Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zhoršení bezpečnosti je důsledkem ruských akcí, říká šéf švédské obrany

  13:44
Švédsko masivně investuje do své obrany a prohlubuje vztahy s NATO. Kritici pochybují o tradiční neutralitě severské země. Podle švédského ministra obrany Petera Hultqvista ale zůstává bezpečnostní politika jeho země neměnná. „Švédsko není členem žádné vojenské aliance, ale bezpečnost budujeme společně s ostatními,“ říká v rozhovoru.

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist na Dnech NATO v Ostravě | foto: Dalibor Andrýseknatoaktual.cz

Švédsko navyšuje obranný rozpočet o 40 procent v rozmezí příštích let. Jsou to nejvyšší investice do obrany od 50. let minulého století. Je napětí na Baltu tak hmatatelné?
Bezpečnostní situace v sousedství Švédska a v Evropě se postupem času zhoršila. Naše sousedství je stále více charakterizováno větší vojenskou přítomností a růstem vojenské aktivity.

Je chování Ruska tím hlavním hybatelem?
Zhoršení bezpečnosti v sousedství Švédska je důsledkem ruských akcí.

Rusko například každoročně provádí strategická cvičení a také velké množství menších cvičení, často velmi blízko hranic našich sousedů.

Jakým způsobem? Můžete uvést konkrétní nejviditelnější příklad poslední doby?
Rusko posílilo vojenskou přítomnost podél své západní hranice a v Arktidě. A řada ruských vojenských opatření je hmatatelným signálem pro švédskou bezpečnostní politiku. Rusko například každoročně provádí strategická cvičení a také velké množství menších cvičení, často velmi blízko hranic našich sousedů. Kromě toho bylo od roku 2013 zahájeno několik masivních ruských vojenských cvičení bez předchozí informace nebo varování.

Je těžké přesvědčovat kolegy politiky i švédskou veřejnost o tom, že v případě investic do vlastní obrany jde o vlastní budoucnost země?
Vůbec ne. O obranném usnesení z roku 2020 rozhodl parlament velkou většinou a důkladně jej připravila švédská obranná komise, ve které byli zástupci všech parlamentních stran. A jako příklad rozsáhlé podpory, jakou má švédská obranná politika u veřejnosti, bych rád poukázal na skutečnost, že se počet každoročně vycvičených branců v letech 2020 až 2025 zdvojnásobí.

Mnozí dnes pochybují o tradiční švédské neutralitě, když je vaše země strategickým partnerem NATO.
Švédská bezpečnostní politika zůstává pevná - Švédsko není členem žádné vojenské aliance, ale bezpečnost budujeme společně s ostatními. V návrhu zákona o „totální obraně“ z prosince 2020 (dlouhodobě aplikovaný koncept takzvané totální obrany se v případě konfliktu významně spoléhá na národní gardu, mobilizaci záloh a civilní sektor;  pozn. autora) je uvedeno, že naše mezinárodní obranná spolupráce by měla být dále rozvíjena a prohlubována, a to platí i pro spolupráci s NATO v rámci našeho posíleného partnerství.

V České republice je Švédsko spojeno především s pronájmem nadzvukových bojových letounů Gripen nebo nákupem pásových obrněných bojových vozidel pěchoty. Obě témata jsou velmi aktuální. Pronájem stíhaček se chýlí ke konci, co Švédsko v tomto nabídne? Může jít o novou generaci gripenu E?
K tomuto procesu, který je v kompetenci švédské agentury pro obranný materiál (FMV), se nemohu vyjadřovat. Letouny Gripen C/D (stejná varianta, jakou si pronajímá Česko, pozn. autora) bude švédské letectvo provozovat nejméně do roku 2035. V následujících letech budou páteří švédského stíhacího letectva a současně s tím budou do letek integrovány letouny nové generace Gripen E. To by mohlo dát České republice několik možností k výběru.

V následujících letech budou páteří švédského stíhacího letectva a současně s tím budou do letek integrovány letouny nové generace Gripen E. To by mohlo dát České republice několik možností k výběru.

Jaké benefity by případný další pronájem nebo koupě nových strojů mohl přinést?
Gripen se mi jeví pro Českou republiku jako perfektní. Moderní a neustále vylepšovaný, vysoký výkon, nízké náklady a vysoká dostupnost s nízkými logistickými nároky. České vzdušné síly si to ověřily nejen ochranou vzdušného prostoru nad Českou republikou, ale i v zahraničí během misí airpolicingu v Pobaltí a na Islandu s relativně nízkým počtem letadel a personálu.

Chápu, že zbrojní a obranný průmysl má ve Švédsku velmi dlouhou tradici. První společnost na dodávky střelného prachu Åkers vznikla tuším v šestnáctém století a funguje dodnes. Česká republika využívá řadu švédských vojenských systémů, ale na druhou stranu by mě zajímalo, jestli Švédsko pořídí něco od nás? Vím, že ve hře byly například pasivní sledovací systémy nebo útočné pušky z České zbrojovky.
Ano, to je pravda, že Åkers krutbruk byla založen za vlády Gustava Vasy v 16. století. Výroba střelného prachu však byla v 90. letech ukončena. Pro švédské ozbrojené síly probíhá mnoho zakázek v široké škále oblastí a vítáme české firmy, které jsou v těchto zakázkách aktivní. Švédsko je nyní ve fázi plánování modernizace našeho pozemního systému pro sledování vzdušného prostoru a schopnosti pasivních senzorů jsou jedním z našich dlouhodobých cílů.

Několik projektů s českým obranným průmyslem už běží, například přerovská Meopta v rámci programu obrněnců CV90. Rýsují se nějaké další v nejbližší době?
Jsem si vědom toho, že společnost BAE Hägglunds (výrobce obrněnců CV90 - pozn. autora) identifikovala několik možností spolupráce s firmami českého obranného průmyslu v rámci programu vozidel CV90. Ohledně podrobností dalších projektů v blízké budoucnosti ale musím odkázat přímo na BAE Hägglunds.

Švédsko je také tradiční účastník Dnů NATO v Ostravě, letos dokonce partnerský stát. Účastnil jste se osobně, i když jen na krátko.
Pro Švédsko se tato každoroční událost stala důležitým a přirozeným místem setkání pro bilaterální rozhovory s mnoha zeměmi a průmyslovými odvětvími o bezpečnostní situaci v našich regionech a probíhající i potenciální obranné spolupráci. Akce jako Dny NATO v Ostravě rozvíjejí užší mezinárodní spolupráci. 

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci amerického prezidenta. Nejmocnější muž světa při závěrečném dni summitu NATO představil ukrajinského...

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

Premium

Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V některých kibucech čekali vyděšení lidé na pomoc dlouhé hodiny. Brigádní generál Dan Goldfus, velitel...

14. července 2024

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

Premium

K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší ničivý účinek, používají je armády po celém světě. Osvědčily se i na Ukrajině. Výhodou je, že mají...

14. července 2024

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové produkci. Ta nejznámější vznikla na sklonku 50. let na Vyšehradském železničním mostě. Zubící se...

14. července 2024

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na 1200 výjezdů, nejvíce na Vysočině a v Jihomoravském a Ústeckém kraji. Nejčastěji odklízeli spadlé...

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  21:20

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...