním z míst nejtvrdších střetů libyjských povstalců s Kaddáfího jednotkami. Alianční letouny tam denně útočí na pozice prorežimních sil. Podle aktivistů z Misuráty, zabily noční alianční nálety mnoho vojáků věrných Muammaru Kaddáfímu. Prorežimní síly ale zatím stále drží letiště v Misurátě a neustále útočí i na tamější přístav.

Neustávajícími nálety NATO vyvrátilo spekulace, že spojencům po několika týdnech dochází přesná laserem naváděná munice k ničení pozemních cílů. "Země účastnící se alianční mise nad Libyí disponují dostatečným počtem naváděných střel s vysokou přesností a bojových letounů na provádění pozemních útoků, které mají zatlačit vládní jednotky Muammara Kaddáfího na ústup," vyvrátil zprávy šéf Vojenského výboru NATO Giampaolo di Paola.

 Tenčící se zásoby munice se údajně projevily pouze nakrátko v dánském kontingentu, kterému ale vypomohly americké síly.

Řady ohořelých aut v Misurátě (27. dubna 2011)

Řady ohořelých aut v Misurátě (27. dubna 2011)

Údery spojenců NATO na libyjské zbraně

Údery spojenců NATO na libyjské zbraně

Libyjský vůdce je naživu

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je po sobotním náletu Severoatlantické aliance na dům v Tripolisu, při kterém údajně zemřel jeho syn Saíf a tři vnoučata, naživu a v uplynulých dnech se měl podle Tripolisu setkat s kmenovými vůdci.

Aliance tvrdí, že útočí výlučně na vojenské cíle a Kaddáfího zabít nechce. Velitel operací Charles Bouchard zopakoval, že cílem úderu v Tripolisu bylo kontrolní a velicí středisko. Zprávy o smrti Kaddáfího syna podle něj nelze věrohodně ověřit. Anonymně však někteří alianční představitelé přiznávají, že cílem je útočit přímo na pilíře Kaddáfího vlády včetně jeho samého.

"Jde jednoznačně o změnu. Útočíme na velitelská a kontrolní zařízení a pokud by v jednom z nich byl sám Kaddáfí, tím lépe," uvedl jeden z představitelů NATO. Veřejně však američtí a alianční představitelé odmítají, že by zintenzivněná kampaň v Libyi měla za cíl zabít Kaddáfího.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Supertajný Lošarik se dočká oprav. Účel ponorky stále provázejí spekulace

Ponorku Lošarik před časem neúmyslně zachytili novináři ruské mutace britského...

Je to víc jak měsíc, co při požáru na palubě ruské supertajné hlubinné ponorky Lošarik vypukl požár, při kterém...

Blízká setkání s ruskými letouny nechceme eskalovat, tvrdí čeští piloti

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

V září už potřetí vyšle české letectvo pětici letounů JAS-39 Gripen a sedmdesátičlenný kontingent do Pobaltí. Litva,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz