Expert: Severní Korea může hrát o čas

  13:00aktualizováno  13:00
Severokorejská vláda slíbila uzavřít jaderný reaktor v Yongbyonu a vpustí do komplexu mezinárodní inspektory výměnou za hospodářskou pomoc. Může si svět opravdu oddechnout? Je hrozba ze strany KLDR zažehnána?

Nukleární stanice na pobřeží v Severní Koreji. | foto: Reuters

Příslib severokorejské vlády o uzavření jaderného reaktoru je výsledkem šestistranných jednání v Pekingu. Pchjongjang slíbil uzavřít jaderný reaktor za 50 tisíc tun těžkého topného oleje a hospodářskou pomoc v odpovídající hodnotě. - více zde

Podle experta na problematiku Severní Koreje Petra Vilímka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně ale dohoda ještě zdaleka neznamená zažehnání severokorejské hrozby.

Je dohoda zlomem v otázce hrozby severokorejského jaderného programu, nebo jde jen o jakési uvolnění napětí?
O skutečném uvolnění napětí budeme moci hovořit ve chvíli, kdy KLDR skutečně provede první dohodnuté kroky. Po zkušenostech s dohodou z roku 1994, ale i vzhledem k výsledkům řady jiných jednání s KLDR, je v této chvíli předčasné hodnotit novou dohodu jako zlom v otázce dalšího osudu severokorejského jaderného programu.

Myslíte, že severokorejský režim opravdu uzavře jaderný reaktor ve středisku v Yongbyonu a vpustí do něj mezinárodní inspektory?
I díky tomu, že USA zapojily do jednání o severokorejském jaderném programu Čínu, na které je KLDR hospodářsky závislá, se domnívám, že tuto první část dohody severokorejský režim splní. Pokud by se tak nestalo, vrhlo by to špatné světlo i na Čínu a ta by mohla KLDR potrestat právě omezením hospodářské pomoci.
 
Nemůže se stát, že si to severokorejští představitelé ještě rozmyslí a inspektory ze země třeba po dvou dnech vykáží?
Tady je jedno z velkých úskalí sjednané dohody. Nemyslím si, že režim vykáže inspektory po dvou dnech (bude mít určitě zájem na získání alespoň části slíbené hospodářské pomoci), ovšem je docela možné, že KLDR bude zatím hrát o čas a k takovému kroku přikročí někdy v budoucnosti.

Tomu by nasvědčovala i zpráva Severokorejské státní tiskové agentury, která v souvislosti s dohodou hovoří jen o dočasném zastavení jaderných zařízení v Yongbyonu.

Severní Korea žádá výměnou za zastavení jaderného programu především energetickou pomoc, jde o tisíce tun topného oleje a příslib dalšího milionu tun. Lze takto severokorejský režim opravdu koupit?
Vzhledem k obrovským ekonomickým potížím, s nimiž se KLDR potýká, má samozřejmě o zahraniční hospodářskou pomoc velký zájem.

Na druhou stranu nelze zapomínat, že jaderné zbraně vyvíjí řadu let (už v roce 1985 zjistil SSSR, že KLDR obohacuje více uranu, než je potřebné pro nevojenské účely) a do svého jaderného programu vložila velké množství finančních prostředků.

Dle mého soudu tak KLDR nejvíce vyhovuje situace, kdy za uskutečnění omezených ústupků získá hospodářskou pomoc, aniž by byla nucena definitivně se vzdát svého jaderného programu.
 
Měl by svět v tuto chvíli bez jakýchkoliv pochybností severokorejské požadavky splnit?
Ačkoliv šance na denuklearizaci KLDR hodnotím spíše skepticky, domnívám se, že dohoda určitý význam má. Aby KLDR získala i jen malou část hospodářské pomoci, musí vpustit do země mezinárodní inspektory. Je tak šance, že se o současném stavu severokorejského jaderného programu podaří získat více informací, než kolik jich dosud máme k dispozici.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

vozidlo Perun 4x4

Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

Švýcarský PC-7 Team

V Ostravě dosud nevídanou premiéru hned tří armádních akrobatických skupin nabídnou divákům blížící se Dny NATO & Dny...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz