Škoda, že to nezůstalo doma, řekl Babiš o nákupu pásových obrněnců

  6:51aktualizováno  17:54
Na brněnském výstavišti začal trojlístek veletrhů obranných a bezpečnostních technologií IDET, PYROS a ISET. Představí řadu technologických novinek pro armádu, hasiče i policii. Zastoupení na něm mají i všichni čtyři výrobci pásových obrněnců, kteří se ucházejí o přezbrojení české armády za 53 miliard.

Veletrh obranných technologií IDET v Brně | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Žijeme v nové době, kdy škála hrozeb, před kterými máme povinnost chránit občany, už dávno netvoří jen agrese nepřátelských států,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO), který veletrh zahájil.

Fotogalerie

Účinná ochrana před mezinárodní terorismem, následky klimatických změn, vlny nelegální migrace i hybridní a kybernetické hrozby podle něj vyžaduje spolehlivé a efektivní zapojení všech bezpečnostních složek.

Podle organizátorů letos přijelo 520 vystavovatelů z 35 zemí. Veletrh IDET se koná pravidelně každý lichý rok, „alternuje“ tak s největší evropskou oborovou výstavou v Paříži a dlouhodobě si udržuje pozici největší přehlídky obranných a bezpečnostních technologií v prostoru nových členských států NATO.

Ve výčtu novinek, které firmy na výstavišti představí, je například modernizovaný dělostřelecký systém DANA M2, v české premiéře pak obrněné taktické vozidlo Gerlach či nejnovější provedení vozu Tatra Tactic 4x4.

Vystaveny jsou také vrtulníky UH-60 Black Hawk, Schweizer S-300 nebo MD-530G, které prezentuje společnost European Air Services. Pardubická společnost Retia na veletrhu představí novinku v podobě moderního 3D radaru ReGuard a také mobilní radar ReTWis 5 schopný detekovat člověka za zdí nebo jinou nekovovou překážkou.

V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé ho mohou prohlédnout v rámci...
V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé ho mohou prohlédnout v rámci...
V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé ho mohou prohlédnout v rámci...
V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé si ho mohou prohlédnout v rámci...

Zastoupení na výstavišti mají i všichni čtyři výrobci, kteří se ucházejí o dodávky 210 pásových obrněných vozidel pro českou armádu. Britsko-švédský výrobce BAE Systems nabízí vozidla CV90, konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme zase obrněnce Puma. Dále pak firma General Dynamics European Land Systems (GDELS), která české armádě mimochodem dodala kolové obrněnce Pandur, nabízí vozidla ASCOD, a německý Rheinmetall pak samostatně vozidlo Lynx.

„V roce 1936 jsme byli největší výrobce na světě, vyráběli jsme věci, které nám záviděl celý svět,“ řekl Babiš s tím, že český obranný průmysl se po letech „decimování“ vrací na výsluní.

Vzpomněl na kulomety, děla nebo tanky. „Vyráběli jsme i nejlepší kolový transportér na světě OT-64 a teď budeme nakupovat bévépéčka za 50 miliard a je velká škoda, že to nezůstalo doma,“ dodal.

V rámci NATO patří čeští vojáci podle jeho slov k nejlepším na světě a jejich efektivnějšímu zapojení v zahraničních operacích brání zastarávající technika. „Rozjíždíme několik nových významných akvizic a počítáme u nich s co největším zapojením českého průmyslu,“ konstatoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Obrana si připomíná dvě výročí

Tradičně nejrozsáhlejší expozici má na brněnském výstavišti česká armáda. Chce připomenou dvě významná kulatá jubilea. Motivy na výstavišti tak jsou dvacáté výročí vstupu České republiky do NATO a sto let od vzniku Generálního štábu.

Vojáci letos „obsadili“ část pavilonu P s přilehlou volnou plochou K. Vnitřní část expozice představuje současnost a budoucnost vojenské techniky české armády. K vidění tak je například kolový obrněnec Pandur ve velitelsko-štábní modifikaci či lehká obrněná vozidla Iveco.

Sto let od vzniku generálního štábu pak reprezentuje historická technika včetně modelu stíhacího letounu Spitfire ve skutečné velikosti či výrobky československých zbrojovek, které byly ve výzbroji nejen československé armády v meziválečném období.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Ruská ponorka popluje oblastí, kde NATO cvičí protiponorkový boj

Ruská dieselelektrická ponorka Vladikavkaz

Ze základny Poljarnyj na poloostrově Kola vyplula ruská ponorka Vladikavkaz. Míří na tradiční přehlídku v Petrohradě....

Ruské "labutě" znovu nad Baltem, vzlétli k nim Dánové, Finové i Švédové

Ruský strategický bombardér Tu-160 a bojový stroj letoun Su-35 nad Baltem

Dvojice ruských dálkových strategických bombardérů Tu-160 nad Baltským mořem v pondělí zalarmovala pohotovostní...

Čínská armáda cvičí v Německu. Bundeswehr trénuje zdravotníky na mise OSN

Čínští armádní zdravotníci na cvičení v Německu

Je to první takové cvičení čínské armády v Evropě. Byť jde o armádní lékaře a zdravotníky. V bavorském Feldkirchenu se...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz