Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Finsko chce centrum proti hybridním hrozbám, bojí se ruských akcí

  13:47
Severské Finsko chce s pomocí dalších zemí vybudovat poblíž Helsinek specializované centrum, které by pomohlo zemi čelit takzvanému hybridními způsobu boje ze strany Ruska. Finsko se obává především ruské propagandy a dezinformací prostřednictvím sociálních sítí a ovlivňování veřejného mínění.

Hybridní boj v praxi. Neoznačení ruští vojáci při obsazování Krymu na jaře 2014 | foto: AP

Plán na vytvoření takzvaného centra výjimečnosti proti hybridním hrozbám představil státní tajemník pro evropské záležitosti Jori Arvonen s tím, že zájem podílet se na jeho vybudování už projevilo několik zemí včetně Spojených států, Británie, Německa, Francie, Itálie, Španělska, Polska, sousedního Švédska nebo pobaltských zemí.

Vztahy s Ruskem

Po druhé světové válce Finsko podle Pařížské mírové smlouvy (1947) přišlo o Karelskou šíji, severní a západní břeh Ladožského jezera a muselo pronajmout Sovětům vojenskou základnu nedaleko Helsinek. Země musela zaplatit také vysoké válečné reparace, asi 300 milionů dolarů a omezit svou armádu.

Po vzoru Československa pak Finsko se Sovětským svazem o rok později uzavřelo dohodu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Ta Kremlu dávala vliv na finskou domácí politiku. Mnoho politiků pak využívalo svých vztahů s Moskvou k řešení vnitrostranických sporů. Během období takzvané „Finlandizace“ tak země pro udržení své suverenity podřizovala svou zahraniční politiku SSSR.

V praxi se skandinávská republika snažila o zlepšování vztahů se západní Evropou, ale jádrem její zahraniční politiky zůstávala loajalita vůči SSSR. Během studené války se například nezapojovala do aliancí považovaných Sovětským svazem za nepřátelské, prezentovala zahraničně-politické názory v souladu se sovětskou linii a například ve finských médiích byla omezena kritika sovětské zahraniční politiky.

„Tyto země vyjádřily silnou podporu pro založení takového centra. Některé z nich ještě musí potvrdit svou účast, přesto ale máme dostatečnou podporu posunout se kupředu,“ uvedl Arvonen.

Centrum by mělo hledat účinný recept, jak čelit hybridnímu způsobu boje, který Rusko použilo například při anexi Krymu nebo na východní Ukrajině.

Hybridní způsob boje různě kombinuje konvenční vojenské i nevojenské prostředky včetně kybernetických útoků, psychologických operací a propagandy, dezinformací, ekonomických sankcí, embarg, kriminálních a teroristických aktivit a jiných subverzivních aktivit.

„Například ve Finsku se velmi hovoří o ruském ovlivňování informací,“ konstatoval Arvonen. Neutrální severský stát v posledních týdnech opakovaně vyjádřil své znepokojení nad „sílící propagandistickou kampaní“ ze strany Kremlu kvůli posilování spolupráce s NATO.

Po ruské anexi Krymu v roce 2014 čelí Finsko i Švédsko zvýšené aktivitě ruského letectva a viní Moskvu i z opakovaného narušování vzdušného prostoru. Zhruba 1 300 kilometrů dlouhá přímá hranice s Ruskem pak Finsku dává klíčovou roli v případné eskalaci napětí mezi Ruskem a Západem.

Stín do jinak dobrých především obchodních vztahů s Moskvou vrhá také nedávná zpráva finských zpravodajských služeb pro vládu o tom, že by Rusko přes nastrčené obchodníky mohlo skupovat velké množství pozemků a budov v citlivých oblastech, které by v budoucnu mohly být využity pro případné rozpoutání krize.

Národní centra budují i další

Definitivní rozhodnutí o zřízení centra má podle Arvonena padnou do jara příštího roku. Centrum má navíc velmi úzce spolupracovat s Radou Evropské unie pro zahraniční věci a s NATO. „Cílem je posílit odolnost zúčastněných zemí a připravit se na hybridní hrozby vzděláváním, výzkumem a sdílením osvědčených postupů,“ dodal.

Obrana před hybridní válkou? Loajalita a silný stát, tvrdí experti

Vážné obavy z ruských hybridních postupů před týdnem tlumočilo také Německo. Obává se, že by se Moskva mohla pokusit zasahovat do parlamentních voleb v příštím roce.

Posilování ruských aktivit sledují rovněž české tajné služby. Výroční zpráva Bezpečnostní a informační služby (BIS) za loňský rok konstatovala, že „ruskými prioritami byly operace vedené v rámci informační války v kontextu ukrajinské a syrské krize“.

Ruské tajné služby se podle BIS snažily například skrytě infiltrovat do médií a masivně podporovat Moskvou řízenou propagandu a dezinformace. Konkrétně se jednalo o zprávy očerňující USA a NATO nebo vyvolávání či zneužívání vnitřního napětí v Česku.

Experti tvrdí, že Česká republika se v současnosti potýká se širokým spektrem hybridních hrozeb. Ty navíc nabývají sofistikovanějších a skrytějších forem. Příští rok by mělo proto vzniknout zvláštní národní centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

ANALÝZA: Hybridní hrozby v České republice a jak jim čelit

„Subverzivní aktivity ze strany Ruska jsou v České republice evidentní po celou dobu její nezávislosti. Když propukla ukrajinská krize, Rusko posílilo své aktivity masivním trollingem a podporou polovojenských uskupení,“ konstatoval v analýze Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně, který se problematikou zabývá.

Mezi tři hlavní doporučení, jak hybridním hrozbám čelit, řadí: pružné přizpůsobování bezpečnostního systému hybridním hrozbám a hybridní válce (od strategie a taktiky, přes instituce, právní normy, vládní podporu občanským společnostem až po výzkumu a jasného označování těchto hrozeb), dále pak systematické vylepšování bezpečnostního systému tak, aby byl schopen obsáhnout všechny vážné hrozby a v neposlední řadě také komunikaci s lidmi. „Je nezbytné vysvětlit, co je hybridní válka, jaké jsou hrozby s ní spjaté a proč je důležité se jim postavit,“ uvedl Mareš.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Policie řeší v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu. Pachatelem je podle policie muž, který zastřelil družku...

Z naděje nenávist v opuchlých očích. Zoufalý Medveděv chce politicky přežít

Americký prezident Joe Biden je „podivný stařík s demencí“. Lídři Evropské unie jsou „lunatici“. Rusko v blízké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Návrat studené války? NATO přepíná do módu možné konfrontace s Ruskem

Na 300 tisíc vojáků ve vysoké pohotovosti připravených přispěchat neprodleně na pomoc napadené členské zemi. A další...

USA znovu posilují obranný štít Evropy. Do Polska míří superdravci Raptor

Spojené státy nově vyslaly do Evropy dvanáct stíhaček F-22A Raptor. Z polské základny Łask mají tyto supervýkonné...

Obrana NATO bude drahá. Česko zaostává, ale Fiala slíbil spojencům nápravu

Závazek dávat na obranu dvě procenta HDP splníme v roce 2024, slíbil spojencům na summitu NATO v Madridu český premiér...

ANALÝZA: Nákup superstíhaček F-35 je řešení na desítky let a silný symbol

Nákup nejmodernějších letounů páté generace F-35 bude pro Česko znamenat nejen řešení provozu nadzvukového letectva na...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...