VIDEO: České gripeny a bitevníky pálí ostrými na vzdušné cíle ve Švédsku

  9:09aktualizováno  9:09
K ostrým střelbám na vzdušné cíle se čeští piloti většinou dostanou jen jedinkrát za svou kariéru. Na odlehlé testovací střelnici Vidsel na severu Švédska jedny takové právě vrcholí. Čeští piloti stíhaček Gripen i podzvukových bitevníků L-159 tam pálí střelami vzduch - vzduch a z kanonů.

Na severu Švédska je od konce března zhruba šedesátičlenná jednotka pilotů a techniků z 21. základny taktického letectva z Čáslavi se čtyřmi nadzvukovými letouny JAS-39 Gripen a trojicí bitevníků L-159 Alca.

V rámci cvičení pojmenovaného „Nordic Fires 2019“ v odlehlé oblasti testovací střelnice Vidsel o rozloze 8 tisíc kilometrů čtverečných procvičují postupy, které na území Česka tak jednoduše provádět nejdou.

Od ostrých střeleb na vzdušné cíle z kanónů a střelami vzduch-vzduch, přes lety v přízemních výškách nad mořem, až po tankování za letu.

A především ostré střelby střelami AIM-9 Sidewinder na letící cíle patří podle velitele kontingentu Jana Susekára k dovednostem, které si čeští letci vyzkoušejí většinou jedinkrát za svou kariéru. Důvodem je především jejich finanční náročnost a příprava. Naposledy měli čeští letci takovou možnost rovněž ve Švédsku v roce 2012.

V mezidobí sice probíhá výcvik na špičkových trenažérech, jen během skutečných střeleb si ale piloti ověří chování letadel a jejich systémů při použití řízených střel a kanonů proti vzdušným cílům. Při střelbě kanonem na vlečný cíl navíc i přesnou mušku.

„Svoji roli hraje především stres působící na pilota v celém průběhu letu, umocněný o provádění nového úkolu v novém prostředí,“ konstatoval Susekár. Každý z pilotů proto před střelbami absolvoval důkladnou přípravu. „Reálná situace na letecké střelnici je však jedinečná a neopakovatelná pro každý let i každého pilota. A každý se s tím musí poprat sám,“ dodal Susekár.

Neobydlené končiny umožňují vše

Unikátní záběry pocházejí od samotných českých letců a personálu ve Švédsku, i od švédské strany. Zachycují nejprve start gripenu a následný let v přízemní výšce, takzvaný „Low Level Flight“.  

Fotogalerie

Lety v přízmeních výškách jsou nad území Česka problémem. „Máme pro tento typ výcviku jen málo prostorů. Navíc je hustota osídlení v Česku poměrně vysoká, a proto jsou tyto lety ve výšce pod 100 metrů téměř vždy provázeny stížnostmi od občanů,“ uvedl jeden z pilotů gripenů, kapitán Martin Špaček z 211. tygří letky.

Rozsáhlé neobydlené prostory na severu Švédska naopak podle něj umožňují nacvičovat taktické lety v letové výšce „100 feetů“, tedy jen okolo 30 metrů nad terénem a to při rychlosti 0,9 Mach (více než 1000 km/h). „Takové lety jsou nezbytné v případech, kdy nechcete být zachyceni radarem, tedy především při nacvičování překonávání protivzdušné obrany protivníka,“ popsal Špaček.

Na videu je zachyceno také odpálení střely vzduch - vzduch z gripenu a její let k zaměřenému cíli. Ten při střelbách ve Švédsku představují takzvané „fléry“ vypouštěné ze speciálního dronu BQM-167i, jehož start je na záběrech rovněž vidět. Více než šestimetrový bezpilotní stroj váží 650 kilogramů a dosahuje maximální rychlosti přes 1100 km/hod (0,93 Mach).

Na dalších záběrech je pak zachyceno nabíjení podvěšeného kanonu Plamen pro letoun L-159 a skutečná střelba z pohledu samotného pilota. Cíl představují speciální „rukávy“ vlečené za strojem LearJet. Je slyšet i komunikace při které pilot žádá o povolení: „CLEAR HOT FROM RIGHT“. Následně dostává povolení ke střelbě: „CLEAR HOT,“ které opakuje.

Pak letounem manévruje tak, aby dostal cíl co nejrychleji do průhledového displeje a umožnil radaru zachytit cíl.

„Na základě údajů z radaru vypočítá balistický počítač záměrný obrazec, který pilot sesouhlasí s cílem a v rozmezí 5000 – 1200 feetů provádí střelbu. Nakonec provádí ostrý manévr doprava, aby se vyhnul sblížení s vlečným letounem, a od operátora cíle dostává „SCORE“, tedy počet zásahů,“ popsal situaci pilot bitevníku a střelecký důstojník Zbyněk Abel z 212. taktické letky. Ve videu operátor hlásí „SCORE“ 19.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Letoun ruského námořnictva narušil náš vzdušný prostor, hlásí Estonsko

Řízení letového provozu

Ruský dopravní letoun Tu-154 o víkendu krátce narušil vzdušný prostor Estonska, uvedlo estonské ministerstvo obrany. K...

Ruští inspektoři zkontrolují Česko speciálním letounem

Ruský vojenský letoun pro monitorovací program Open Skies Antonov An-30

Zvláštní skupina ruských vojenských inspektorů bude ze vzduchu snímkovat území České republiky. Z paluby pozorovacího...

VIDEO: Stíhačka s akrobatickým speciálem trénují na unikátní show

Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného...

Je to jen malá ochutnávka z připravovaného unikátního vystoupení, které v sobotu 25. května na letecké základně v...

Najdete na iDNES.cz