Bulharsko napadli hackeři. Z databází ukradli finanční data milionů lidí

  17:23aktualizováno  17:23
Bulharsko čelí dosud asi největšímu úniku citlivých dat ve své historii. Neznámí hackeři ukradli ze systému bulharské národní finanční správy NRA osobní údaje milionů obyvatel. Útok v úterý potvrdila bulharská vláda a premiér kvůli tomu svolal bezpečnostní radu státu a chce pomoc hledat v zahraničí.

Útok hackerů. Ilustrační snímek. | foto: CD Projekt

Úřady v Sofii dnes potvrdily autenticitu údajů, které některým bulharským médiím v pondělí rozeslal údajný kyberútočník či skupina. V emailu s přiloženým odkazem ke stažení části ukradených dat finanční správy se prohlásil za hackera a ruského občana, který je ženatý s Bulharkou.

Tvrdil, že má osobní informace a registrační údaje pro platbu daní, sociálního pojištění a další více než pěti milionů Bulharů a cizinců i firem. „Můžeme říci, že tyto informace se shodují, jsou k dispozici na serverech NRA, což potvrzuje, že došlo k neoprávněnému přístupu k informacím,“ řekl ministr vnitra Mladen Marinov.

Ministr financí Vladislav Goranov v reakci potvrdil, že útok postihl zhruba 3 procenta databází finanční správy a že data, k nimž se hackeři dostali, nejsou utajovaná ani neohrožují finanční stabilitu země. K úniku podle finanční správy NRA došlo už koncem června.

„Z vyšetřování incidentu vyplynulo, že neoprávněný přístup k asi třem procentům informací obsažených v databázích NRA byl proveden téměř před 20 dny,“ uvedla finanční správa v oficiálním prohlášení.

Podle ministra vnitra Marinova byla ihned přijata opatření k minimalizaci škod. „Je možné, že jde o první úspěšný případ v Bulharsku, při kterém bylo ukradeno velké množství osobních údajů,“ citovala Marinova bulharská média. Slabým a zranitelným místem, přes které zřejmě k úniku dat došlo, představoval podle mluvčího NRA Rosena Bachvarova elektronický systém pro vrácení DPH zaplacené v zahraničí.

Hackeři podstrčili webům falešnou zprávu, že NATO zamořilo řeku uranem

Ministr vnitra Marinov upřesnil, že z prvotního vyšetřování vyplývá, že emailová zpráva bulharským médiím byla odeslána z ruské adresy. V prvních reakcích Marinov a někteří další bulharští představitelé spekulovali, že indicie vedou k pachateli do zahraničí a že útok může souviset s nedávným rozhodnutím bulharské vlády koupit osm amerických bojových stíhaček F-16.

Žádné konkrétní důkazy ale podle bulharských médií neposkytl a později sám připustil, že jde zatím stále o konspirativní teorii. Kromě registrace emailové adresy útočníci prý žádné zjevné stopy nezanechali.

Vyšetřování hackerského útoku stále pokračuje a premiér Bojko Borisov kvůli němu svolal bezpečnostní radu státu. O vysvětlení situace požádali premiéra také poslanci bulharského parlamentu. Sofie oznámila, že se chce o pomoc obrátit na evropské centrum pro kybernetickou bezpečnost k prověření bulharských počítačových systémů.

Marinov před poslanci veřejně omluvil s tím, že citlivé informace jsou dále zabezpečeny a unikly „fragmenty stovek tisíc bulharských občanů, jejich jména, PIN, adresy, kombinace čísel, jména bulharských společností s adresami, e-maily a registrační čísla vozidel,“ citoval slyšení před poslanci zpravodajský Dnevnik.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

Gulfstream G650

Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů....

Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem

Záběr ze záznamu setkání španělského pohotovostního letounu EF-18 (nahoře) a...

Manévr jedné ze dvou ruských stíhaček Su-27, které podle ruské verze v úterý nad Baltem "odehnaly" pohotovostní letoun...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz