Diskuse

Islamisté chtějí Afghánistán. Nový chalífát nepřipustíme, tvrdí NATO

Fyzická porážka takzvaného Islámského státu v Iráku a Sýrii neznamená, že je boj proti teroristům u konce, tvrdí šéf NATO Jens Stoltenberg. Islamisté hledají útočiště v Afghánistánu a spojenci podle něj nedopustí, aby tam dostali prostor pro vznik nového chalífátu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

MK

Válka v Afghanistánu byla spuštěna kvůli americké mstě za 11.9. 2001 - ale dopadlo to hůř, než G.W.B. čekal - a tak se to teď omluvá nějakým bojem proti terorismu - a zbytek NATO jen poslušně kýve na každé přání USA. Bohužel to vidím tak, že všechny oběti této války vpoložili život ve válce za to, jestli Afghanistánu bude vládnout Taliban, nebo jiní islamisté. Ta válka nemá řešení a nikdy neměla být začata. Naše zájmy jsou jinde a jiné (jenže to si naši nekritičtí amerikanofilové nikdy nepřipustí a jinověrce označí za Putinova agenta).

Ale možná USA dokonce chtějí, aby v téhle části světa panoval chaos ("rozděl a panuj" - USA za oceánem to může být fuk - ale odnese si to Evropa).

Počínání Západu na Středním a Blízkém východě v posledních letech je obludně nesmyslné. Ale kořeny problému bych hledal už v době, kdy se Osmanská říše rozhodla kompenzovat zaostávání za Západem přepjatou zbožností. A pokračoval bych tím, jak arogantně mocnosti rozdělily region bez ohledu na etnika, víru a tradice.

A navázal bych tím, jak USA a SSSR se snažili využít muslimy proti sobě a podporovali islámské teroristy a šílence (to, jak USA vyzbrojily Afghán – a pak se na něj vykašlali, aby na něj za chvíli útočili - je exemplární příklad).

A výsledem jsou muslimské společnosti, které bez diktátora typu Asad nedokážou žít ani mezi sebou, aby se nepokusili navzájem vybít. Buď tam bude sekulární diktatura, nebo náboženská diktatura a islámský teror, nebo tam bude bordel. Dokonce i Turecko se už odvrací od sekularismu. A Erdogan je normální sponzor teroristů.

A jak z toho ven? Nevím. Degenerovaný Západ by nezvládl ani menší problém. Třeba už 3. světová válka začala...

3 5
možnosti
RM

No otázka je, kdo další bude na straně NATO v Afgánistánu bojovat? Místní na to totiž moc nevypadají. A na slib, že tam bude založen stát pro Kurdy (či jiný národ toužící po samostatnosti) už nikdo neskočí.

Protože NATO dovede zajistit vzdušnou převahu, dodávky zbraní povstalcům, plošné bombardování, nějaké cílené útoky drony. Ale čištění města dům od domu, či čištění členitého terénu to NATO neumí. Stačí pár desítek mrtvých vojáků (kteří jsou při tomto způsobu boje logické) a propuknou demonstrace v zemi vysílající vojáky a padne tam vláda.

Takže já to "nepřipustíme" tak jasně nevidím. Protože tam chybí "jak to uděláme, že to nepřipustíme".

3 1
možnosti
PN

Nový chalifát f Afghánistánu nepřipustíme, ale v Evropě, to je jiná...

5 1
možnosti
MR

Vsude kde je vysoka koncentrace islamu musi byt nejaka forma totality. Protoze i Mohamed byl diktator a zakomponoval politiku do islamu. Otazka je pouze zda se s tou aktualni islamskou diktaturou zrovna kamaradi zapadni staty nebo ne.

1 0
možnosti
ZS

A nepřipustí to pomocí nějaké té transgenderhypersupermultikultikorektní armády?

14 1
možnosti
LS

Rusko zveřejnilo satelitní snímky ze Sýrie, jak na nich USA krade syrskou ropu.

https://lenta.ru/news/2019/10/26/dok/

Zde je zřejmě původ „levné“ břidličné americké ropy...

3 4
možnosti
SN

A to si jako někdo myslí, že USA tam přišli hájit nějaké lidské hodnoty ti tam jsou jen kvůli ropě, kdyby tam nebyla tak je nechají být tak jako třeba Kubu.

2 5
možnosti
JK

Já vas nechapu, čeho se bojite. Ja se na ten islam proste těšim. Až mě vytoči manželka, tak ji proste prodam a ještě pred tim si poridim novou. Existuje v koranu kapitola MeToo? Nebo v SaudiArab Ospod? Těším se :-) Více Evropy =více islámu. Vítači prosím dávejte plus.

5 3
možnosti
MK

Vyloženě (tragi)komické je, naše pseudoelity chtějí předělávát a převychovávat muslimy v jejich zemích k obrazu svému. A nás v našich zemích taky chtějí předělávat a převychovávat k obrazu svému.

A u nás prý máme přijmout muslimy takové, jací jsou - ale zároveň nechtějí nechat žít muslimy ve svých zemích tak, jak tamní muslimové chtějí (a klidně na ně pošlou armádu a obsadí jejich zemi).

2 1
možnosti
VR

V Afghanistánu se ničeho nedosáhlo, Američani prohráli stejně jako Britové a pak Sověti. Jsou tam již 19 let, utratily se bilionové částky v dolarech, západní státy se vysoce zadlužily a nebýt dolar krytý ropou, tak ted USA krachly stejně jak SSSR a nedosáhlo se tam ničeho. Ještě se vyvovala migrační vlna Afghánců.

1 5
možnosti
DH

To jako, že když krachlo SSSR tak rusáci neměli ropu, plyn a tak jo? Nebo proč nekryli rubl třeba těma zlatýma rezervama a tak?

3 0
možnosti

Nejčtenější

Herci, sportovci i politici. Podívejte se na VIP, které dorazily na rozlučku s Bartoškou

21. května 2025  10:54

Nejen známé tváře z uměleckého světa se přišly v úterý večer rozloučit se zesnulým prezidentem MFF...

Křišťálové glóby a nezapálená cigareta. Bartoškovi vzdávali lidé hold sedm hodin

20. května 2025  6:30,  aktualizováno  17:01

Široká veřejnost se v úterý naposledy rozloučila s Jiřím Bartoškou. Pražské Rudolfinum bylo pro...

Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším

20. května 2025  20:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Válečná loď se při spuštění na vodu rozbila. Kim Čong-un přihlížel a zuřil

22. května 2025  7:24,  aktualizováno  9:23

Kolaps sebeúcty, nedbalost, trestný čin! Tak zuřil severokorejský vůdce Kim Čong-un, který...

Utajení špioni v obchodech. Expert líčí, jak funguje a jak se vyvíjí mystery shopping

25. května 2025

Premium Pro někoho práce snů, jiný v tom vidí slídění a šmírování zaměstnanců. Řeč je o stále oblíbenějším...

Jak se zrodil Smysl. Slavnou českou fotku si půjčil Hollywood, modelka se soudila

25. května 2025

Seriál Je to nejcitovanější a nejznámější česká porevoluční fotografie, svému autorovi zajistila slávu v...

Kavárně zaměstnávající seniory hrozí konec. Peníze vybírá přes sbírku i koláče

25. května 2025

Smíchovská kavárna Stará škola vypadá na první pohled jako mnohé jiné podniky v okolí. V nabídce má...

Ničí je chaos v hlavě. Tisíce dospělých nevědí, že mají ADHD. A že ho lze léčit

25. května 2025

Premium Nechápou, proč je vše tak těžké. Zapomínají, nedokončují úkoly, selhávají ve vztazích i v práci. To...

Palačinky, popcorn nebo zmrzka? Otestujte si parádní retro pomocníky
Palačinky, popcorn nebo zmrzka? Otestujte si parádní retro pomocníky

Chystáte narozeninovou oslavu, dětskou party nebo si třeba jen chcete ozvláštnit víkend? Ve spolupráci se značkou Ariete jsme si pro vás připravili...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.