Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Pacienty s covidem mohou do Německa převážet létající sanitky, tvrdí velvyslanec

  20:33
Německo vyslalo do Česka dva vojenské zdravotníky na pomoc se zvládáním šíření koronavirové pandemie. „Odborných lékařů se zkušenostmi s onemocněním covid-19 je skutečně málo,“ říká v rozhovoru německý velvyslanec Christoph Israng. V případě krize může jeho země přijmout přes 100 českých pacientů. Přepravu mohou zajistit i létající nemocnice.

Německý velvyslanec v České republice Christoph Israng | foto: prag.diplo.de

Proč se Německo rozhodlo pomoci České republice. Situace s covid-19 se zhoršuje i v Německu, nebudou tyto kapacity (pro české pacienty) Německu chybět?
Pandemie představuje výzvu pro nás všechny. Ale právě v dobách krize si musíme pomáhat. Jsme bezprostřední sousedé ve střední Evropě a profitujeme z úzké spolupráce – to platí v dobách dobrých, jako například v hospodářství, ale i v aktuálních problematických dobách.

Na jaře česká vláda umožnila německým občanům, kteří uvázli v zámoří, aby se dostali zpátky domů, stejně jako se mohli čeští občané vrátit do Evropy na palubě německých letadel. Jsme vděční za českou pomoc. Je pro nás samozřejmé, že svou pomoc nabízíme i nyní, když se naše země nacházejí v různých fázích boje proti pandemii.

Christoph Israng

Velvyslancem v Praze od srpna 2017.

V diplomatických službách působí od roku 1997. Před svým jmenováním velvyslancem v Praze působil v letech 2014-2017 jako stálý zástupce Německa u Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu.

Předtím osm let pracoval v Úřadě spolkové kancléřky v Berlíně, kde naposledy zodpovídal za agendu pro střední, východní a jihovýchodní Evropu, Kavkaz a střední Asii.

V minulosti působil jako zahraničněpolitický poradce v Německém spolkovém sněmu a jako vedoucí úřadu stálého vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu v Sarajevu.

Jsou dva vojenští zdravotníci konečný počet, nebo podle potřeby ještě mohou další přicestovat?
Odborných lékařů se zkušenostmi s onemocněním covid-19 je skutečně málo. Jsme proto velmi rádi, že německá armáda mohla poslat do Prahy anesteziologa a internistu. Navíc platí nabídka léčit české pacienty na JIP v Německu. Ministerští předsedové Bavorska i Saska tuto nabídku opět potvrdili. Dále Německo poskytlo České republice 100 ventilátorů, protože je samozřejmě nejlepší, když se pacienti mohou léčit doma ve své vlasti.

Jak by se řešil nabízený převoz českých pacientů do německých nemocnic?
Sasko i Bavorsko ustanovily nemocniční koordinátory, které mohou české orgány kontaktovat. V uplynulých týdnech tak už byla převezena do Saska německá pacientka s onemocněním covid-19, která byla původně léčena v Karlovarském kraji. V případě potřeby by mohla být nasazena i létající JIP německého letectva, takzvaný letoun MedEvac.

Případné nasazení by koordinovalo velitelství letectva po dohodě s českými orgány. Převoz pacienta do letadla, samotný let s lékařskou péčí a převoz dále do cílové nemocnice představují velmi komplexní systém, který je už dobře sehraný. V případě nasazení letadla MedEvac by byli pacienti léčeni v nemocnici Bundeswehru.

Letouny by přistávaly asi jen v Praze, nebo je nějaký předpoklad třeba i pro města, kde jsou letiště jako Ostrava a Brno?
Teoreticky mohou letadla MedEvac přistávat na skoro každém letišti. Rozhodující je však akutní potřeba, kterou v současné době naštěstí nemáme.

„Podle nás je velmi důležitá vzájemná solidarita, abychom tuto situaci mohli společně zvládnout.“

Christoph Israng německý velvyslanec v ČR

Kolik takových strojů německé letectvo má?
Koncepce MedEvac německého letectva není omezena na konkrétní letadla. Naopak se jedná o několik variabilních prvků – lůžek, které lze vestavět do různých typů letadel. V současné době lze podle potřeby využívat typy Airbus A310, A319, A400M a Transall C-160.

Největší kapacitu nabízí Airbus A310. Toto letadlo může přepravit 44 ležících pacientů a až 26členná posádka může obstarat až šest pacientů JIP. Souběžně jsou ve stálé pohotovosti pro MedEvac jedno letadlo A310 a jedno A400M. Představují totiž důležitý článek v záchranném řetězci vojáků v zahraničních misích.

Kolik pacientů je Německo připraveno přijmout z Česka v případě krize?
Na to není možná paušální odpověď, protože dosud není žádná poptávka, a koronavirová situace se i v Německu vyvíjí velmi dynamicky. Po nabídce Bundeswehru převzít deset pacientů jsou i Bavorsko a Sasko připraveny převzít české pacienty do svých nemocnic. Bavorský ministerský předseda Markus Söder tak například nabídl 100 JIP lůžek pro české covidové pacienty. Podle nás je velmi důležitá vzájemná solidarita, abychom tuto situaci mohli společně zvládnout.

Měli by čeští pacienti nějaký doprovod? Jde o speciální letouny s lůžky intenzivní péče, ale přeci jen...
Přeprava vysoce infekčních pacientů s onemocněním covid-19 se provádí za nejvyšších hygienických ochranných opatření. Je to velká výzva a zátěž právě pro zdravotnickou posádku na palubě letadla. Spolucestující doprovod by byl pravděpodobně vystaven zbytečnému nebezpečí.

Kam konkrétně by takoví pacienti zamířili? Jsou vytipovaná nějaká německá města? Budou léčeni v civilních, nebo vojenských nemocnicích?
V rámci nabídky pomoci Bundeswehru by se pacienti rozdělili do volných kapacit pěti nemocnic Bundeswehru, které se nachází v Koblenzi, Hamburku, Berlíně, Ulmu a Westerstede.

Převáží Německo pacienty i z jiných zemí k sobě na léčení?
V březnu a dubnu 2020 letadla A310 a A400M Bundeswehru převážela JIP pacienty z Francie a Itálie do Německa. V posledních týdnech převzalo Německo i několik pacientů z Belgie a Nizozemska. Od začátku pandemie přišly spolkové vládě žádosti o pomoc ze 121 zemí.

Spolková vláda již podpořila multilaterální, evropské a bilaterální projekty částkou ve výši 675 milionů eur, další projekty se připravují. V červnu proto spolková vláda schválila strategii pro zacházení s mezinárodními výzvami pandemie.

Autoři: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Letouny Gripen v českých službách právě nalétaly 30 tisíc hodin

Symbolicky na Den válečných veteránů překonaly letouny Gripen v českých službách dohromady 30 tisíc letových hodin....

Obrana Evropy? Biden může Trumpovy kroky přehodnotit, tvrdí generál

Pobaltí, Polsko a také stále strategičtější Černé moře. To jsou tři oblasti, kterým budou Spojené státy dál věnovat...

Je dobrý a moderní. Maďarští piloti testovali nový L-39NG z Aera

Maďarsko pokukuje po novém letounu L-39NG z dílen Aera Vodochody. Proudový cvičný stroj, který je schopen plnit roli...

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...