Izrael dostane zbraně a techniku, které mu zajistí nadvládu v regionu

  • 302
Spojené státy dodají Izraeli nejmodernější zbraně a techniku, které dosud žádné jiné zemi ani nejbližším spojencům neprodaly. Obří kontrakt za deset miliard dolarů přijel osobně dotáhnout šéf Pentagonu Chuck Hagel.

"Spojené státy zpřístupní do Izraele sadu nových pokročilých vojenských technologií," oznámil uzavření dohody americký ministr obrany Chuck Hagel po schůzce se svým izraelským protějškem Mošem Jaalonem.

Hagel zdůraznil, že to budou zbraně a technika, kterou USA dosud "neprodaly žádné jiné zemi". Řeč je především o konvertoplánech V-22 Osprey s překlopnými rotory, které využívají jen americké speciální síly a námořní pěchota.

Testovací let V-22 Osprey
V-22 Osprey
V-22 Osprey při testu nosnosti v roce 1998

Stroj kombinuje vlastnosti vrtulníku a turbovrtulového letadla. Proti klasickému vrtulníku však má dvojnásobnou rychlost a několikanásobný dolet. "Umožňuje velmi rychlé přesuny, ale díky překlopným rotorům umí startovat a přistávat jako vrtulník a nepotřebuje k tomu klasickou dráhu. Je výhodný pro výsadky, speciální operace nebo záchranné akce," konstatoval letecký expert Jan Čadil, šéfredaktor odborného časopisu Letectví+kosmonautika. 

Izraelská QME

Spojené státy se v minulosti zavázaly pomoci Izraeli udržovat a vylepšovat jeho takzvanou QME (Qualitative Military Edge). Ta je definována jako "schopnost čelit a porazit konvenční vojenskou hrozbu z jakéhokoliv státu nebo možné koalice států nebo nestátních aktérů".
I přes škrty a rozpočtové tlaky poskytnou Američané letos Izraeli vojenskou pomoc ve výši 3,1 miliardy dolarů. Nad rámec toho Washington poskytl do dnešního dne více než 460 milionů na financování izraelské protiraketové obrany Iron Dome a obranných systémů. Dalších 200 milionů dolarů by mělo v roce 2014 Izraeli pomoci postavit nové baterie protiraketového systému.

Balíček amerických dodávek zahrnuje rovněž nejmodernější radary do stíhacích letounů, které svým dosahem převyšují techniku vzdušných sil okolních zemí, a také taktické střely vzduch-země typu HARM určené pro vyhledávání a ničení prostředků protivzdušné obrany vybavených radarem. Kromě toho Izrael koupí také létající tankery KC-135 pro doplňování paliva stíhačů za letu.

Nová výzbroj zapadá do plánů Izraele udržet si takzvanou "kvalitativní vojenskou výhodu" v celém regionu. To vše a účast na projektu nových "neviditelných" strojů F-35 Joint Strike Fighter s technologií Stealth má podle Hagela zvýšit kapacity izraelského letectva pro údery na velké vzdálenosti a "zajistit Izraeli udržení vzdušné převahy v celé oblasti pro příští generace".

Obavy z Teheránu sílí

Židovský stát má podle Jaalona obavy především z Íránu. "Hrozí, že vymaže Izrael z mapy, podporuje Hizballáh v Libanonu a Hamas v Gaze a pomáhá syrskému režimu zabíjet desítky tisíc nevinných civilistů," uvedl Jaalon.

Připomněl, že kromě aktivit v Afghánistánu, Iráku, Jemenu, Súdánu a dalších zemích se Teherán především snaží vyvinout jadernou zbraň. A podle Izraele budou Íránci schopni získat takovou technologii už letos.

Podle Hagela o případném vojenském úderu na jaderné zařízení Íránu rozhodne Izrael sám, protože má právo se bránit. Washington však souhlasí, že je třeba zamezit tomu, aby jadernou technologii získal.

Moše Jaalon potvrdil, že je "Izrael připraven se sám bránit", přesto ovšem upřednostňuje diplomatické řešení.

, natoaktual.cz

Video