Stíhačky F-16 nekončí. Východ Evropy nakupuje, Chorvatsko čeká nabídku

  19:03aktualizováno  19:03
Ke Slovensku a Rumunsku tento týden přibyl další zákazník pro nadzvukové letouny F-16, které pomalu vyklízejí nebe svým modernějším nástupcům. Bulharsko oficiálně začalo jednat o jejich nákupu. Další člen NATO - Chorvatsko pak čeká na novou nabídku. Původní dohoda o koupi strojů F-16 z Izraele totiž padla.

Dánská F-16 na Dnech NATO. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Bulharský parlament ve středu odsouhlasil předchozí rozhodnutí vlády, aby země, respektive speciální státní komise zahájila vyjednávání s USA o nákupu osmi nadzvukových stíhacích letounů F-16 v nejmodernější verzi Block 70 za zhruba miliardu dolarů.

Fotogalerie

Verze F-16 Block 70/72 je nejnovější variantou celosvětové rozšířeného letounu. Její výroba se v současné době připravuje, úvodním uživatelem se stane Bahrajn, druhým zákazníkem je Slovensko.

Po Slovensku a Rumunsku jde tak o další východoevropskou zemi, která se rozhodla nahradit dosluhující letouny ještě sovětské výroby americkými stroji. Letouny F-16 už v západních zemích Aliance postupně bude nahrazovat modernější nástupce v podobě F-35, přesto ještě zůstávají pomyslným standardem nadzvukového letectva v NATO.

Pro Bulharsko půjde o největší zbrojní zakázku za poslední dvě desetiletí. Zároveň zapadá do výzev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na evropské spojence tlačí, aby více utráceli za svou obranu.

Bulharsko se dosud spoléhalo na zastarávající a dosluhující letouny MiG-29. Kvůli nedostatku náhradních dílů a malému počtu letuschopných strojů se už před časem muselo o pomoc při zajištění svého vzdušného prostoru požádat spojence.

Počet uživatelů letounů F-16 na východním a jižním křídle NATO se podstatně rozšíří. Stroje provozuje Polsko, Turecko i Řecko. Nově přibude Rumunsko a také Slovensko, které pořizuje 14 strojů ve variantě Block 70 za 1,6 miliardy eur (v přepočtu přes 41 miliard korun). Součástí je i výcvik pilotů, výzbroj a logistická podpora.

První čtyři letouny má slovenské letectvo dostat už v roce 2022 a zbylé pak o rok později. Ministerstvo obrany ale už nyní plánuje výběr prvních šesti pilotů, kteří absolvují výcvik na nové stroje v USA. „Na základě našeho výběru bychom postupně ty nejlepší, nejzpůsobilejší piloty vysílaly do USA,“ uvedl ministr obrany Peter Gajdoš.

Čekáme na nejlepší nabídku z USA

Naopak plán Chorvatska na nákup už „olétaných“ strojů F-16 byl nakonec definitivně zrušen. Chorvatská vláda v pondělí formálně zrušila zakázku za 500 milionů dolarů na nákup 12 použitých stíhacích letounů z Izraele.

Mapa uživatelů letounů F-16 a Gripen

Mapa uživatelů letounů F-16 a Gripen

Ten nabízel balkánské zemi stroje ve své modernizované verzi „Barak“. K obchodu však byl nutný souhlas USA kvůli prodeji amerických technologií v letounech třetí straně. A Washington měl podmínku, aby Izrael z nabízených strojů odstranil svá vylepšení.

Sofistikované elektronické a radarové systémy byly přitom jedním z klíčových kritérií, proč Chorvatsko sáhlo právě po letounech z Izraele.

Chorvatský ministr obrany Damir Krstičevič v prohlášení uvedl, že po postoji Washingtonu k izraelským strojům nyní jeho země očekává „nejlepší možnou nabídku“ právě od USA. „Chtěl bych, aby to byla nová letadla, nejlépe F-16, i když to znamená nižší počet letounů vzhledem k našim finančním možnostem,“ prohlásil.

Čtyřicátník je stále ve službě

Letouny F-16 jsou během své služby kontinuálně modernizovány a zdokonalovány. Proto snesou nové stroje plné srovnání s konkurencí v dané třídě. A to i přesto, že koncept a konstrukce letounu pochází ze 70. let minulého století a nezadržitelně zastarává.

S verzí Block 70 jde patrně o poslední velká vylepšení jednoho z neúspěšnějších strojů historie. Výrobce už začal dodávat dosavadním uživatelům špičkovou náhradu v podobě letounu F-35.

Proti starším verzím budou stroje pro Slovensko a Bulharsko vybaveny například novou avionikou či výkonným radiolokátorem s aktivním elektronickým vychylováním paprsku AESA typu AN/APG-83.

Jde o klíčovou technologii, která vychází z radarů použitých u nejmodernějších stíhaček takzvané páté generace F-35 Lightning II a F-22 Raptor.

Stroj F-16 se nicméně zařadí mezi nejúspěšnější vojenské letouny všech dob. Vyrobilo se ho takřka 4 500 kusů a v současnosti létá v pětadvacítce států.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Chceme obrněnce s osádkovou věží a pro 11 vojáků, upřesnila obrana tendr

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Ministerstvo obrany si na středu do Prahy pozvalo čtyři světové výrobce vojenské techniky. Upřesnilo jim podmínky...

NATO potřebujeme víc než kdy jindy, tleskal Kongres Stoltenbergovi

Projev šéfa NATO Jense Stoltenberga v americkém Kongresu k 70. výročí založení...

Opakující se bouřlivý potlesk ve stoje přerušoval historicky první projev šéfa NATO v americkém Kongresu. „Je dobré mít...

Bezpečnostní novinky proberou v Olomouci obecní policisté ze tří zemí

Obecní policie. Ilustrační snímek

Půjde o největší setkání českých, slovenských a polských obecních strážníků. V Olomouci ve středu začíná třídenní...

Najdete na iDNES.cz