Kaddáfí měl tajný sen. Za první muslimskou „atomovku“ nabízel miliardy

  10:10aktualizováno  10:10
Pro bývalého libyjského vůdce Muammara Kadáfího to byl nedostižný sen. Vlastní jaderná zbraň měla excentrického diktátora katapultovat do první ligy a byl za to ochoten platit miliardy dolarů. Když ji nemohl získat sám, svůj sen "povýšil na poslání", aby ničivou sílu získal alespoň některý z muslimských států.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na archivním snímku | foto: Reuters

O získání jaderné zbraně usiloval Muammar Kaddáfí desítky let. Nedávné odhalení bývalého kazašského ministra zahraničí Kassyma-Jomarta Tokajeva ukázalo, že k jaderné zbrani se pokoušel Kaddáfí dostat mnoha způsoby.

Muammar Kaddáfí

Plukovník armády a vůdce "Velké revoluce" v Libyi se chopil moci během vojenského převratu v roce 1969. Vládcem Libye byl nepřetržitě 42 let. Po vypuknutí povstání v roce 2011 tvrdě potlačoval opoziční aktivity a protesty přerostly v občanskou válku. Opozice velmi rychle obsadila velkou část území země, ale Kaddáfí ztracená území díky drtivé vojenské síle získával zpět. Povstalci však s pomocí NATO v létě situaci dokázali obrátit ve svůj prospěch a brzy se dostali k hlavnímu městu Tripolisu. Záhy, 23. srpna 2011 dobyly povstalecké síly Kaddáfího sídlo Báb al-Azízíju. Mezinárodní trestní tribunál vydal na Kaddáfího zatykač za zločiny proti lidskosti. Před soud se ale nedostal, 20. října diktátora dopadla skupina povstalců a byl zastřelen.

Krátce po rozpadu Sovětského svazu nabídl Kaddáfí velkou finanční podporu právě Kazachstánu. Miliardy dolarů měly být motivací k tomu, aby si země ponechala ohromný jaderný arzenál, který zdědila z dob Sovětského svazu.

A šlo skutečně o ničivou sílu. Kazachstán, většinově muslimský stát, měl v té době na svém území zhruba 1 400 jaderných hlavic.

"Na začátku roku 1992 přišel na ministerstvo zahraničí přes diplomatické kanály dopis, adresovaný kazašskému prezidentovi, v němž vůdce libyjské revoluce Muammar Kaddáfí vyzývá k tomu, aby si Kazachstán ponechal jaderný arzenál, z něhož by se tím staly první muslimské atomové bomby," přiblížil plány libyjského vůdce Tokajev.

Dlouholetý kazašský diplomat byl v letech 2003 - 2007 ministrem zahraničí a nyní vede úřad OSN v Ženevě. S odhalením přišel na nedávné konferenci v kazašské metropoli Astaně. Na financování "projektu" podle něj libyjský režim slíbil poskytnout mnoho miliard.

Kazašský prezident Nursultan Nazarbájev ale naléhání a penězům nepodlehl. Podle Tokajeva měl obavy, že by takový krok nadobro rozbořil globální rozložení strategických sil. Jeho země se ještě v roce 1992 oficiálně všech jaderných hlavic vzdala a do roku 1996 je předala zpět Rusku.

Kaddáfího odradila válka v Iráku

Když Kaddáfí apeloval na Kazachstán, aby si jaderné zbraně ponechal, počítal podle expertů s tím, že by se k nim díky finanční podpoře mohl někdy možná dostat. "Posunul to na vyšší úroveň v kontextu náboženství a ideologie, když mluvil o první muslimské jaderné zbrani a o právu muslimského světa takové prostředky mít," uvedl politolog a expert na jaderné zbraně Petr Suchý.

Kaddáfí v ní sice tvrdil, že vymyslel univerzální lidské uspořádání, ve
Únor 2009. Zasedání Africké unie v Addis Abebě. Organizace je Kaddáfího dítkem
Září 1999. Kaddáfí salutuje na vojenské přehlídce v Tripolisu. Libyjský vládce

Pro řadu států s ambicemi získat jadernou zbraň nejde podle něj jen zajištění vlastní bezpečnosti, ale důležitým motivem je posílení prestiže na globální úrovni jako strategického hráče, který má takovou sílu. "Některé země, a to byl i případ Kazachstánu, naštěstí prosazovaly opačný přístup. Byly přesvědčené, že jejich prestiž naopak vzroste, když se jaderných zbraní vzdají," konstatoval Suchý.

Kaddáfího sen na vlastní "atomovku" se zřejmě rozplynul až v roce 2003 po spojenecké invazi do Iráku a svržení diktátora Saddáma Husajna. Záminkou k invazi tehdy byly právě chemické a biologické zbraně, které měl Husajnův režim ve velkém vyrábět. Do té doby byl však Kaddáfí schopen udělat pro vojenské ovládnutí jádra skoro cokoliv.

Jaderné velmoci

Podle smlouvy o nešíření jaderných zbraní je uznáno pět jaderných velmocí: USA, Británie, Rusko, Francie a Čína. Jaderné testy ale provedla také Indie a Pákistán. Severní Korea odstoupila od dohody o jaderném odzbrojení v roce 2003, následně provedla vlastní jaderné zkoušky. Z vlastnictví jaderných zbraní je podezříván Izrael. Nikdy však informace nekomentoval. Jadernou zbraň v minulosti vyvinula také Jihoafrická republika, ale zbraní se vzdala. Ze snah vyrobit nukleární zbraň je podezříván také Írán.

  • Rusko 15 000 hlavic
  • USA 9 900
  • Francie 350
  • Čína 200
  • Británie 200
  • Izrael 80
  • Pákistán 60
  • Indie 50
  • Severní Korea <10

"Již od sedmdesátých let opakovaně nabízel nukleárním mocnostem, a to konkrétně Indii, Číně a Pákistánu, že by od nich nukleární zbraně prostě koupil. Údajně nabízel za funkční hlavici 15 miliard dolarů," vypočítává vojenský expert a publicista Lukáš Visingr.

Libye také přímo sponzorovala pákistánský jaderný zbrojní program a doufala, že se pak třeba budou moci podílet na výsledcích. S podobnými motivy například posílala Pákistánu peníze i Saúdská Arábie.

Navíc se Kaddáfí pokoušel i o vlastní libyjský projekt nukleárních zbraní, ačkoli jeho úroveň byla svého času velmi přeceňována. Koncem 90. let se tvrdilo, že by Libye za několik let mohla uskutečnit pokusný výbuch.

Libye se skutečně snažila kupovat uran, zařízení k obohacování a jiné technologie. V říjnu 2003 byla například zadržena námořní dodávka součástek pro centrifugy, které by mohly být využity při obohacování uranu. "Také bylo známo, že pákistánský nukleární vědec Abdul Chadír Chán předával informace i Libyi. Když se ale Kaddáfí po roce 2003 vzdal vývoje zbraní hromadného ničení a do země vstoupili inspektoři, ukázalo se, že k výrobě funkční hlavice měl velice daleko," dodal Visingr.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

Gulfstream G650

Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů....

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Supertajný Lošarik se dočká oprav. Účel ponorky stále provázejí spekulace

Ponorku Lošarik před časem neúmyslně zachytili novináři ruské mutace britského...

Je to víc jak měsíc, co při požáru na palubě ruské supertajné hlubinné ponorky Lošarik vypukl požár, při kterém...

Najdete na iDNES.cz